Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

hudební festival Dobříš

Kolik zaplatíte, když nedodržíte povinnost nošení reflexních prvků?

přidáno: 27. 11. 2017

Už řadu měsíců platí nová zákon, a to o nošení reflexních prvků. Kdy přesně mají tuto povinnost chodci dodržet a kolik si musíte připravit, když nebudete správně označeni?

Příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost. Viditelnost chodců lze ale zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení či doplňků z reflexních materiálů, zlepšuje se tím světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět. Z barev jsou nejlépe rozpoznatelné bílá (na 55 metrů) a žlutá (na 37 metrů). Modré oblečení je vidět pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval. Reflexní předměty, které jsou dostupné a vůbec ne drahé, je nejlépe umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu.

Dopravní akce zaměřená zejména na chodce

Dne 3. a 16. listopadu proběhla na Příbramsku dopravně bezpečností akce, která byla zaměřena především na chodce. Jsou to nejzranitelnější účastníci silničního provozu a měli by mít při pohybu na komunikacích zodpovědný přístup. Od února loňského roku platí nová povinnost chodců, a to mít na sobě reflexní prvek, pokud se pohybují za snížené viditelnosti (tma, šero, déšť, mlha) mimo obec podél okraje vozovky, kde není veřejné osvětlení. Prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu a měl by být směrem do silnice. Jestliže chodec takto označen není, hrozí mu bloková pokuta až dva tisíce korun.

Akci zajišťovalo přes 40 policistů

Pokutováno bylo sedm chodců a tři cyklisté. Navíc hlídky zkontrolovaly i dvě stě vozidel a zjistily dalších deset přestupků. Celková výše udělených pokut činila Kč 3 300,-.

autor článku: por. Bc. Monika Schindlová, DiS. | tisková mluvčí PČR Příbram