Dnes je úterý 18. září, svátek má Kryštof.

Z našeho města
Menubox
Restbox

Zamoří psí exkrementy Dobříš? Výzva pro obyvatele města

přidáno: 29. 02. 2016

Městská policie přijala v souvislosti s psími exkrementy mnoho stížností od občanů města Dobříše. Trávníky a chodníky poseté psími exkrementy nejsou dobrou vizitkou chování majitelů psů. Tento problém je vidět nejen u panelových sídlišť, ale i na jiných místech Dobříše.

Výzva pro majitele psů

Tento problém vidíme zejména u panelových sídlišť, ale i na jiných místech našeho města. Velké množství odpadkových košů na psí exkrementy mají lidé k dispozici v Dobříši takřka na každém rohu,  město pořídilo tyto speciální koše se stojany i se sáčky již v roce 2010, do nich mohou majitelé psích mazlíčků odhazovat tento „nevonný“  odpad. Lidé mohou použít i libovolný mikrotenový sáček. Je faktem, že někteří občané si na odpadkové koše, které se pravidelně vyvážejí, stále jen „zvykají“. Někdo bere úklid jako samozřejmost a pak je všechno v pořádku. A ti ostatní? Snad se časem naučí, že dveře vlastního domu, nebo bytu by neměly tvořit hranici slušného chování. Pokuty z naší strany příliš nepomohou. Když totiž  zaregistruje majitel psa při jeho venčení na veřejném prostranství uniformu městského strážníka, exkrementy automaticky uklidí. Psí problematika souvisí především s přístupem samotných občanů. V minulém roce město pořídilo speciální vysavač a 10 dní se ve dvou etapách uklízelo celé město. Odpadu bylo mnoho.

Zeptala jsem se na náhodné kolemjdoucí, která žije na Větrníku, co si myslí o tom, proč si ještě někteří občané v našem městě nezvykli na tu skutečnost a samozřejmost uklízet si po svém psu. Paní sdělila následující: „Po našem dvouletém labradorovi uklízíme na zahradě rodinného domku dvě až tři hromádky denně. Jak my si zahradu udržujeme čistou od psích exkrementů, tak by se měli chovat i pejskaři v parcích, na sídlištích a podobně. Jděte se podívat například na chodník u mateřské školky v Jeřábové ulici, vždyť toto není normální, jak to tam vypadá. Nejen děti „hovínka“ rozšlapují a celé se ušpiní, a to nemluvím o dalším problému souvisejícím se zdravím.

Městská policie Dobříš provádí nepravidelně kontroly, ale dva strážníci celé město nejsou schopni uhlídat. Dochází také velmi často k ničení samotných zásobníků na sáčky i odpadkových košů, kdy bývají vandaly ukopnuty. Město Dobříš ale zničené koše nahrazuje koši novými.

Za znečišťování veřejného prostranství může strážník na místě udělit blokovou pokutu.

autor článku: Strž. Alena Kovaříková, zástupce velitele MP Dobříš