Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

hudební festival Dobříš

Zloději útočí na chaty i na Dobříšsku! Jak je nejlépe zabezpečit?

přidáno: 22. 11. 2017

Chatařská sezona skončila, zlodějům však naopak sezona začala. Opuštěné chaty totiž lákají zloděje. Nenechte svá letní sídla nezabezpečená. Nevíte, jak na to? Přinášíme vám pár tipů!

Už jste zazimovali svou chatu? Bojíte se dennodenně, aby vaše letní sídlo nenavštívil neznámý host? Statistika vloupání do rekreačních objektů mluví jednoznačně, k největšímu počtu vloupání probíhá v měsíci říjnu, listopadu a poté po Novém roce, v lednu, únoru a březnu.

Zloději berou, co jim doslova přijde pod ruku

„V zimním období bývají rekreační objekty více opuštěné a této skutečnosti využívají zloději, kteří zde berou vše, na co přijdou. Je důležité lépe chránit svůj majetek, nenechávat v chatách přes zimu cennější věci a využívat různé prostředky, které ztěžují vniknutí do jejich vnitřních prostor, např. bezpečnostní zámky, mříže, uzamykatelné okenice,“ dodává Bc. Monika Schindlová, DiS., tisková mluvčí Policie ČR.

I vaše chata může být v ohrožení

Policisté během dvou dnů přijali čtyři oznámení o vykradení chat na Dobříšsku. V době od 25. října do 16. listopadu zatím nezjištěný pachatel odcizil z chalupy u Nečíně secesní lustr, hifi věž, čtyři obrazy a mořské trofeje. Majiteli objektu vznikla škoda, která byla vyčíslena na devět tisíc korun. V období mezi 10. a 17. listopadem vnikl kdosi neznámý do tří chat u obce Pičín. Ukradl v nich nářadí, jízdní kolo a spací pytel. Celkem vzniklá škoda činila 74 tisíc korun.

A jak nejlépe tedy svou chatu zabezpečit?

Samozřejmě je tu hned několik možností. První důležité zabezpečení je pořádný zámek na dveřích, nicméně nejen na hlavních dveří, ale opomenout nelze ani vedlejší či postranní dveře, na ty často majitelé chat zapomínají. V dnešní době je také možnost využít k zabezpečení elektronické poplašné zařízení, které spouští v případě narušení prostoru alarm, posílá SMS a upozorní tak majitele na vniknutí. Opomenout by se neměly také okna, která lze zakrýt okenicemi či bezpečnostní fólií.

 

A co vaše tipy? Jak vy nejlépe zabezpečujete své chaty? 

autor článku: por. Bc. Monika Schindlová, DiS. | tisková mluvčí PČR Příbram