Dnes je pátek 19. duben, svátek má Rostislava.

hudební festival Dobříš

Kde stávala v Dobříši Velká panská hospoda?

přidáno: 14. 10. 2018

V Dobříši, díky její poloze, bylo vždy mnoho hospod a zájezdních hostinců. Jeden takový stál dříve i přímo naproti hotelu Na Knížecí. Tato přízemní stavba s mansardovou střechou stávala na pravé straně vedle Kopáčkova domu a za sebou měla bohatou historii.

Budova Panské hospody byla postavena v roce 1739 jistým Janem Bakovským v postranním dvoře při velkém domě (čp.103) starého manství dobříšského hradu. Nejdříve se zde nacházel řeznický krám, ale později si jej pronajala rodina Kadečkova, která zde jako první zřídila hospodu. Neví se, jak dlouho rodina hospodu měla, ale dne 1. března 1786 byl uzavřen nový kontrakt na panskou hospodu v čp. 104, a to mezi dobříšským hospodářským úřadem a Josefem Koubíkem. V roce 1787 byl jako majitel domu psán jistý Adam Bakovský, který si nechal u budovy vystavět nový sousední dům, a to čp. 199. Již tedy budova nespadala do majetku domu čp. 103. O pár let později, 28. 2. 1790 byla Velká panská hospoda prodána Vojtěchu Michálkovi z Březnice za 745 zlatých.

V roce 1884 se do prostor hostince přestěhovala dobříšská jednota Sokol

Sokol využíval ke cvičení velký sál. V této době pod ní spadal i sbor dobrovolných hasičů, uvažovalo se o osamostatnění, což se nakonec 2. července 1885 uskutečnilo. Ke konci 19. stol. se této hospodě říkalo „U Hájků“ a poté „U Tesárků“. Popíjelo se zde Doubkovo liteňské světlé a černé pivo. Později tu byl za hostinského J. Kadlece zájezdní hostinec „Český dvůr“.

Foto z roku 1925

Foto z roku 1932

Po 1. světové válce dům vlastnil již židovský obchodník Otto Novák, a to až do roku 1940. Provozoval zde autodopravu a zasílatelství všeho zboží včetně rozvozu uhlí. V roce 1939 se měl dům zbořit a místo něj zde měli postavit novou dobříšskou poštu, kvůli válce však z plánu sešlo. V roce 1941 koupil dům Vladimír Bubínek včetně čp. 464, které se nacházelo ve dvoře domu. V té době zde měla modlitebnu církev Československá. Po roce 1948 se do čp. 104 nastěhoval pan Posch (Bubínkův tchán). Dříve provozoval drogerii v Hostomicích, ale ta mu byla znárodněna, a proto se přestěhoval k zeti. Dům byl po roce 1965 určen k demolici kvůli chystané stavbě nového kulturního domu. Samotná demolice proběhla v letech 1971 až 1972, ale kulturní dům nebyl nikdy postaven. Po zboření domu čp. 104 byla ve dvoře umístěna v jedné z kůlen provozovna sběrných surovin. V roce 1979 tudy bylo propojeno náměstí s Vančurovou ulicí. V současnosti stojí pouze zbytek přístavku čp. 464. Po zbourání domu čp. 104 se v něm ještě nějaký čas bydlelo, ale později byl výrazně přestavěn a zmenšen. Nastěhoval se do něj klub „Akvaristiky“. Po roce 1990 byl klub zrušen a budova opět přestavěna a zvětšena. V současnosti se podstatě jedná o zcela novou budovu, která se nachází vedle Kopáčkova domu u parkoviště Penny Marketu. Dnes se v přízemí budovy nachází dobříšská kavárna.

Foto z roku 1963

autor článku: Petr Kadlec