Dnes je středa 17. duben, svátek má Rudolf.

hudební festival Dobříš

Prázdninové vydání Dobříšských listů zve na léto plné akcí

přidáno: 05. 07. 2020

Dobříšské listy jsou tentokrát na první pohled jiné. Titulní strana místo obvyklé úvodní fotky a textu nabízí přehled nejzajímavějších akcí, které se na léto v Dobříši chystají. Vybere si snad každý, nechybí totiž kultura, sport ani další zábava.

Dobříšské léto – plné kultury, sportu a zábavy

Na titulní straně Dobříšských listů sice najdeme pěkně řešený přehled akcí, které se ve městě chystají, ale podrobnosti k nim nalezneme až uvnitř. Samozřejmě nechybí ani informace z radnice, spolků, organizací, sociální oblasti a další zprávy či články týkající se historie města…

Z MĚSTA A RADNICE

Slovo starosty Pavla Svobody

Starosta města Dobříše se tentokrát vyjadřuje ke své funkci za uplynulých prvních 100 dnů na úřadě a ve funkci. Píše o pozitivních i negativních reakcích občanů a potřebě stále zlepšovat komunikaci s veřejností.

Zmiňuje se také o velkých projektech, problémech a tématech, které město řešilo, řeší nebo řešit bude. Mezi nimi se samozřejmě objevuje téma bioodpadu a nových barevných popelnic pro svoz odpadu, stále očekávané opravy Pražské ulice a projekt Komenského náměstí.

„Přes léto se bude v našem městě konat řada zajímavých akcí, o kterých se dočtete na těchto stránkách. Těším se, že se s Vámi na nich uvidím. Přeji Vám krásné léto,“ píše závěrem starosta Pavel Svoboda.

Stručné informace z 13. Zasedání Zastupitelstva města Dobříše

Veřejné zasedání zastupitelů se uskutečnilo 25. července v kulturním domě. Tentokrát již za standardních podmínek.

O čem se rozhodlo, co se odsouhlasilo a co ne, se dočtete právě zde.

U jednoho z bytových domů v Dobříši byl umístěn první BIOtejner

Krátkou zprávu o umístění BIOtejneru ve městě a možnosti žádat obyvatele bytových domů o další naleznete na str. 3. Více informací bylo k tomuto tématu již městem zveřejňováno prostřednictvím tiskových zpráv a dalších příspěvků v médiích a na sociálních sítích.

Úprava Úředních hodin

Městský úřad Dobříš sjednocuje úřední hodiny na jeho pracovištích. Od 1. července 2020 je tak polední pauza pro všechny úředníky vždy od 11:30 do 12:30 hod.

Úřední hodiny:

 • pondělí 7:30 – 11:30 a 12:30 – 17:00 hod.
 • středa 7:30 – 11:30 a 12:30 – 17:00 hod.
 • pátek 7:30 -11:30 a 12:30 – 14:00 hod.

Podatelna městského úřadu je otevřena též v úterý a ve čtvrtek 7:30 – 12:00 a 12:30 – 15:00 hod.

Změna otevírací doby Turistického informačního centra Dobříš pro letní sezonu

 • pondělí – pátek 8:00 – 17:00 hod.
 • sobota 9:00 – 12:00 a 13:00 – 16:00 hod.
 • neděle 10:00 – 12:00 a 13:00 – 16:00 hod.

Stanovisko firmy BIOS k proluce na Mírovém náměstí

Jednatel společnosti BIOS se vyjadřuje k prohlášení starosty o informaci týkající se proluky na Mírovém náměstí, kterou má nyní tato firma v pronájmu.

Rekonstruujeme multifunkční sportovní hřiště mezi školami

Místostarosta Tomáš Vokurka informuje o rekonstrukci multifunkčního hřiště mezi základními školami a gymnáziem, která se rozběhla už na začátku června.

Finanční náklady celé akce činí více než 3 miliony Kč včetně DPH a harmonogram stavebních prací je naplánován tak, aby firma předala hotové dílo na konci srpna. Načež město plánuje navázat v roce 2021 dalšími opravami přilehlých sportovišť.

MěÚ Dobříš: Kdo jezdil Do práce na kole a jaké jsou výsledky?

Už v květnu probíhal jubilejní 10. ročník výzvy Do práce na kole 2020. Do této teambuildingové akce, která je zaměřena proti „blbé náladě“, se prvně zapojili také zaměstnanci Městského úřadu Dobříš.

Kdo výzvu přijal a jaké byly výsledky… To už se dozvíte v článku z Dobříšských listů.

Dobříšské regionální trhy a akce Jsme Dobří(š)

Dobříšské regionální trhy se konají už od května pravidelně každou 2. sobotu v měsíci. Uskutečnit se je povedlo i přes pandemii koronaviru a 13. června byly navíc trhy doplněny akcí Jsme Dobří(š).

Dobříšské regionální trhy se samozřejmě uskuteční i o prázdninách a to 11. července a 8. srpna vždy od 8:00 do 12:00 hod. v centru města.

Jak správně třídit odpad

V pondělí 15. června 2020 od 19:00 hod. se uskutečnilo přes facebookový profil „Město Dobříš  - oficiální stránka“ živé vysílání s Ing. Adamem Šauerem, ředitelem společnosti Dokas, jehož cílem bylo vysvětlit problematiku třídění odpadu a zodpovědět případné dotazy sledujících.

Tento příspěvek nabízí krátké shrnutí problematiky a možnost zasílat své dotazy pro další živé vysílání.

VHS Dobříš – Úřední hodiny prodlužujeme ve středu o hodinu

Od 1. června jsou v zákaznickém centru společnosti VHD Dobříš prodlouženy úřední hodiny po zákazníky ve středu do 16:00 hod.

Úřední hodiny jsou tedy:

 • pondělí 8:00 – 17:00 hod.
 • středa 8:00 – 16:00 hod.

Bezpečná Dobříš s městskou policií – květen 2020

V květnu strážníci MP Dobříš řešili různé problémy, přestupky a hlášení. Velkým tématem a problémem zůstávají stále dobříšští bezdomovci, se kterými policisté nemohou nic moc dělat. V příspěvku se také dočtete o součinnosti strážníků při částečné demolici objektu ubytovny Sluníčko v Dobříši, při které byla využita i pomoc policejního psa a dále také o přínosnosti SOS tlačítek.

DOBŘÍŠSKÉ ŠKOLY

Společně jsme to zvládli a teď si užijeme krásné léto, to je název příspěvku, kterým děkuje paní místostarostka Dagmar Mášová všem ředitelům, učitelům, ale i rodičům a dětem za letošní školní rok, za zvládnutí neočekávané situace a spolupráci.

V této rubrice najdete tentokrát příspěvek z 1. ZŠ Dobříš a krásné poděkování pro paní učitelku Marcelku od spokojených rodičů. Nechybí také zprávy z 2. ZŠ Dobříš a jejich report ze školního výletu, vyjádření paní ředitelky a informace ze ZŠ Lidická a článek ZŠ Trnka. Jak se děti těší na prázdniny a jak vítaly léto, pak napsal kolektiv 2. MŠ Dobříš.

KULTURA A SPOLEČNOST

Léto v knihovně: seminář, slam poerty, divadlo a tábory. To je nabitý letní program Městské knihovny Dobříš, která zve k návštěvě děti i dospělé.

Muzeum Dobříš zahajuje novou výstavu k příležitosti výročí výstavby Rukavičkářských závodů Dobříš a v Památníku Karla Čapka můžete navštívit unikátní expozici v původní prvorepublikové garáži s názvem „Automobilisté Olga a Karel!“.

Velkou hudební událostí dobříšského léta je tradiční Summer Fest, který pořádá kulturní dům a letos se můžete těšit na skvělý hudební program s Malatatou, Švihadlem, kapelou Echt!, Lili-Vilit, Ghost of You a U-Prag.

Letní Kino na kolečkách zahájí prázdninové promítání speciálním promítáním oblíbené české pohádky Princezna ze mlejna. Předcházet mu budou prohlídky revitalizovaného a nově otevřeného francouzského parku dobříšského zámku. Během léta se pak ještě můžete těšit na film Vlastníci a 3BOBULE.

Novou akcí budou Dobříšské pivní slavnosti 2020, které se uskuteční v pátek 28. srpna. Těšit se prý můžeme na ochutnávku piva, dobrého jídla, živou hudbu a další zábavu.

Dobříšská šelma je tradiční modelářskou výstavou, která se pravidelně pořádá během května v kulturním domě. Pro letošní rok bude ale Dobříšská šelma výjimečná a přijedou na ni špičkový modeláři z celé České republiky. Výstava se uskuteční ve sportovní hale v sobotu 22. srpna.

Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši letos odstartovalo 5. ročník benefičních koncertů. Také oni se museli přizpůsobit pandemii koranoviru a původně plánované koncerty zrušit. Přesto se jim povedlo zorganizovat dva krásné koncerty formou živého vysílání online a nyní se vrací a zvou nás na své plánované akce, kterými můžeme všichni podpořit výstavbu nového hudebního nástroje v Dobříši, který bude sloužit nám i dalším generacím. Jednou takovou bude mimořádný benefiční rockový koncert, který se uskuteční 12. července od 17:00 hod. v Krmelci na Vlašce a zahraje formace muzikantů z Dobříše, která vystupuje pod názvem „Doors to the Citadel“.

Svou pozvánku na prázdniny přináší také zámek Dobříš. Navštívit zde můžete nyní výstavu plastik a obrazů Oty Janečka. Od 15. července pak zámek nově otevírá zrekonstruovaný francouzský park s komentovanými prohlídkami.

Radek Vystyd: Nechtěli jsme muzeum, které by bylo zaměřené pouze na rukavice

Letošní jaro bylo i přes pandemii pro Muzeum Dobříš důvodem k radosti, slaví totiž své 5. výročí od otevření. Nejen pozadí projektu v rozhovoru nastiňuje Radek Vystyd, jeho přední životadárce. Ten mimo jiné prozradil, proč byl zvolen název Muzeum Dobříš nebo třeba to, jaké to je, budovat muzeum na „zelené louce“.

Na své příměstské tábory pak děti zve jak dětská herna Skřítkov, tak i Rodinné centrum Dobříšek.

SPORTOVNÍ ORGANIZACE A AKTIVITY

Informace o svých aktivitách a činnosti přináší sportovní organizace z Dobříše pravidelně, a tak se i tentokrát dozvíte: co nového se děje v Aerobik studiu Orel Dobříš, jak trénovali orientační běžci z OK Dobříš, co plánuje T.J. Sokol Dobříš o prázdninách, přečtete si o chlapeckém družstvu z Gymnastiky Dobříš a svůj příspěvek zde má i MFK Dobříš.

Jednou z největších sportovních akcí, která se kdy v Dobříši uskutečnila, bude závod Trans Brdy, který je pořádaný v rámci celorepublikového cyklistického závodu Kolo pro život. Uskuteční se 25. července a užít si ho mohou malí i velcí.

SOCIÁLNÍ A PEČOVATELSKÉ SLUŽBY

Nabídka podpory pečovatelské služby pro občany pečující o své blízké přichází z Pečovatelské služby města Dobříše a je mířena na širokou veřejnost.

V této rubrice se také dočtete o Potravinové sbírce trvanlivých potravin, Dluhové poradně Charity Starý Knín a svůj příspěvek zde má i organizace Dementia.

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Přání, rozloučení a vzpomínky na dobříšské občany a významné osobnosti naleznete právě zde.

PŘIŠLO DO REDAKCE

Ani tentokrát nechybí pravidelný příspěvek paní Schillerové na téma Dobříšské pískoviště.

Z HISTORIE MĚSTA

Cyklistické závody na Dobříši (1911–1939)

Možná, že mnozí z nás dnes ani nevědí, že bývaly doby, kdy se v našem městě konal jeden z nejoblíbenějších štafetových cyklistických závodů, jehož historie začala ještě v dobách, kdy nám vládl sám císař.

A právě o začátcích, průběhu a historii cyklistických závodů se dočtete v příspěvku od Petra Kadlece.

 

Dobříšské listy v tištěné podobě

Nová čísla Dobříšských listů naleznete na různých místech v našem městě. K dostání jsou pravidelně:

 • v budově Městského úřadu Dobříš a na Informačním středisku Dobříš
 • v Městské knihovně, Kulturním domě, Pečovatelském domě (u kotelny) a v Domově pro seniory u polikliniky
 • k dostání jsou také v prodejnách potravin Bedřich a na Větrníku nebo v papírnictví Maraco
 • k dispozici jsou i v Masarykově sanatoriu
 • na čerpacích stanicích Shell a Benzina
 • v dobříšských trafikách a tabácích po našem městě

Dobříšské listy on-line

Dobříšské listy on-line a jednotlivé příspěvky z nich naleznete na adrese: https://dlonline.cz/.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.dlonline.cz)