Dnes je neděle 18. duben, svátek má Valerie,
je Mezinárodní den památek a sídel.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Co přináší květnové Dobříšské listy?

přidáno: 06. 05. 2020

Dobříšské listy jsou tentokrát opravdu obsáhlé a přináší spoustu informací. Podívali jsme se do nich a přehled toho nejdůležitějšího co v nich najdete, přinášíme stručně a přehledně.

Slovo starosty Pavla Svobody

Hned na úvodní straně Dobříšských listů si můžete přečíst vyjádření starosty města Dobříše k současné situaci.

Nejdůležitější je samozřejmě informace, že v Dobříši (stejně jako v okolních obcích) si vedeme s problematikou koronaviru velmi dobře. Stejně jako v jiných částech České republiky se pak pomalu začínají uvolňovat bezpečnostní opatření a do města se nám tak opět pomalu vrací život. Mimo jiné starosta města zmiňuje také plánované jednání zastupitelstva, které se tentokrát z důvodu bezpečnostních opatření uskuteční ve sportovní hale a sledovat ho budete moci v živém vysílání. Zapojit se do diskuze budou moci tentokrát sledující prostřednictvím komentářů u tohoto přenosu.

VÝZVA REDAKCE: DOBŘÍŠ SE DRŽÍ ÚSMĚVU!

Výzvu redaktorky DL přijalo hned několik občanů a do redakce zaslali velmi pěkné příspěvky, které stojí za vaši pozornost. Najdete tu Modlitbu a poděkování zdravotní sestry nebo pozvánku na Pozitivní procházku.

Kultura žije i v době koronaviru

I v tomto čísle DL naleznete upoutávky na alternativní způsoby kulturního vyžití v době koronaviru. Hudbu a divadelní představení si můžete užívat z domova a dokonce si můžete virtuálně prohlédnout i galerie a muzea. Najdete zde i tipy na zajímavé knihy.

Z MĚSTA A RADNICE

V této rubrice naleznete pozvánku k oslavě Dne osvobození, který bude v pátek 8. května 2020. I v Dobříši si připomeneme výročí 75  let osvobození naší republiky a ukončení 2.  světové války.

14. května 2020 se uskuteční již zmiňované zasedání Zastupitelstva města Dobříše, které bude zahájeno jako vždy v 17:00 hod.

Koronavirus a základní informace

Ohledně koronaviru čteme v různých médiích mnoho informací. Ty zásadní a nejdůležitější právě pro město Dobříš jsou přehledně sepsány v květnovém vydání DL. Vzhledem k měnícím se podmínkám je však nejlepší v tuto chvíli sledovat samotný web města.

Úprava nájemného v městských bytech zvláštního určení

K tomuto tématu se vyjadřuje tajemník města Dobříše.  V první řadě informuje o rozhodnutí Rady města, která schválila úpravu nájemného v městských bytech zvláštního určení. Vzhledem k aktuální situaci a vládou schválenému moratoriu nájemného z bytů bude o rozhodnutí jednáno v novém termínu.

Projektové studie ulic Březová, U Slávie, Mládeže a další úpravy městských komunikací

„Vážení občané, milí Dobříšáci, i přes omezení daná nouzovým stavem a koronavirovou krizí je stavební sezóna v plném proudu. Ani město Dobříš a pracovníci městského úřadu nezahálejí a připravují pilně celou řadu naplánovaných stavebních akcí, týkajících se především dopravní infrastruktury a městských komunikací. Rád bych vás seznámil alespoň s několika nejbližšími a nejdůležitějšími,“ informuje ve svém článku místostarosta Tomáš Vokurka a popisuje jednotlivé projekty.

Informace o dalších projektech města

Naleznete zde také vyjádření k plánované rekonstrukci Pražské ulice, výsledky ankety k výběru osvětlení přechodů nebo vyjádření starosty města k územní studii břehu rybníka Papež.

Odpady pohledem místostarostky

Stále rezonující téma odpadů řeší ve svém příspěvku místostarostka Dagmar Mášová, která se této problematice věnuje od svého nástupu do funkce.

Bezpečná Dobříš s činností městské policie – výběr za březen 2020

V pravidelném článku z Městské policie Dobříš se dozvíte, že kromě dohlížení nad dodržováním vládních nařízení proti šíření koronaviru se během měsíce strážníci zabývali i dalšími činnostmi pro zajištění veřejného pořádku, ochrany bezpečnosti osob a majetku.

75 let od ukončení 2. světové války (1945–2020) Poslední dny války v Dobříši

Velmi pěkný článek na téma ukončení 2. světové války připravila ředitelka KS Dobříš Jindra Kastnerová. Příspěvek doplněný fotografiemi stojí za váš čas a přečtení.

DOBŘÍŠSKÉ ŠKOLY

Pozdravy, příspěvky a vzkazy posílají prostřednictvím DL učitelé ze základních i mateřských škol.

Školní život s rouškou

Výběr několika ukázkových školních prací žáků 2. ZŠ Dobříš pro inspiraci a potěšení ve dnech, kdy jsou uzavřené školy, přidala zástupkyně pro 2. Stupeň paní Eva Kašparová.

KULTURA A SPOLEČNOST

V této rubrice naleznete rozhovor se zaměstnanci dobříšské knihovny. Samozřejmě nechybí ani příspěvek a program z knihovny.

Obnova varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši

Organizátoři probíhající sbírky na obnovu varhan v Dobříši připomínají svou činnost a upozorňují na možnost stále přispět. Nově můžete pomoci i formou dárcovské SMS zprávy.

MAS Brdy–Vltava v čilé práci

Mnoho z nás těžká koronavirová doba ochromila a právě MAS Brdy-Vltava na mnohých místech pomohla. O jejich konkrétních aktivitách se také dočtete v DL.

Příspěvky z dalších zájmových organizací ve městě

Zajímavosti a informace přináší RC Dobříšek, dětská herna Skřítkov, MFK Dobříš, Aerobik studio Orel Dobříš, Gymnastika Dobříš, T.J. Sokol Dobříš a další.

SPOLEČENSKÁ KRONIKA A PŘIŠLO DO REDAKCE

Nechybí ani blahopřání a vzpomínky na naše spoluobčany a tentokrát i zvláštní příspěvek pana Karla Cvrka: Připomínka 100. výročí narození pana Cyrila Velebila z hokejového pohledu.

75 let od ukončení 2. světové války (1945–2020) Poslední dny války v Dobříši

Velmi pěkný článek na téma ukončení 2. světové války připravila ředitelka KS Dobříš Jindra Kastnerová. Příspěvek doplněný fotografiemi stojí za váš čas a přečtení.

S historikem Petrem Kadlecem si pak prostřednictvím DL připomenete 75 let od osvobození dobříšského zámku a zjistíte, že slavíme 250 let od vydání Dobříšského robotního patentu, který podepisovala císařovna Marie Terezie.  

Dobříšské listy v tištěné podobě

Nová čísla Dobříšských listů naleznete na různých místech v našem městě. Tentokrát jsou k dostání:

  • v budově Městského úřadu Dobříš a na Informačním středisku Dobříš
  • v Městské knihovně, Kulturním domě, Pečovatelském domě (u kotelny) a v Domově pro seniory u polikliniky
  • k dostání jsou také v prodejnách potravin Bedřich a na Větrníku nebo v papírnictví Maraco
  • k dispozici jsou i v Masarykově sanatoriu
  • na čerpacích stanicích Shell a Benzina
  • v dobříšských trafikách a tabácích po našem městě

Dobříšské listy on-line

Dobříšské listy on-line a jednotlivé příspěvky z nich naleznete na adrese: https://dlonline.cz/.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.dlonline.cz)