Dnes je sobota 19. září, svátek má Zita.

www.bobcatdobris.cz/

Živnostenský úřad v Dobříši bude přijímat žádosti OSVČ o ošetřovné

přidáno: 25. 03. 2020

I u nás na Dobříšsku jsou pandemií koronaviru ochromeni malí podnikatelé. Proto se jim finanční pomoc státu určitě bude hodit. Živnostenský úřad v Dobříši bude přijímat žádosti o ošetřovné, odpuštěno bude OSVČ také půlroční povinné pojistné a odsouhlaseny jsou i další úlevy.

Živnostenský úřad Dobříš eviduje přes 6 000 osob samostatně výdělečně činných. Mnoho živnostníků však muselo v tuto chvíli přerušit svou činnost nebo zůstat doma se svými dětmi, čímž tito lidé ve většině případů přišli o zásadní finanční příjmy. Vláda ČR v souvislosti s pandemií koronaviru  proto schválila určitou podporu živnostníků.

Drobní podnikatelé mimo jiné nebudou muset v letošním roce platit půl roku povinné pojistné a žádat mohou také o ošetřovné. Informace týkající se OSVČ přinášíme nyní přehledně:

Odpuštění povinného pojistného

Živnostníci (OSVČ) nemusí šest měsíců od března do srpna 2020 platit minimální povinné platby na důchodové pojištění a stejně tak jsou jim odpuštěny platby za zdravotní pojištění. Na zálohách sociálního (2 544 Kč měsíčně) a zdravotního (2 352 Kč měsíčně) tak bude OSVČ odpuštěno téměř 30 000 Kč. Pro OSVČ není na tuto úlevu nutné vyplňovat jakoukoli žádost, vše bude řešeno automaticky a plošně pro všechny.

Ošetřovné pro OSVČ

Také osoby samostatně výdělečně činné si mohou žádat o ošetřovné na své děti. Tento finanční příspěvek bude poskytovat Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a vyplácet ji bude příslušný živnostenský úřad. Využít ho mohou rodiče, pokud na stejné dítě/děti nečerpá tento nebo jiný kompenzační příspěvek žádná jiná osoba.

Vláda zároveň uložila živnostenským úřadům přijímat zmíněné žádosti a neprodleně je předávat na MPO.

„Živnostenský úřad v Dobříši v tuto chvíli nemá žádné další pokyny ani formuláře žádostí, proto prosíme OSVČ o trpělivost. Dle sdělení MPO budou uvedené informace poskytnuty koncem tohoto týdne,“ informuje web města Dobříš.

Ošetřovné je vládou prodlouženo pro všechny rodiče s dětmi do 13 let na dobu, než se znovu otevřou školy a další zařízení pro děti. Speciální příspěvek ve výši 424 Kč na den se bude počítat včetně víkendů a rodiče tak dostanou okolo 13 000 Kč.  

Pozastavení evidence tržeb

Poslanci schválili také pozastavení evidence tržeb a odložení plánované 3. a 4. vlny pro řemeslníky a výrobce.

Po dobu stavu nouze a následující tři měsíce nebude ani nijak kontrolována povinnost evidování tržeb. Podnikatelé, kteří tak měli být nově evidováni, nemusí v tuto chvíli na finanční úřad pro registraci.

Odložení daňového přiznání

OSVČ budou odpuštěny také zálohy na daně z příjmu a daňové přiznání za rok 2019 mohou podat až do 1. července 2020 bez jakýchkoli sankcí.

autor článku: redakce DA