Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Zámek Dobříš OTEVÍRÁ FRANCOUZSKÝ PARK po velké rekonstrukci. Je nádherný

přidáno: 14. 07. 2020

Zámek Dobříš otevírá brány dlouho uzavřeného francouzského parku, který procházel minulé roky nákladnou rekonstrukcí v rámci programu IROP. Přijměte nyní pozvání a přijďte se podívat na dobříšský poklad, nazývaný také malou českou Versailles.

Francouzský park dobříšského zámku přijížděli obdivovat návštěvníci z celé České republiky i nejrůznějších koutů světa už před jeho rekonstrukcí. Dnes nám tato barokní zahrada, která byla vytvořena podle francouzského vzoru, nabízí ještě krásnější zákoutí a nádherný zážitek z její návštěvy.

Co ve francouzském parku uvidíte?

Francouzský park je rozložen do tří teras a je zdoben zelení stříhanou do krásných ornamentů, barevnými květinami, vodní kaskádou, sochami a rokokovou oranžerií.

 Co vše bylo v rámci rekonstrukce a revitalizace uděláno?

„Především byly rekonstruovány opěrné zdi, které byly téměř všechny zbourány a vystavěny nové. Obnovena byla sochařská výzdoba z dílny F. I. Platzera, opraveny a vyčištěny byly fontány, obnovily se nefunkční bazénky a také chrliče s maskarony. Vybudoval se nový závlahový systém, odpady, osvětlení a nové písečné cesty,“ upřesňuje k velké rekonstrukci vedoucí návštěvního centra zámku Dobříš Tereza Vyhlasová.

Návštěvníci se mohou samozřejmě těšit také na novou výsadbu.

Iluzivní malba na stěně oranžerie

Na iluzivní malbě od F. I. Platzera, která je umístěna na severní stěně oranžerie, se stále pracuje. Než ji návštěvníci budou moci vidět v celé její kráse, bude trvat ještě několik měsíců. Prohlédnout si ji tak nyní mohou jen její určitou část. 

Pozvánka ke slavnostnímu otevření francouzského parku a zámku Dobříš

Ke slavnostnímu otevření francouzské záhrady a návštěvě zámku zve dobříšské občany a širokou veřejnost jménem Ing. Jerome Colloredo-Mannsfelda vedení dobříšského zámku.

Francouzský park OTEVŘE své brány pro veřejnost oficiálně ve středu 15. července 2020.

K příležitosti znovuotevření parku budou probíhat komentované prohlídky. Jestliže se tedy chcete dozvědět také něco o historii parku, zámku a více o provedených opravách, těšit se na vás budou průvodkyně zámku.

Park bude otevřen každý den od 9:00 do 18:00 hod.

Komentované prohlídky francouzským parkem budou probíhat v časech 9:30, 11:30, 13:30 a 15:30 hod. a navštívíte při nich také zrcadlový sál dobříšského zámku. V červenci můžete přijít na prohlídku v pátek, sobotu a v neděli, v srpnu pak každý den mimo pondělí a úterý.

Vstupné pro jednotlivce je 50 Kč, pro rodiny 150 Kč. Psi mají vstup do parku zakázán, ale mohou na nádvoří, do restaurace i do přilehlého anglického parku.

„Komentované prohlídky doporučujeme návštěvníkům předem objednat na e-mailu: info@zamekdobris.cz,“ upozorňuje Tereza Vyhlasová za zámek Dobříš.

Výstava obrazů a soch Oty Janečka v Galerii JCM

Za zhlédnutí určitě stojí také výstava obrazů a soch Oty Janečka, která je umístěna v zámecké galerii a je přístupná denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00 hod. Jednotné vstupné je zde 40 Kč.

Zámecká expozice

Vnitřní prostory zámku zůstávají zatím uzavřeny, vzhledem k tomu, že vedení zámku připravuje novou expozici.

Více informací a aktuality nalznete na webových stránkých zámku Dobříš

autor článku: redakce DA