Dnes je středa 21. duben, svátek má Alexandra.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Z bývalého dobříšského kina bude místo knihovny se spolkovou činností park

přidáno: 18. 09. 2020

Jedním z dlouhodobých a palčivých problémů v Dobříši je chátrající budova bývalého kina. Dlouhá léta se vedou ve městě debaty a spory o budoucnosti tohoto objektu, na základě kterých byly vypracovány krásné a velkolepé projekty, které byly ovšem také značně drahé. Současné vedení města nakonec rozhodlo o zcela jiném a zřejmě definitivním řešení.

Stará a zchátralá budova dobříšského kina je dnes v žalostném stavu a po nedávném požáru je již toto místo doslova životu nebezpečné. Ruina, kterou dnes z části zakrývá vzrostlá zeleň, trápí obyvatele tohoto města už více jak 15 let.

Rychlý pohled do historie dobříšského kina

Stavba dobříšského kina byla zahájena v 50. letech 20. století. K jeho slavnostnímu otevření pak došlo 15. prosince 1951 a mezi přítomnými byl například i český básník a spisovatel Vítězslav Nezval (více v článku Petra Kadlece o stavbě dobříšského kina v letech 1950 – 51). Kino se těšilo opravdu vysoké návštěvnosti a bylo oblíbeným místem setkávání až do konce století. Budova kina a její využití pak začalo stagnovat. Před uzavřením se pronajímaly některé části budovy různým subjektům, ale zanedbaný technický stav se zhoršoval natolik, že byla na jaře roku 2020 uzavřena. V plánu zde byla rekonstrukce, ke které už bohužel nedošlo a v roce 2003 tak bylo kino definitivně uzavřeno.

Od roku 2005 přicházela jednotlivá vedení města s různými nápady a projekty, jak by se tento chátrající objekt mohl využít. Nejprve tady byl záměr na vybudování městské knihovny, poté projekt Městského domu Dobříš a následně nápad na vystavění multifunkčního domu pro celé město. V posledních letech se k tématu budovy bývalého kina uskutečnilo také několik veřejných debat, ze kterých nakonec vznikl projekt knihovny se spolkovou činností. Projekt ve své finální verzi však dosahoval částky okolo 150 milionů Kč a jeho případná realizace nejednou rozdělila obyvatele města na jeho příznivce a odpůrce.

Architektonický návrh Městského domu z roku 2009, který zpracovala společnost 4DS spol. s r.o.

Vizualizace multifunkčního domu z roku 2017. Tento projekt byl nazván Spolkový dům Dobříš.

Návrh knihovny se spolkovou činností z roku 2018.

A právě poslední diskutovaná varianta o budoucnosti budovy bývalého dobříšského kina, tedy projekt knihovny se spolkovou činností je nyní definitivně zastaven.

„Rozhodnutí ukončit projekt nové knihovny se spolkovou činností nebylo snadné a předcházela mu velká debata. Jsme si ale vědomi toho, že jen tak nechat staré kino jeho osudu by byl krok zpět. Rozhodli jsme se tedy na základě platného demoličního výměru připravit projekt na odstranění staré budovy a revitalizace lokality,“ potvrdil v zářijovém vydání Dobříšských listů místostarosta města Tomáš Vokurka.

Chystanou demolici potvrdil Příbramskému deníku také starosta města Dobříše Pavel Svoboda: „Projekt knihovny se spolkovou činností se ukázal postupem času jako nereálný a pro město i příliš finančně náročný. Rozhodli jsme proto o odstranění budovy, která je v havarijním stavu a na jejím místě vznikne park.“

Podle zveřejněných informací je již projektová dokumentace na odstranění budovy hotová a město nyní připravuje zadávací dokumentaci pro veřejnou zakázku. Realizace akce s názvem: „Demolice bývalého kina Dobříš a následná revitalizace pozemku“ je plánována na první polovinu roku 2021. Projekt byl zároveň v červnu 2020 přihlášen do výzvy „Revitalizace území 2020“, kterou vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj ve svém programu Národní dotace. Výsledky dotační výzvy budou známy už na podzim letošního roku, a pokud město se svou žádostí uspěje, dotace pokryje až 60 % všech způsobilých výdajů.

Na místě stávajícího kina vznikne nový park

Celkový předpokládaný rozpočet projektu na demolici kina a vybudování nového parku činí 9,5 mil. Kč. Tato částka pokryje odborné odstranění staré budovy a všech konstrukčních prvků, likvidaci veškerého vzniklého odpadu i vznik nového parku s lavičkami a výsadbou zeleně.

„Pokud bychom získali dotaci, určitě by nám to pomohlo především z rozpočtového hlediska. Projekt se však chystáme zrealizovat i bez ní, protože jsme přesvědčeni, že odstraněním této ruiny a výstavbou nového parku vyřešíme dlouhodobý problém, který trápí širší centrum města a po jehož řešení občané opakovaně volají,“ uvedl v Dobříšských listech místostarosta Tomáš Vokurka.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.mestodobris.cz)