Dnes je sobota 25. červen, svátek má Ivan.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Výzva 10 000 kroků startuje už zítra! Vyhraje Dobříš nebo Mníšek?

přidáno: 31. 03. 2021

Už zítra startuje výzva 10 000 kroků, která má za cíl rozhýbat veřejnost a vrátit chůzi do našich běžných životů. Právě chůze je totiž nejpřirozenější pohyb, který prospívá nejen našemu tělu, ale i mysli. Neoficiálně se proti sobě postaví občané z Dobříše a Mníšku pod Brdy, aby zabojovali o lepší výsledek!

Akce 10 000 kroků je chodeckou a běžeckou výzvou, která bude probíhat v dubnu, ale registrovat je třeba se ještě dnes! Účastnit se může každý sám nebo v týmu na www.desettisickroku.cz.

Věděli jste, že více jak 50 % lidí v České republice trpí nadváhou?

Tato skutečnost ovlivňuje nejen průběh aktuálního krizového stavu, ale zasahuje do života mnohých z nás a vede k přehodnocení některých dosavadních návyků. „Doporučuji, abychom se více zamysleli nad svým životním stylem jako možnou prevencí před nemocemi. Pravidelný pohyb včetně chůze je jeho velmi důležitou součástí.“ uvedl Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci.

Výzva 10 000 kroků je pro všechny!

Na duben vyhlášená výzva 10 000 kroků se snaží navrátit nejpřirozenější lidský pohyb zpět do našich životů, a to ať už za účelem dopravy nebo trávení volného času. Aktivity jako chůze, běh nebo Nordic Walking působí příznivě na náš organismus a posilují jeho obranyschopnost. Cílem akce není ujít 10 000 kroků, jak by se mohlo podle názvu předpokládat, ale pokusit se chodit pravidelně a alespoň o něco víc, než jsme byli doposud zvyklí. Pro každého z nás je výzvou jiný počet kroků, ale přínosy jsou stejné.

Výzva 10 000 kroků, pracuje s magickou hranicí deseti tisíc, což je zhruba 7,5 km. Ve skutečnosti však stačí mnohem méně kroků, aby byl organismus odolnější. Pokud se tedy ptáte, zda musíte ujít denně 10 000 kroků, tak nemusíte. Kolik za den ujdete/uběhnete kroků záleží čistě na vás. 

Přihlášení dospělí se mohou účastnit samostatně nebo v týmu

Nachozené nebo naběhané kilometry jsou následně bodově ohodnoceny. Speciální bodové zvýhodnění mají osoby s vyšším věkem a hmotností, což jim dává možnost umístit se stejně jako ostatním. Týmy mohou být tvořeny libovolně, ať už jako rodina, zájmový spolek nebo firma.

Vykonané aktivity je možné zaznamenávat na libovolném zařízení (mobilní aplikace, chytré hodinky …) a následně je do svého profilu na www.desettisickroku.cz nahrát. I přesto, že hlavním cílem a odměnou zároveň je upevnění našeho zdraví, jsou pro ty nejzdatnější připraveny zajímavé ceny od partnerů akce.

Bude mít akčnější obyvatele Dobříš nebo Mníšek pod Brdy?

V den spuštění registrace bylo do výzvy aktivně zapojeno devět obcí, dvě pražské městské části a čtyři kraje.  „Jedním z důvodů vzniku této výzvy bylo také podpořit zájem lidí o své nejbližší okolí a zapojit je do rozvoje měst krátkých vzdáleností.“ říká Jaroslav Vymazal předseda spolku Partnerství pro městskou mobilitu, který je hlavním organizátorem této výzvy.

Do celorepublikové výzvy se zapojilo také město Dobříš a Mníšek pod Brdy. Mezi těmito městy do 10 000 obyvatel tak vznikla neoficiální soutěž, ve které se zatím ukazuje, že v Mníšku jsou na tom mnohem lépe. Dobříš proto dnes aktivně vyzívá veřejnost, aby do toho taky šlápla!

POJĎTE A UKAŽTE S NÁMI, ŽE JSME DOBŘÍ(Š)!

V našem městě je plno sportovců a lidí, kteří milují procházky, skvělých a aktivních sportovních organizací a v neposlední řadě firem, které mají v řadách svých zaměstnanců běžecké nadšence. Ale nemusíte být žádný profík, abyste se zapojil do téhle výzvy. Stačí jen, když se přidáte a půjdete s námi, hlavně ovšem kvůli sobě a pro své zdraví!

To nás jako fakt takhle jednoduše porazí sousední Mníšek?

Starosta Pavel Svoboda vyzývá občany k zapojení se do výzvy a věří, že se lidé dokáží nadchnout a spojit pro dobrou věci: „Dobříšáci, asi jsme vás zatím nezvládli správně motivovat… Za naše město je k dnešnímu dni přihlášený do výzvy pouze jeden tým. Mníšek už má 22 týmů. Jednotlivců je registrovaných za Dobříš jen 38, zatímco Mníšek nadchl výzvou už téměř 80 lidí. Pojďme spojit síly a zabojovat, užít si pohyb, udělat něco pro naše zdraví, pro město, pro sebe… Pojďte se na měsíc navzájem podporovat a ukažte, že i na Dobříši umíme táhnout za jeden provaz!“

Registrace je spuštěna na webu: Dobříš – 10000 kroků ke zdraví, kde mimo jiné najdete také tipy, kam vyrazit na procházku nebo běžecký okruh.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.mestodobris.cz)