Dnes je sobota 25. červen, svátek má Ivan.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Vyjádření velitele zásahu k požáru rozestavěného hotelu v Dobříši

přidáno: 16. 04. 2021

Minulý pátek 9. dubna 2021 v 16:15 hod. byl středočeským hasičům oznámen požár v přízemí rekonstruovaného hotelu v Rukavičkářské ulici v Dobříši. Hustý černý dým valící se z výškové budovy byl vidět na kilometry daleko a poutal tak pozornost celého města.

Požár právě rekonstruovaného hotelu v Dobříši se stal na konci minulého týdne v Dobříši doslova senzací. Fotografie hořící budovy ze všech světových stran a úhlů okamžitě obletěly sociální sítě a stovky lidí si nenechaly akční podívanou ujít přímo z místa.

Požár likvidovalo pět hasičských jednotek

Po oznámení požáru vyslal operační důstojník na místo profesionální jednotku z Dobříše spolu s dobrovolnými jednotkami obcí Dobříš, Nový Knín a Stará Huť.

Na místě zasahovali jako první profesionální hasiči z Dobříše, k nim se následně připojili dobrovolní hasiči a na místo byla povolána také výšková technika profesionálních hasičů z Příbrami, která po vyhodnocení situace nakonec nebyla nasazena,“ upřesňuje k zásahu velitel hasičské stanice Dobříš Ing. Radek Dopirak. Dopravní situaci na místě pomáhali usměrňovat také hlídky Policie ČR a strážníci Městské policie Dobříš.

Jak probíhal zásah a proč se z rozestavěné budovy valil tak hustý černý kouř?

Po příjezdu k události bylo provedeným průzkumem zjištěno, že jde o požár polystyrenu, který zakouřil celou budovu. Po 17:00 hod. byla nahlášena lokalizace.

Na uhašení požáru byly nasazeny tři vodní proudy vstupními vraty a okenními otvory v přízemí. Následně se postupovalo po vnitřním schodišti do vyšších pater budovy. Hořelo v přízemí budovy a požár se částečně přenesl do 1. patra. Díky rychlému a účinnému zásahu se požár nerozšířil do vyšších pater budovy,“ popisuje velitel dobříšských hasičů a dodává: „Zásah byl specifický tím, že se jednalo o rozestavěnou budovu, která měla již osazena obvodové skleněné výplně, ale neměla ještě hotové své vnitřní prostory, proto došlo k úplnému zakouření budovy - tento jev se u dokončené stavby nestane. Hustý černý kouř vznikající při požáru polystyrenu komplikoval průzkum uvnitř budovy. Celý objekt bylo nutné odvětrat, a to i s nutností nasazení přetlakové ventilace. Hasiči museli k provedení požárního zásahu použít izolační dýchací přístroje.“

Podle slov velitele Dopiraka spočívá pro hasiče riziko při zásahu v rozestavěných výškových budovách hlavně v tom, že prostupy mezi podlažími, výtahové šachty nebo schodiště jsou pouze provizorně zabezpečeny nebo nejsou vůbec zabezpečeny.

Z hořící budovy se podařilo ještě před příjezdem hasičů dostat čtyřem osobám, které na stavbě pracovaly

V době požáru byli v budově čtyři lidé, kterým se podařilo dostat ze zakouřeného prostoru ven. „Hasiči poskytli evakuovaným osobám předlékařskou péči ve formě kyslíkové terapie a z důvodu podezření na intoxikaci na místo velitel zásahu povolal zdravotnickou záchrannou službu do jejíž péče byly následně osoby předány. Převoz do nemocnice nakonec nebyl nutný,“ upřesňuje velitel zásahu z HZS Dobříš.   

      

Jak velkou škodu požár polystyrenu způsobil?

Škoda požáru rozestavěného hotelu v Dobříši byla vyčíslena na 5 mil. Kč. Příčinu vzniku požáru zjišťují kromě hasičského vyšetřovatele kriminalisté a také specialisté z Technického ústavu požární ochrany Praha.

Na místě hořely především izolační materiály jako polystyren, asfaltová lepenka a další materiál, který se na stavbě právě používal. Přesná příčina požáru ještě není známa. Vyšetřování stále probíhá,“ doplňuje velitel HZS Dobříš Ing. Radek Dopirak.

Hořící rozestavěný hotel v Dobříši vzbudil ve městě rozruch

Videa valícího se černého dýmu z vysoké budovy okamžitě letěla po internetu a lidé žijící ve městě zjišťovali co se děje. Zřejmě i současný stav lockdownu způsobil z požáru senzaci. V okolí rozestavěného hotelu se tak okamžitě sešli dospělí i děti, aby mohli sledovat hasiče při jejich práci. Fakt, že na místě zasahovalo tolik hasičských jednotek a byla tady k vidění těžká hasičská technika, lákal blíž nejen malé kluky.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.hzscr.cz)