Dnes je čtvrtek 27. červen, svátek má Ladislav,
je Den památky obětí komunistického režimu.

Z našeho města
Menubox
Restbox

Choďte tento týden pěšky, jezděte na kole nebo využívejte autobus!

přidáno: 16. 09. 2018

Město Dobříš se rozhodlo zapojit do kampaně Evropský týden mobility, která se koná od zítřejšího pondělí 16. září do pátku 22. září. V rámci týdnu se bude pořádat hned několik akcí, díky kterým by se mělo upozornit na stále narůstající mobilitu ve městě.

Evropský týden mobility se koná každý rok od 16. do 22. září. Tato evropská iniciativa je zaměřena na orgány místní správy s cílem zavádění a podpory vybraných dopravních opatření a alternativ k používání automobilů.  Každý rok se Evropský týden mobility zaměřuje na konkrétní téma na poli udržitelné mobility. Letošním tématem je „multimodalita“.

Co to je „multimodalita“?

Multimodalita podporuje využívání a kombinování různých druhů doprav pro městské cesty, a to jak při přepravě cestujících, tak i zboží. Kombinace různých druhů dopravy znamená maximalizaci jejich přínosů pro cestující z hlediska nákladů, rychlosti, flexibility, pohodlí, spolehlivosti, atd. Má také přínos pro společnost: snížení znečištění životního prostředí a přetížení dopravy, zlepšení kvality života a zdraví, atd.

Letošní motto: Kombinuj a jeď!

Toto motto podporuje myšlenku volby různých druhů dopravy v městských oblastech, mezi ně patří pěší a cyklistická doprava, veřejná doprava (např. autobus, vlak, tramvaj,..) a mnoho dalších variant, jako je např. sdílení kol, taxi nebo  spolujízda.

Městské cesty jsou ve srovnání s těmi meziměstskými obvykle kratší a multimodalita také popisuje využití různých druhů dopravy pro různé typy cest v rámci týdenního režimu. Chůzi anebo jízdu na kole je možné zvolit pro kratší cesty, zatímco pro delší cesty je možné využití autobusu nebo vlaku.

Využijte „školní autobus“

V rámci Evropského týdne mobility, ke kterému se město Dobříš připojilo, bude nasazen „školní autobus“. Tento nápad vzešel ze strany žáků základních škol při jarních besedách a právě v týdnu ETM chceme zjistit, zda o tuto službu bude zájem a zda se odlehčí ranní dopravní špičce u našich škol. 

Školní autobus bude jezdit v týdnu od pondělí 17. do pátku 21. září 2018 pro žáky a děti dobříšských škol (+ doprovod) zcela ZDARMA!

Čas a zastávka:        

7:20 hod.: zastávka Větrník (začátek trasy)

7:25 hod.: zastávka Na Prachandě

7:28 hod.: zastávka Kostelíček

7:30 hod.: zastávka Mírové náměstí

7:40 hod.: zastávka u jídelny 2. ZŠ Dobříš (konec trasy)

Zastávky školního autobusu jsou vždy ve směru do centra. Zastávky a školní autobus budou označeny nápisem „ETM - Školní autobus“.

Do práce na kole

Připojte se k „Zářijové výzvě – Do práce, školy (nejen) na kole“. Zkuste to týden bez auta a zjistíte, že to nebude tak hrozné. Jeďte do práce (školy) na kole nebo pěšky, začněte den jinak, celý týden jinak.

  • Zářijová výzva „Do práce na kole“ proběhne právě během Evropského týdne mobility tedy od 16. – 22. 9. 2018.
  • Soutěž je určena jednotlivcům, kteří se zaregistrují do 20. září 2018 – registrace je pro tuto akci zdarma.
  • Každý účastník musí zaznamenávat své jízdy na kole, chůzi či běhání do práce (školy) pomocí mobilní aplikace Urban cyclers, Strava, SuperLife či ručním nahráním GPX souborů z jiných aplikací (více informací viz. odkaz pravidla Zářijová výzva).
  • https://www.dopracenakole.cz/  - Zářijová výzva. Veškeré informace naleznete v tomto odkazu, kde se lze přihlásit do registračního systému.
  • Podělte se s námi i ostatními cestujícími za prací (do školy) a pošlete nám foto, co vás po cestě do práce (školy) potěšilo, zaujalo, překvapilo, ohromilo,... Fotky posílejte přes messenger na facebook města Dobříše  (jejich zasláním vyslovujete souhlas s jejich uveřejněním) nebo foto nasdílejte přímo ze svého profilu na městský facebook.

Autor fotografie s největším počtem laiků dostane od města Dobříše věcný dar.

autor článku: Šárka Krůtová | koordinátor projektu ZM a MA21