Dnes je středa 5. srpen, svátek má Oldřiška,
je Světový den boje za zákaz jaderných zbraní.

Z našeho města

Svoz komunálního odpadu jen jednou za 14 dní – zdá se vám to málo?

přidáno: 24. 01. 2019

Od letošního roku dochází ke změně svozu komunálního odpadu v Dobříši. Proč tomu tak je? Jako společnost potřebujeme celkově významně snížit množství komunálního odpadu, a proto se musíme všichni snažit co nejvíce třídit využitelné složky odpadu. Dobříš však rozhodně není první město, které k tomuto kroku přešlo. Jaká další města už podobné kroky uskutečnila?

Od února letošního roku se bude v Dobříši třídit odpad ještě důkladněji. Tříděný odpad budou obyvatelé rodinných domů ukládat v domácnosti do průhledných pytlů, které budou následně odváženy přímo od domů. Třídit tímto způsobem bude možné plast, papír a společně tetrapack s kovy. Samozřejmě tříděný odpad lze nadále nosit i do sběrných hnízd, kterých se v Dobříši v současné době nachází 28. Sběr kovů se zavádí ve městě zcela nově kromě pytlového svozu i ve všech sběrných hnízdech. Zároveň již z důvodu dokonalejších technologických postupů není potřeba třídit sklo na bílé a barevné, bude pouze jeden druh kontejneru na veškeré sklo. Tento postup nijak neomezuje jeho další zpracování. V souvislosti s komfortnějším a důkladnějším tříděním byl zrušen týdenní svoz popelnic, tedy nádob o objemu 110 a 240 l. Podrobné informace k novému svozu dostali občané města začátkem ledna do svých schránek společně se složenkou.

Proč k tomu musí dojít?

Mnoho občanů se ptá: PROČ? Proč musí dojít od letošního roku ke změně? Proč nás nutí lépe a více třídit? Proč musí dobříšské domácnosti upustit od každotýdenního svozu? Odpověď je prostá. Česká republika se zavázala k ukončení skládkování využitelných komunálních odpadů do roku 2024. Za pět let by totiž měla být cena za odpad uložený na skládkách až trojnásobná a to už by byl výrazný rozdíl v ceně za odpady pro každého z nás.

V jiných městech už systém funguje

Některá města  potřebné kroky uskutečnila již dříve a pytlový svoz tříděného odpadu zavedla před pár lety. S tím pochopitelně i svoz komunálního odpadu jednou za 14 dní. Tento systém je  funkční např. v Přerově, který má přes 44.000 obyvatel nebo v jihomoravských Hustopečích, kde se k tomuto činu odhodlali již před několika lety.

Stávající systém potrvá do konce ledna

Stávající systém svozu odpadu bude probíhat do konce ledna.. Od 4. února pak začnou svozy komunálního i tříděného odpadu podle nového níže uvedeného harmonogramu.

A kolik to bude občany Dobříše stát?

autor článku: Redakce DA