Dnes je sobota 15. prosinec, svátek má Radana.

5g.nordictelecom.cz/dobris
Menubox
Restbox

Sv. Leonard se po třech letech vrátil ke kostelu Povýšení sv. Kříže

přidáno: 06. 11. 2017

Po třech letech, kdy začalo restaurování sochy sv. Leonarda, se ke kostelu Povýšení sv. Kříže vrátila pouze kopie sochy. Do jejího podstavce byl uložen vzkaz pro budoucí generace.

Originál sochy byl dne 8. prosince 2014 snesen z podstavce a převezen do atelieru akad. sochaře a restaurátora Mgr. Jaroslava Fuky do Sudoměře. Už při převážení se socha rozpadla na několik kusů, při dalším postupu prací se ukázalo, že je v daleko horším stavu, než se předpokládalo. Pískovec, ze kterého byla socha vytvořena, vykazoval minimální soudržnost, hrozilo, že ze sochy zbyde hromada písku. Laboratorní testy ukázaly, že sochu po dokončení restaurování už nebude možné umístit ve venkovním prostředí, proto bylo rozhodnuto, že originál sochy bude umístěn ve vestibulu Kopáčkova domu a na podstavec u kostelíka bude vytvořena kopie. Koncem roku 2015 město Dobříš dostalo dotaci ze Středočeského Fondu obnovy památek a začaly práce na kopii sochy, kterou vytvořil opět Mgr. Jaroslav Fuka.  Během roku 2016 byla kopie dokončena, ale protože nebyla ještě hotova kopie podstavce z pískovce, byly originál sochy i její kopie umístěny dočasně do vestibulu Kopáčkova domu.

V letošním roce byla dokončena kopie všech tří částí pískovcového podstavce a ve čtvrtek 2. listopadu 2017 byla kompletní kopie sochy umístěna na původní místo ke kostelu Povýšení sv. Kříže, vedle sochy sv. Judy Tadeáše. Osazování jednotlivých částí bylo velmi komplikované, muselo být prováděno ze silnice, protože kostel též prochází rekonstrukcí. Jednotlivé části, vážící kolem jedné tuny, byly osazeny na čepy s přesností na milimetry. Do spodní části soklu byla umístěna měděná schránka se vzkazem pro budoucí generace. Do schránky byl uložen vzkaz pro budoucí generace, restaurátorské zprávy, publikace o Dobříši a jeho okolí, Dobříšské listy i několik mincí a bankovka. Mgr. Fuka odhaduje životnost sochy nejméně na dvě až tři století. 

Sochy sv. Judy Tadeáše a sv. Leonarda

Na návrší u dobříšského kostelíka na terase směrem k silnici stojí na kamenných podstavcích dvojice barokních soch představujících sv. Judu Tadeáše (při pohledu od silnice vlevo) a sv. Leonarda (od silnice vpravo). Obě sochy byly postaveny z pískovcového kamene v roce 1769 na paměť velkého krupobití, které postihlo celý kraj. Oba svatí jsou patrony chránícími před bouří a nepřízní počasí. Svatý Tadeáš drží v pravé ruce otevřenou knihu a v levé kyj. Svatý Leonard drží kříž na dlouhé tyči a v levé ruce půlku hořícího srdce. Sochy vznikly současně ve 2. polovině 18. století za knížete Jindřicha Pavla z Mannsfeldu.

K oběma sochám se tradují pověsti. Jedna z nich říká, „že až se obě sochy zřítí, dopadnou na zem, zbude z nich prach a má být konec světa. Podle pověsti bychom se konce světa brzo dočkali, kdyby tu nebyl kníže Josef. On nechal sráz podchytit pevnou zdí, takže svatí nespadnou a konec světa tak nepřivodí“ (Oldřich Průša: Dobříšské listy 2010, s. 12). Druhá pověst říká, „že když sv. Tadeáš, jenž drží knihu, přečte a obrátí jeden list, zemře jeden z dobříšských občanů, a až celou knihu přečte a zavře, a až sv. Leonardovi srdce, jenž již jen jednu polovinu drží, zcela zmizí. Nastane konec světa“ (Oldřich Průša: Dobříšské listy 2010, s. 12). V roce 1962 svatému Leonardovi vypadlo srdce z ruky, ale proroctví se nevyplnilo.

autor článku: Nikol Sevaldová | Město Dobříš