Dnes je čtvrtek 28. březen, svátek má Soňa,
je Den učitelů v ČR.

hudební festival Dobříš

První část rekonstrukce sportovní haly v Dobříši je u konce

přidáno: 07. 12. 2017

Od letošního léta byla dobříšská sportovní hala uzavřena z důvodu rozsáhlé rekonstrukce. První etapa oprav je však konečně u konce a nejen děti tak budou moci naplno využívat její nové vybavení. O jaké vybavení se jedná, co všechno se v hale opravilo, co přinese nový povrch a jak bude hala využívána a provozována? Na to jsme se zeptali starosty Dobříše pana Stanislava Vacka a pana Michala Cibocha, člena poradního sboru komise pro školství a spolkovou činnost.

Městská sportovní hala v Dobříši pocházející z 80. let minulého století již dlouhá léta chátrala a především její interiér nevyhovoval současným požadavkům pro kvalitní sportování. Celkem je v rámci rekonstrukce počítáno s třemi etapami, ta první zásadní, a jedna z nejdůležitějších, je právě v těchto dnech dokončována. S jakým výsledkem, o tom nás informoval Michal Ciboch:

Jak vypadá nový povrch, jaké jsou jeho výhody a jaké sporty se zde budou moci plnohodnotně provozovat?

Nový povrch přinese především zkvalitnění všech sportovních tréninků, zlepšení podmínek pro zdravý růst a trénink jedince. To především díky vysoce zátěžovému systému dřevěných lamel, které mají předepsanou pružnost. Dřevěná podlaha je pokryta polyuretanovou podlahou HERCULAN do tělocvičen a víceúčelových hal. Herculan svými parametry splňuje nejnáročnější kritéria kladená na sportovní podlahy (pružnost, životnost). Tyto sportovní podlahy jsou vhodné pro všechny halové sporty, výuku tělesné výchovy na školách a mají certifikáty od mezinárodních svazů (badminton, basketbal, házená, florbal, futsal). Povrch je vhodný i pro občasné konání společensko-kulturních akcí. Barevnost povrchu je uzpůsobena pro multifunkčnost haly, podklad je tmavě modrý a jednotlivé herní plochy mají předepsané lajnování pro sporty: házená, futsal, basketbal, volejbal, florbal.

Díky novému vybavení bude moci sportovní plochu rozdělit na více hřišť. Jak bude tato funkce v reálu vypadat?

Na celé herní ploše (42 x 23 m) jsou nalajnované výše uvedené herní plochy pro pořádání turnajů v daných sportech pro všechny herní úrovně. Především pro školní potřeby výuky tělesné výchovy jsou na šířku plochy vybudovány tři herní plochy s rozměry běžných tělocvičen. Rozdělení na tři plochy sice přineslo snížení kapacity lidí v hledišti, ale důležitější pro efektivitu sportovní haly je možnost využití více výukového – tréninkového prostoru. Tyto tři herní plochy jsou odděleny oponami s pojezdy, které si učitelé nebo trenéři mohou zatáhnout a vytvořit tak uzavřený prostor. Opony jsou do cca 2,4 m neprůhledné a zabrání tak rozptylování sportovců od výuky či tréninku a přelétnutí tréninkových pomůcek na jinou plochu. Opona má lamelový systém a bude možné ji složit do nově vytvořených prostorů za nové obložení plochy. V nově vzniklých prostorách za obložením budou také využívány zúžené prostory pro sportovní materiál.

Jak bude vypadat nové hlediště a kolik se do haly vejde diváků?

Nové hlediště bude patrové, v přízemí budou malé stupínky na sezení, uprostřed herní plochy pod hledištěm jsou schody do patra hlediště. Míst k sezení bude celkem 132 - 92 míst na spodních stupních hlediště a 40 míst na horním ochoze. Kapacita míst pro stojící diváky ve dvou řadách bude celkem 200 míst - 80 míst spodní hlediště a 120 míst horní ochoz. Celkový počet diváků bude tedy 332. Hlediště v patře bude na stranách opatřeno kovovými konstrukcemi s výplní ze skla.

Počítalo se v rámci rekonstrukce také s nějakým úložným prostorem?

Úložný prostor je navýšen o prostory za dřevěným obložením, které lemuje herní plochu. Nově vzniklý prostor není velký, spíše se jedná o prostor pro žíněnky a další menší výukové pomůcky a každý z těchto prostor má uzamykatelné dveře. Do budoucna se počítá s přestěhováním posilovny a vytvořením dalších potřebných prostor pro všechny výukové a tréninkové pomůcky (gymnastické nářadí a náčiní, sloupky a sítě na volejbal, tenis a badminton, nosné vozíky a mantinely pro florbal, konstrukce pro basketbal a další pomůcky).

  •  

Vzhledem k tomu, že se nepodařilo plánované úpravy dokončit dle původního plánu, nemají děti dobříšských škol už od září letošního školního roku kde cvičit. Respektive hodiny tělocviku jsou z části vedeny venku na čerstvém vzduchu, což také dětem přináší své výhody. Nicméně s přicházející zimou přišlo i dokončení oprav sportovní haly v Dobříši právě včas. Vzhledem k blížícímu se otevření tak svolalo vedení města v minulém týdnu schůzi týkající se využití haly právě pro školy a děti. Starosta Mgr. Stanislav Vacek se sešel s vedením škol, tělocvikáři a vedením sportovních klubů, aby s nimi začal aktivně jednat nad návrhem využívání sportovní plochy v hale. Mohl nám proto odpovědět na následující otázky:

Které školy a sportovní spolky hodlají dobříšskou halu aktivně využívat?

Sportovní hala bude, díky rozšíření plochy na tři samostatné funkční části, využívána v době školního vyučování, tj. od 7 do 16 hodin, převážně 2. základní školou a Gymnáziem Karla Čapka. Několik hodin využije i ZŠ Komenského nám. 35. Po skončení školního vyučování bude ve všední dny hala v provozu prakticky nepřetržitě až do 20. nebo dokonce 21. hodiny. Přednostně se počítá s dobříšskými spolky zaměřenými na tělovýchovu a sport pro mládež, zkrátka nepřijdou ani ostatní sportovní kluby.

Jak bude rozvrh sportovní haly zkoordinován s potřebami škol?

K budoucímu využití haly se několikrát sešlo vedení města se zástupci dobříšských škol a sportovních klubů s cílem zajistit co nejlepší využití tohoto sportovního zařízení. Dobříšské školy dospěly ke shodě a budou při využití sportovní haly do konce školního roku 2017/2018 postupovat podle současně platných rozvrhů hodin. 

Kdo povede správu sportovní haly a na koho se mohou obrátit další zájemci v případě zájmu o pronájem?

Rada města projednala s vedením společnosti DOKAS Dobříš, s. r. o., současným provozovatelem sportovního zařízení, návrh na úpravu stávající nájemní smlouvy a pro rok 2018 bude navrhovat do městského rozpočtu na provoz finanční prostředky, které odpovídají zvýšeným nárokům na provoz a správu tohoto zařízení. Na společnost DOKAS, konkrétně na pana Pavla Bauera, se tedy mohou zájemci o využití sportovní haly obracet se svými žádostmi.

  •  

V sobotu 9. prosince 2017 proběhne ve sportovní hale první naplánovaná akce, kterou je fotbalový turnaj „Memoriál Jana Míky.“ Od pondělí 11. prosince 2017 bude až do konce roku sportovní hala ve zkušebním provozu a v části hlediště budou ještě probíhat dokončovací práce. Ty by měly být ukončeny do 31. prosince 2017 a od 1. ledna by již sportovní hala měla být plně funkční.

autor článku: Denisa Havlíčková