Dnes je středa 23. leden, svátek má Zdeněk.

z-naseho-mesta-pf-2019
Menubox
Restbox

Dobříšský seminář řešící péči o zeleň navštívili lidé z celé republiky

přidáno: 06. 03. 2018

Ve čtvrtek 1. března 2018 pořádalo město Dobříš ve spolupráci se zapsaným spolkem Dentrologická.cz na Dobříši seminář s názvem „Údržba sídelní zeleně“. Seminář byl koncipován zejména pro pracovníky orgánů ochrany přírody, pracovníky samosprávy s náplní práce v údržbě zeleně a pracovníky společností, které jsou na městskou zeleň zaměřeny.

K nám na Dobříš se sjeli odborníci z celé naší republiky a zcela zaplnili sál kulturního domu. Po zdravici našeho pana starosty dostal slovo pan Václav Větvička, správce parku vládního zámku Štiřín a velký celoživotní odborník na veškerou zeleň a vztah lidí k ní. Nastolil několik témat na přemýšlení, zejména jak se mají lidé ke stromům, které nás obklopují, chovat a proč.

Dále přednesla Ing. Markéta Čermáková, MBA, radní pro správu majetku města a městskou policii informace, jak máme nastaven systém péče o zeleň u nás na Dobříši a co v této oblasti podnikáme. Téma posluchače očividně zaujalo vzhledem k záplavě otázek po vystoupení. Na základě předložených údajů se přítomní snažili srovnávat údržbu zeleně u nás a ve svých městech.

Poutavou přednášku měl Ing. Marek Žďárský, který hovořil o péči o stromy od jejich výsadby až po pokácení. Ze zapáleného odborného vystoupení bylo jasně vidět, že pro přednášejícího nejsou stromy prací ale velkým koníčkem. Pokud by program neměl časový plán, rádi bychom ho všichni poslouchali ještě mnohem déle. I kdyby si všichni odnesli pouze informaci, že strom by po ořezu měl vypadat tak, že laik nepozná, že je ošetřen, a že pokud nevíme co, proč, kdy a jak máme řezat, tak je lepší to nedělat, splnila by přednáška svůj účel. Pochopitelně jsme si odnesli informací o mnoho více.

Posledním přednášejícím byl Ing. Samuel Burian, který obdobně vyprávěl o péči o keře. Od jejich výsadby, přes různé postupy ořezu, velké rozhodování o tom, kam který keř můžeme vysadit, až po nastínění základních druhů, na které bychom ve městě neměli zapomínat.

Účastníky semináře jsme motivovali k dalším návštěvám našeho krásného města obědem v restauraci Na Růžku a v Zámecké restauraci a zejména odpoledním programem, návštěvou dobříšských parků a trochu i zámku. Ředitel zámku pan Pavel Krejcárek, v doprovodu správce zámeckých zahrad pana Václava Vimmera, nás i za třeskutých mrazů provedl francouzským parkem, skleníkem v zámecké oranžerii, anglickým parkem. Viděli jsme zámeckou ondatru, pivovarské sklepy, vodárnu, dva významné stromy na zámeckém nádvoří i zrcadlový sál zámku. Vyprávění bylo velice zajímavé a mnohé z návštěvníků podnítilo k dalším pobytům u nás v době kvetoucí Dobříše.

„Děkuji všem přednášejícím i všem dalším spolupracovníkům, bez kterých by seminář neměl takovou úroveň, jakou nakonec měl. I z reakcí účastníků bylo zřejmé, že den se všem skutečně povedl a odcházeli plni dojmů, mnoha nových poznatků, s touhou pečovat o zeleň ve svých městech lépe než dosud. To byla snaha má i mých spolupracovníků od začátku plánování tohoto semináře,“ dodává nakonec hlavní organizátorka akce Ing. Alena Harmanová.

autor článku: redakce DA a Ing. Alena Harmanová | vedoucí odboru výstavby a životního prostředí