Dnes je sobota 25. červen, svátek má Ivan.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Raci pruhovaní z Papeže pravděpodobně vyhubili raka říčního v Kocábě

přidáno: 19. 03. 2021

Dne 17. března 2021 proběhl výlov rybníka Papež, kterému předcházelo poměrně dlouhé období postupného snižování hladiny. To přilákalo řadu lidí na objevné procházky po vypuštěném dně nádrže. Přitom si někteří jistě všimli přítomnosti raků.

Za normálních okolností by nad tím srdce nejednoho z nás zaplesalo – raci jsou stále považováni za jakousi ikonu ochrany přírody. V tomto případě není ale radost rozhodně namístě.

Nejedná se totiž o náš původní druh raka, ale o velmi nebezpečného invazního živočicha, pocházejícího ze severní Ameriky – raka pruhovaného. Tento druh představuje smrtelné nebezpečí pro oba u nás původní druhy – raka říčního a raka kamenáče, i pro již zdomácnělého raka bahenního.

Toto nebezpečí tkví nejen ve skutečnosti, že se rak pruhovaný velmi rychle množí a je agresivnější nežli naše druhy, ale především v tom, že přenáší pro naše raky smrtelné onemocnění – tzv. račí mor. Jemu samotnému za normálních podmínek tato choroba neublíží, nákaza račím morem ale končí velmi dramaticky pro populace našich původních raků – velmi často v celém toku či rybníku i během celkem krátké doby (v řádu týdnů) všichni uhynou.

Místní raci pruhovaní, které sem někdo v minulosti neuváženě vysadil, jsou tak zřejmě i příčinou nedávného vyhynutí raka říčního v celé Kocábě!

Proto prosím, tyto živočichy za žádných okolností nezachraňujte, nemanipulujte s nimi a především je nikam nepřenášejte. Nejen, že je to zakázané, ale především tak pomůžete chránit naše původní druhy. 

autor článku: Mgr. David Fischer - zoolog, Hornické muzeum Příbram