Dnes je sobota 20. duben, svátek má Marcela,
je Mezinárodní den svobody tisku.

Z našeho města
Menubox
Restbox

Nová dobříšská knihovna se spolkovou činností za více než 80 milionů

přidáno: 19. 06. 2018

Architektonická studie stavby pro novou dobříšskou knihovnu se spolkovou činností je vytvořena. Na Zastupitelstvu města, které proběhne tento čtvrtek, by měla být zastupiteli projednána. Jak bude nová knihovna se spolkovou činností vybavena? S jakou kapacitou je počítáno?

Architektonická studie projektu pro novou Knihovnu Dobříš a spolkový dům byla dokončena začátkem června. V průběhu zpracování byla konzultována se zástupci města i s vedením knihovny. Cílem bylo vytvoření centra, které bude sdružovat více druhů aktivit, a to městskou knihovnu, multifunkční celoživotní vzdělávání a v neposlední řadě příjemné místo k setkávání pro všechny věkové skupiny. Jak by měl nový objekt vypadat?

 

Nová knihovna by měla pojmout v místnosti pro dospělé 30 000 svazků, dětské oddělení by mělo mít připraveno místo pro 10 000 svazků.

 

Dále bude k dispozici velký víceúčelový sál, který bude mít možnost více využití. Sál pojme od 100 až k 200 míst k sezení. Velký víceúčelový sál bude vybaven také technologií kina. Dále budou v budově k dispozici dva malé sály, které budou moci být případně spojené. Jeden z menších sálů pojme kapacitu 29 osob, druhý z menších sálů 44 osob, při jejich sloučení místnost pojme až 80 osob. Nová stavba bude mít také k dispozici v 3. nadpodlaží salonek, který bude mít kapacitu 16 osob. Celková kapacita objektu je určena pro max. 296 osob.

V architektonické studii je počítáno s 15 šikmými parkovacími stání v bezprostřední blízkosti objektu. 10 parkovacích míst by mělo být v ulici B. Němcové, z toho jedno parkovací místo je navrženo pro vozidlo přepravující osoby těžce postižené a 6 parkovacích míst v ulici Přemyslova. Ve studii je ještě zmíněno dalších 15 míst, které by měly být k dispozici v docházkové vzdálenosti do 200 metrů od objektu. V rámci projektu bude z větší části okolí odstraněna zeleň. Z dendrologického průzkumu vyplynulo, že kromě javoru klenu jsou jednotlivé stromy hodnoceny jako průměrně perspektivní, stromy jsou blízko sebe a koruny vykazují vady. Ponechán tak bude pouze javor klen s vrbou bílou smuteční. Druhá vrba stojící na jihu ulice B. Němcové bude nahrazena novým stromem stejného druhu.

Celkové náklady přesahují částku 80 milionů

Odhad celkových stavebních nákladů činí 84,5 milionů Kč bez DPH. Přibližné náklady stavebních prací na hlavním objektu jsou 77 mil. Kč bez DPH, úpravy okolí by měly činit přibližně 6,0 mil. Kč bez DPH a odhad na demolici stávající budovy činí 1,5 mil Kč bez DPH (částka uvedena za demolici je použita z odhadu z roku 2015). Tato celková částka však ještě nezahrnuje náklady na vybavení budovy.

Kdy by mělo dojít k relizaci?

Tento čtvrtek proběhne představení projektu na zasedání Zastupitelstva města.  Zde by měli zastupitelé současnou architektonickou studii vzít na vědomí a do října letošního roku by měla být pak hotová projektová dokumentace, aby následně mohlo dojít k vyhlášení výběrového řízení.

Ano či ne? - Líbí se vám projekt na novou dobříšskou knihovnu se spolkovou činností nebo vám připadá výše zmíněná částka přemrštěná?

autor článku: Redakce DA