Dnes je pátek 19. duben, svátek má Rostislava.

hudební festival Dobříš

Poznejte s námi krásný příběh vzniku expozice VODA a ŽIVOT na zámku Dobříš

přidáno: 20. 09. 2022

Vodohospodářská společnost Dobříš vytvořila za podpory rozpočtu Středočeského kraje na zámku Dobříš unikátní expozici, která malé i velké návštěvníky doslova vtáhne do tajemného světa vody. My vám dnes přináším exkluzivní příběh jejího vzniku…

Unikátní interaktivní expozice na zámku Dobříš s názvem VODA a ŽIVOT otevřela své dveře veřejnosti už v květnu tohoto roku, ale na své oficiálně slavnostní otevření čekala doslova až do teď.

"Slavnostní otevření naší expozice, kterého se zúčastnili významné osobnosti vodárenství, zástupci Středočeského kraje, města Dobříš a ředitelé vodárenských společností, proběhlo opravdu až v pondělí 12. září," upřesnila za Vodohospodářskou společnost Dobříš Ing. Blanka Marvanová, která přítomné hosty společně s jednatelem společnosti Ing. Tomášem Kolaříkem provedla novou expozicí a kromě ukázky veškerých interaktivních prvků a originálního vybavení všem přítomným přiblížila také příběh vzniku celé expozice. 

„Jak všichni Dobříšáci vědí, v místech dnešní expozice byla dlouhá léta chátrající zámecká oranžerie. Právě majitelé zámku, tedy členové rodiny Colloredo-Mannsfeld a ředitel zámku Pavel Krejcárek za námi přišli s myšlenkou, že by právě tady chtěli něco vytvořit, třeba muzeum vody,“ popsala Blanka Marvanová úplný začátek vzniku jejich expozice a dodala: „No a my jsme řekli ,super nápad´. V první řadě nám totiž bylo obrovskou ctí, že budeme moci tvořit něco přímo na základě nabídky majitelů zámku. Cítili jsme velkou vděčnost, za tak úžasnou možnost využití krásného prostoru přímo v areálu zámku, který jsme navíc dostali zcela zdarma. Začali jsme se tak myšlenkou muzea intenzivně zabývat, ale hned na začátku jsme narazili na to, že vlastně nemáme vůbec nic. V místě oranžerie ani nikde v archivech zámku nebylo žádné staré potrubí nějaké artefakty nebo zajímavosti, které by se dali pro muzeum použít.“

Tomáš Kolařík na Blanky úvod navázal vyprávěním o tom, jak se projekt rozvíjel dále:​ „Pár muzeí vody po republice jsme už jsme každý z nás projela musím říct, že jsem z toho byl trochu zklamaný. Nikde jsme nenarazili na nic zajímavého, většinou se jednalo o nudnou expozici, která nebavila ani dospělého natož pak děti.“

Blanka i Tomáš samozřejmě vědí, že v České republice máme i několik velmi moderních vodohospodářských expozic s interaktivními a živými prvky. Cena takových prvků spojených přímo s vodou je však velmi vysoká a VHS Dobříš měla pro realizaci expozice omezený rozpočet a rozhodli se proto jít spíše nízkonákladovou cestou.

„Dobříšská expozice VODA a ŽIVOT byla financována z rozpočtu Středočeského kraje na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu – dotace Programu 2020. K dispozici jsme na realizaci našeho projektu dostali celkem 420 000 Kč. Díky velké pomoci rodiny Colloredo-Mannsfeld, našich pracovníků, přátel a dalších sponzorů se nám vše co návštěvník v expozici dnes může vidět, za tuto cenu opravdu podařilo vytvořit,“ říká s velkou vděčností Blanka Marvanová.

Pojďte s námi nyní na exkluzivní prohlídku unikátní expozice VODA a ŽIVOT s průvodcem Tomášem Kolaříkem a Blankou Marvanovou…

Pamatujete na tradiční studny s ruční pumpu?

Tak přesně taková vás přivítá hned před vstupem do nové expozice zámku Dobříš…

Venkovní funkční prvek s opravdovou vodou tady oceňují hlavně děti. V letních měsících pak malé osvěžení přijde ale vhod i dospělým.

„Chtěli jsme, aby tady byla opravdová, živá voda, a tak nás napadlo instalovat před samotnou expozici opravdovou pumpu. Protože některé děti z města něco podobného vlastně ani neznají,“ říká úvodem Blanka Marvanová u originální pumpy.

A nyní už vcházíme do vnitřních prostor zcela nové expozice s názvem VODA a ŽIVOT…

„Expozici jsme rozdělili na dvě části. První část je o vodě, o tom jak vznikla, kde se tady vzala, o její obecné charakteristice, zajímavostech, ale i o její potřebě a důležitosti jejího šetření. Druhá část je zaměřená přímo na Dobříš a region Dobříšska, kde mohou návštěvníci vidět, jak se u nás voda přečerpává, jak celý systém funguje, kde jsou vrty a co za poklad máme v Brdských lesích,“ říká úvodem Tomáš Kolařík, který nás následně vede k originálnímu modelu s vodou.

„Na tohle jsme pyšní. Celé jsme si to vymysleli a vyrobili sami,“ říká Tomáš k instalaci na které můžeme vidět, jak funguje v Dobříši přečerpávání vody. A jeho slova jen doplňuje Blanka: „U tohoto jsme chtěli nakreslit město tak, aby bylo všem jasné, že je to Dobříš. Seděli jsme s profi malířkou, ale pořád se nám to nějak nelíbilo. Tak jsem řekla své Eli, ať mi zkusí namalovat město Dobříš… No a ona ho měla za 3 minuty hotové.“

Na originální konstrukci můžete vidět způsob čerpání podzemní vody z vrtů a zářezů v brdských lesích. Návštěvník si jednoduchým způsobem pustí vodu a pak už jen sleduje, jak to vše v reálu funguje. Vidíme, jak přichází voda z vrtů, jde na Trnovou a následně na sv. Annu odkud pak putuje přímo do města.  

Na otázku Jak se taková věc tvoří? Tomáš odpovídá: „Vymýšleli jsme vše postupně, zjišťovali jsem co, kde a jak nám může kdo vyrobit. A jednotlivé texty polepy jsme pak ladili s naším grafikem z Příbrami, se kterým spolupracujeme už dlouho.“

Další zajímavostí v expozici je ukázka z kanceláře, pracoviště VHS Dobříš. Na televizní obrazovce mohou návštěvníci vidět, co vše se sleduje v rámci práce s vodou.

V představení expozice dále pokračuje Blanka, která nás vede ke starému umyvadlu s kohoutkem. „V expozici máme viditelnou i spojitost se zámkem. První vodovod u nás na Dobříšsku byl totiž vybudován právě na zámku, který vedl z lesů přímo do zámku.  U kostela Nejsvětější Trojice, který najdeme přímo naproti zámku byl vybudován výtokový stojan, kam si lidé mohli chodit odebírat pitnou vodu. Proto tady máme i možnost natočit si vodu a ochutnat ji,“ říká Blanka a nabízí nám kalíšek úžasně osvěžující dobříšské Vodovody.

Dominantou první místnosti je však nepřehlédnutelná kánoe, kterou do expozice darovala přímo rodina Colloredo-Mannsfeld. „Je to kánoe severoamerického-kanadského původu. Asi byla přivezena knížetem Josefem Colloredo-Mannsfeldem z jedné z jeho expedičních a loveckých cest jeho synovcům na Zbiroh, ze kterých také mimo jiné dovezl jednu z největších žab skokana volského (v ČR opět vyhynul) a ondatru (která se vycházejíc z Dobříše rozmnožila po celé Evropě). Mnohá desetiletí zůstala na půdě lodní chaty ve Štýrsku, kde rodina až do doby „Anschluss“ 1938 trávila letní týdny. Tam se na ní zapomnělo až do roku 1998, ve kterém obrovská lavina rozbila lodní chatu a přinesla kánoe opět na denní světlo. Po té byla umělecky restaurovaná panem Bedřichem Glossem, ale dnes už není provozuschopná," říká Blanka Marvanová Mohutnou dřevěnou konstrukci kánoe v rámci sponzoringu vyrobila pro expozici dobříšská firma Bios.

V expozici nechybí ani moderní vybavení v podobě televizí a pláten, na kterých mohou návštěvníci vidět několik zajímavých a naučných reportáží. Jsou tu např. videa s názvy Co je voda, Jak funguje voda v lidském těle, Potřeba vody nebo Voda v přírodě.

„Snažili jsme se autenticitu Dobříše vložit i do tohoto materiálu, a tak na nich nejen Dobříšáci jistě hned poznají obrázky a záběry z rybníku Papež nebo okolí,“ upřesňuje k video projekci Tomáš Kolařík.

Posledním podstatným a živým prvkem expozice je místo, které nám ukazuje, jak efektivně může fungovat zavlažování. Na speciálně vyrobeném stole můžeme vidět rajčata, kapradí, jahody, papriky, sukulenty a jiné rostliny.

„Tady návštěvníkům ukazujeme, jak funguje zavlažování. Jednoduchým způsobem si můžeme doma na zahradě zavlažovat celou zahradu z dešťové vody a šetřit tak pitnou vodu, a přitom poskytovat dostatek vody pro rostliny. Ke každé rostlince jde vlastní hadička, která neustále dostává dávky vody a je tak průběžně stále vyživována,“ popisuje systém zavlažování Tomáš.

Druhá část expozice je věnována hlavně dětem…

I tady najdou návštěvníci zajímavá videa, která by si neměli nechat ujít ani dospělí. Jedním z nich je například video popisující cestu vody formou příběhu vodní kapky, která ožije a vysvětluje malé holčičce, jak to se všemi kapkami vody vlastně je…

Místnosti dominuje herní stůl, který je využíván hlavně při připravených naučných programech pro děti z mateřských a základních škol. K tomu pak vznikly také speciální pracovní listy, které jsou zde volně k dispozici i pro širokou veřejnost.

Děti v této části expozice mimo jiné mohou vidět, co se děje s vodou v různých ročních obdobích. Jaro – tání, léto – oteplování, podzim – ochlazování, zima – zamrznutí. A právě při přípravě této expozice vznikl nápad na připomenutí toho, jak se dříve získával led ze zamrzlých řek a rybníků.

„Ukázka dřívějšího ledování nám přišla pro děti jako velmi zajímavá. Řekli jsem si, že tak najdeme nějaké materiály v historických materiálech a do expozice je zakomponujeme. A tento náš nápad jsme při jedné z prohlídek místa prezentovali i paní kněžně. Ta nám na to řekla, že je to úžasné, vždy oni v Rakousku ještě stále ledují,“ vypráví Blanka s Tomášem a dodávají, že slovo pak už dalo slovo a video které dnes můžeme vidět v této části expozice je natočené v současné době přímo rodinou Colloredo-Mannsfeld na jejich panství v Rakousku. Na jednom z jejich sídel totiž opravdu ještě dnes vyřezávají ledy ze zamrzlého rybníka a klasickou metodou provádí ledování.

Expozici se tak opět povedlo propojit zajímavým způsobem se samotnými majiteli zámku. Tato místnost však skrývá ještě jednu krásnou věc, kterou darovala do expozice sama kněžna a která má i svůj vlastní malý příběh… „Pomyslnou třešničkou na dortu v našem příběhu ledování jsou opravdové a originální ledařské sáně, které nám z Rakouska přivezla sama paní kněžna. Ta na ně prý narazila u jednoho z domů v Rakousku při své cestě do Čech. Jejich majitele osobně požádat, zda by jí je neprodal. A ten když slyšel, pro jaký účel je paní kněžna chce použít, s radostí je jí je přenechal,“ vypráví neuvěřitelný příběh saní z expozice Blanka Marvanová.  

Na opravdových ledařských sáních jsou umístěné makety ledu, které slouží k tomu, aby si děti i dospělí pomocí zmenšeniny ledařských kleští vyzkoušeli, jak se s takovým ledem tímto způsobem manipuluje.

A ani tady pak nechybí živý prvek vody. Ten je také velmi zajímavý…

„Akvárium, ve kterém můžeme vidět dobříšské škeble rybniční, vylovil Tomáš vlastnoručně při posledním velkém vypouštění rybníka Papeže,“ říká Blanka, když přistupuje k dalšímu krásnému a originálnímu prvku expozice. Jeho vznik už ale popisuje Tomáš: „Při vymýšlení zajímavého umístění akvária nám pomohl můj kamarád, který nám dodal obrovský kmen, do něhož jsme akvárium zakomponovali. S tím nám prakticky pomohl náš šikovný Kutil Tim, který přesně na míru nejlevnějšího akvária z velkoobchodu vyřízl potřebný prostor. Pak už jsme tam dali jen vodu, kameny, škeble a vodní řasu.“

Celá expozice je opravdu unikátní nejen svým originálním vybavením, ale také atmosférou, kterou na návštěvníka dýchá. Je z ní doslova cítit, že její tvůrci do ní dali kus sebe sama, což potvrzují i slova Tomáše Kolaříka, který s hrdostí říká: „Všechno tady jsem si dělali na vlastní pěst pouze ve spolupráci s rodinou Colloredo-Mannsfeld a finančními prostředky ze Středočeského kraje. Nic nebylo placeno z rozpočtu města nebo VHS Dobříš. Vzniku expozice jsme věnovali svůj volný čas mimo pracovní dobu a díky skvělé podpoře našich zaměstnanců a přátel se nám tento projekt povedlo dotáhnout do konce. Nic, co tady vidíte není na klíč. Vše jsme dělali sami a opravdu jsme si s tím vyhráli. Do detailu jsme se snažili řešit každý kousek prostoru, každá i sebemenší doplněk. Expozici se ale chceme věnovat i dál. Je to něco z čeho mám osobně velkou radost. A když dnes vidíme, co se povedlo, ještě více si vážíme té důvěry a možnosti něco takového vytvořit přímo na dobříšském zámku.“ 

Tomášova slova pak na závěr svým přáním doplňuje Blanka Marvanová, která má velkou radost, že se od jejího otevření veřejnosti expozice těší vysoké návštěvnosti a sklízí velmi pozitivní ohlasy: „Naším cílem je vysvětlit návštěvníkům expozice význam vody jako nepostradatelné složky životního prostředí a jako suroviny, která ovlivňuje náš život a dění kolem nás. Prioritou je, aby si lidé této nejcennější tekutiny vážili. Věříme, že návštěvníky expozice pobaví i něco naučí.“

autor článku: Denisa Havlíčková