Dnes je čtvrtek 22. únor, svátek má Petr,
je Den sesterství.

hudební festival Dobříš

Podnikatel zastupitel developer?

přidáno: 15. 02. 2023

Území se neustále rozvíjí. Už samotný pojem "udržitelný rozvoj" a jeho definice, nám to potvrdí. Máme zde územní plán, který nám určuje, do jaké míry můžeme v dané lokalitě stavět, vhodnost stavby do konkrétní lokality, účel stavby a v neposlední řadě selský rozum i úcta k sousedům. To jsou zásady, kterými se normální člověk řídí, nebo snad ne?

Náš článek poukazuje na stavbu v ulici Jiráskova, v širším centru města Dobříše. Tento objekt, jehož stavebníkem je dobříšský zastupitel, vás hned na první pohled uzemní. Nejen, že se stavba do dané lokality svou velikostí vůbec nehodí, je nevzhledná, ale i obyčejnému laikovi dojde, že se jedná o budoucí bytový dům, který je v zástavbě rodinných domů zcela vyloučen. Samotné vydané povolení hovoří o RD 12+3kk, původní projekt uvádí tři bytové jednotky a nově, v opravném řízení, už je z plánů zcela evidentních devět bytů.

Může vám toto v dnešní době projít?

Pokud jste zastupitel, tak asi ano. Samotná stavba se už od prvního kopnutí nestavěla dle schválené projektové dokumentace a stavebník provedl několik zásadních změn, které jsou i v rozporu s územním plánem. Po vyslechnutí přímých sousedů, tj. účastníků řízení, kteří mu původní projektovou dokumentaci podepsali a schválili, zůstává rozum stát. Stavebník jim předložil situační plánek s tím, že se jedná o předběžná povolení a bude se jednat maximálně o dvougenerační dům. S odstupem času, však seniorům v dobré víře, zůstávají jen oči pro pláč. 

Nyní, v řízení o dodatečné povolení stavby, se jim snad naskytla alespoň malá šance na dodržení stavebních i občanských práv. O jejich osudu rozhodne nestranný stavební úřad. 

Závěrem jen myšlenka, proč je stavba tak megalomanská. Všichni si jistě uvědomujeme, kolik stojí a jak je těžké v Dobříši sehnat nájem. Lidé chápou myšlenku tržního hospodářství i vidinu dobrého výdělku. Je však nutné přeměňovat vzhled místních ulic od člověka, který má jít příkladem a jehož cílem bylo ve volebním programu město zvelebovat? Uvidíme.

autor článku: Jakub Jánský & Přemysl Žižka