Dnes je středa 6. prosinec, svátek má Mikuláš.

hudební festival Dobříš

Po letech opět v dobříšském anglickém zámeckém parku

přidáno: 17. 01. 2023

Po asi 25 letech jsem opět zavítal do dobříšského anglického parku, navazujícího na zdejší zámecký areál a na francouzskou zahradu. Park zde byl vybudován na začátku 19. století a od roku 2013 se pyšní statutem přírodní památky.

Anglický zámecký park v Dobříši je bezplatně přístupný denně od 8:00 do 16:00 hodin. Orientaci pro méně znalé či vzdálenější návštěvníky usnadňuje přehledná a popisná cedule, která je umístěná hned za vstupem do parku od parkoviště aut a ulice V Lipkách.

I za letošního nevlídného zimně nezimního počasí je to příjemná lokalita pro kratší i delší procházku, pro projížďku s dětskými kočárky či tréninkový běh. V prostoru podél údolí Sychrovského potoka, který je z části zalesněný a na náhorní plošině přiléhající k městskému sportovnímu areálu V Lipkách si můžete užít jen pár minut i několik hodin. A s příchodem teplejšího jarního počasí tu jistě potkáme výrazně více návštěvníků a turistů.

Je potěšující, že park je otevřený celoročně, byť daný terénní profil a přírodně upravené cesty mohou návštěvníka překvapit hlavně při deštivém či sněžném počasí.  

Prošel jsem si tentokrát z časových důvodů jen část parku od zámecké oranžerie, podél bývalého náhonu. Potěšilo mě, že jsou některé letité stromy označeny pro zvídavé návštěvníky cedulkami s patřičným názvem a některé jsou též opatřeny ptačími budkami.

Procházka areálem určitě napomůže chvilkovému poutníkovi zklidnit mysl, zhluboka dýchat a někteří se možná rozhlédnou i po okolí. Jsou tu i docela romanticky laděná místa.

Jakožto letitý návštěvník takovýchto areálů v tuzemsku i v zahraničí a též pamětník starých časů, jsem neodolal a snažil se vzpomenout na poslední zdejší procházku a na vzhled tehdejšího parku. Marně, snad před třiceti lety jsme tu fotili malé děti stojící na ležících poražených kmenech již odumřelých stromů. Matně si však vzpomínám, že stav a vzhled parku nebyl již tehdy nijak dobrý.

Není mou starostí, kdo je majitelem a pověřeným správcem lesního areálu. Zřejmě se jim však nedostává potřebných financí a času, aby zásadně zastavili proces přirozeného odumírání věkovitých exemplářů kdysi bohaté skladby jehličnanů a listnáčů. Podle polorozpadlých či mechem porostlých dosud stojících či ležících kmenů zde někteří lesní nebožtíci odpočívají v pokoji už déle než jednu sezónu.

Nejsem lesní odborník, ale některá torza evidentně dávno odumřelých stromů na mě nepůsobila dojmem bezpečného místa pro procházku či projížďku přinejmenším s dětmi, o posezení na lavičce nemluvě.

Pár evidentně nově zasazených stromů asi celou situaci a perspektivy parku nezachrání a tak jsem odcházel trochu znepokojený.

Jakožto nepolepšitelný optimista mohu jen doufat, že se věci posunou časem k lepšímu a nevyústí, ve snaze zabránit nějaké nehodě, k pouhému uzavření přístupu návštěvníků. Byla by to škoda pro lidi i pro přírodní park.

autor článku: Mgr. Miroslav Landa