Dnes je středa 12. prosinec, svátek má Simona.

Z našeho města
Menubox
Restbox

Otevírání "makovice" na kostele Povýšení sv. Kříže

přidáno: 05. 09. 2017

Jistě jste zaznamenali, že probíhají stavební úpravy na "Kostelíčku" , tedy na kostele Povýšení sv. Kříže. Na konci srpna byla sejmuta věžička v severní části kostela a při té příležitosti byla otevřena cínová schránka se vzkazem pro budoucí generace. Co bylo obsahem makovice se dozvíte v dnešní tiskové zprávě Města Dobříš.

Při stavebních pracích na opravě kostela Povýšení sv. Kříže byla 31. 8. 2017 sejmuta věžička v severní části kostela. Při této příležitosti byla otevřena tzv. "makovice" se vzkazem pro budoucí generace. Cínovou schránku se vzkazem otvíral starosta města Dobříše Mgr. Stanislav Vacek. Dokumenty nalezené v makovici byly z roku 1959 a obsahovaly několik slov o historii kostelíčka a zápis z generální opravy z roku 1959.  Zvony ze zvonice, které jsou z roku 1688 a 1800, byly taktéž sejmuty a v současné době jsou v Památkovém ústavu, kde bude posouzen jejich stav.

 

Stavební práce na kostele Povýšení sv. Kříže byly zahájeny 1. 8. 2017.  Došlo k pečlivému zakrytí okolních hrobů, které by mohly být stavbou poškozeny. Byla sejmuta krytina a bude probíhat odborná oprava, případně výměna poškozených částí krovu. Věžička v severní části kostela bude celá sejmuta a rekonstruována. Stavební práce by měly být dokončeny do 31. 10. 2017. Celkové náklady akce činí 1 412 817,80 Kč. Realizace projektu byla podpořena z Havarijního programu Ministerstva kultury ČR a to ve výši 200 000 Kč.

autor článku: Nikol Sevaldová | referentka oddělení vnitřních věcí