Dnes je čtvrtek 22. únor, svátek má Petr,
je Den sesterství.

hudební festival Dobříš

Občané Dobříše zvolili v referendu postupnou výstavbu a zachování ...

přidáno: 16. 01. 2023

Občané Dobříše zvolili v referendu postupnou výstavbu a zachování charakteru menšího města v zeleni. Referendum o další zástavbě ve městě Dobříši a okolní krajině je platné. Hlasovalo v něm necelých 55 % voličů, což je o 20 % více než požaduje zákon.

Vysoká účast občanů v místním referendu o další zástavbě ve městě Dobříši a okolní krajině potvrdila, že se jednalo o zásadní otázky, ke kterým se občané města chtěli vyjádřit. Referendum je platné a jeho výsledky závazné. Občané města Dobříše dali přednost ochraně okolní přírody a rozvoje kvality života před rozvojem stavebních parcel. Obyvatelé Dobříše odpovědí na tři otázky odsouhlasili vyjmutí všech městských pozemků v Brodcích ze zastavitelného území, zachování pravidel postupné zástavby (tzv. etapizace) v územním plánu a nastavili limit dalšímu rozšiřování města na úkor okolních luk polí a lesů.

Dlouhodobě tak ochránili před zástavbou nejen městské pozemky v Brodcích, vstupní bráně do okolních lesů na území přírodního parku Hřebeny, ale také přírodní krajinu kolem Dobříše, která prozatím nebyla určena k zástavbě dle platného územního plánu. Dobříš je tak patrně prvním městem v republice, které si prostřednictvím volby občanů v referendu nastavilo limity svého růstu. I když je díky blízkosti Prahy v Dobříši velký tlak na výstavbu, získala jistotu, že zůstane menším městem zasazeným v zeleni lesů luk a polí.

Helena Kahounová, zmocněnkyně přípravného výboru místního referenda k tomu uvedla: „Děkujeme všem spoluobčanům a sousedům, kteří se referenda zúčastnili, ať již hlasovali jakkoliv. Už jen to, že referendum proběhlo je důležité a slogan NAŠE MĚSTO – NAŠE VOLBA došel naplnění. Máme velikou radost, že občané hlasovali pozitivně pro omezení zástavby Brodců, pro další postupnou výstavbu ve vymezených lokalitách a pro zachování okolní přírody. Dobříš je krásné město s krásnou okolní přírodou a žijí v něm skvělí lidé.“

Místního referenda o další zástavbě ve městě Dobříši a okolní krajině se zúčastnilo 55 % oprávněných voličů.

Pro záruku omezení výstavby v Brodcích vyjmutím městských pozemků ze zastavitelného území hlasovalo 65,88 % zúčastněných.

Pro zachování pravidel postupné výstavby (tzv. etapizce) v územním plánu a jejím zpřesnění hlasovalo 67,67 % zúčastněných. Znamená to odložení další vlny výstavby, kterým město získá čas, aby připravilo infrastrukturu pro nárůst počtu obyvatel o 3 000 – 4 000.

Pro zamezení dalšímu rozšiřování zástavby v krajině na úkor luk, polí a lesů v Dobříši hlasovalo rovněž 67,67 % zúčastněných. Občané tak dali svému městu Dobříš jistotu, že ho nepohltí developerská zástavba, jako se to již stalo mnoha obcím a městům kolem Prahy. Občany Dobříše na toto riziko před referendem upozornil i bývalý starosta Říčan Vladimír Kořen.

Plné znění otázek referenda a související informace jsou na www.referendumdobris.cz.

Výsledek volby občanů v místním referendu je pro současné i budoucí zastupitele závazný. Změnit jej mohou občané jen v případném dalším referendu. 

autor článku: MVDr. Jaromír Bláha - spolupracovník přípravného výboru místního referenda v Dobříši (redakčně zkráceno)