Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

hudební festival Dobříš

Nezvaní návštěvníci. Krotcí daňci chodili lidem v Dobříši až pod balkony

přidáno: 21. 10. 2021

Daňci jsou nádherná zvířata. Jejich velikost vzbuzuje respekt, jejich krásné paroží v nás vyvolává obdiv. Ovšem mít taková zvířata denně v blízkosti svého obydlí, už zase taková nádhera není. Své o tom vědí obyvatelé z Dobříše.

V květnu letošního roku se v blízkosti bytovek u dobříšského sanatoria objevili dva dospělý daňci. Byli velmi krotcí, nebáli se lidí ani psů a zdržovali se hlavně v prostoru dětského hřiště. Mimo něj ale také chodili až pod balkony zdejších obyvatel, kde jim vesele spásali jejich květinové záhonky.

„Jejich chování bylo absolutně netypické, protože daňci si i ve farmových nebo zájmových chovech zachovávají plachost,“ říká chovatel zvěře pan Václav Pařízek, který místo u sanatorky často navštěvuje, aby zde mohl pozorovat přicházející zvěř z lesů. Na daňky ho upozornili obyvatelé žijící v této oblasti, kteří si se zvířaty už nevěděli rady. 

Daňci často přecházeli velmi frekventovanou silnici z Dobříše směrem na Trnovou a hrozilo nebezpečí autonehody. Postupem času přicházely i stížnosti obyvatel bytovek na přibývající škody a o daňky se začala zajímat městská policie, krajská veterinární správa a odbor životního prostředí v Dobříši. Původ zvířat ani případného majitele se však zjistit nepodařilo.

Problém s krotkými daňky pokračoval, a tak bylo třeba ho řešit. Jak totiž upřesnil pan Pařízek, daňci sice v létě přešli do pšeničného pole proti sanatoriu, ale stále nepravidelně chodili k bytovkám.

„Koncem léta vytloukli paroží o ovocné stromy a způsobili další škody. Čekali jsme, zda neodejdou do lesů, ale po sklizni pšenice se trvale usídlili v zeleni u bytovky,“ dodává pan Václav Pařízek.

Nakonec tedy byli oba daňci na žádost oddělní myslivosti Městského úřadu Dobříš byli za pomoci obyvatel bytovky bezpečně uspáni narkotizační střelou a přemístěni do farmového chovu.

autor článku: redakce DA