Dnes je čtvrtek 8. červen, svátek má Stanislava.

hudební festival Dobříš

Město Dobříš se za poslední rok stalo výrazně lepším místem pro život

přidáno: 27. 12. 2022

Město Dobříš je obklopené krásnou krajinou, má výbornou dopravní dostupnost a další řadu benefitů, které nabízí svým občanům i jeho návštěvníkům. Rok od roku se stává stále lepším místem pro život rodin s dětmi, mladých párů i seniorů. To ostatně potvrdil také aktuální žebříček Indexu kvality života v České republice.

Index kvality života již pět let sestavuje projekt Obce v datech a společnost Deloitte, podle jejiž meření z dat sbíraných v roce 2021, se město Dobříš letos umístilo na 77. místě z celkem 206 hodnocených obcí České republiky.

V Dobříši stoupla kvalita života výrazným způsobem hlavně za minulý rok, což opět potvrzuje výpočet Index kvality života. Podle portálu www.obcevdatech.cz, který tento index zpracovává, se totiž město Dobříš stalo díky výraznému zlepšení druhým největším skokanem letošního roku mezi hodnocenými obcemi z celé České republiky.

Město Dobříš má za sebou bohatou historii, již bezesporu ovlivnil zdejší zámek, který je společně s přilehlým francouzským a anglickým parkem nejvýznamnější stavbou ve městě. V současné době se město stále rozrůstá, i když pomalejším tempem než v minulých letech. Díky své výhodné poloze, která nabízí jak výbornou dopravní dostupnost, tak i blízkost přírody, se město jeví jako jedno z velmi dobrých míst pro život. Za poslední roky se výrazným způsobem podařilo také zkultivovat, opravit nebo zcela zrekonstruovat významnou část veřejně přístupných míst, místních komunikací, parků, dětských hřišť. Rekonstrukce a dostavbami prošly také zdejší mateřské školky a základní školy.  A roste také kvalita poskytovaných služeb.

Podle Indexu kvality života je Dobříš nejlepším místem pro život na Příbramsku

Místem s nejvyšší kvalitou života v Česku se staly opět středočeské Říčany, hlavní město Praha a Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Na posledním místě žebříčku se pak stejně jako v loňském roce umístila moravskoslezská Orlová. Letošní srovnání však přineslo i řadu novinek, kterou je mimo jiné také to, že město Dobříš se stalo druhým největším skokanem letošního roku.

Město Dobříš si oproti minulému hodnocení polepšilo o 57 příček. Z 134. místa se tak město posunulo na 77. příčku z celkem 206 porovnávaných měst v rámci 29 ukazatelů. Výrazně si Dobříš polepšila také v rámci Středočeského kraje. Z 20. místa poskočila na 11. příčku. Před Dobříší je z našeho okolí například Beroun, Hořovice nebo Benešov. Naopak za Dobříší jsou Sedlčany, Kladno i Příbram.

Co konkrétně výsledky pro Dobříš ukazují?

Výsledky se zpracovávají podle 29 ukazatelů, které jsou rozděleny do tří hlavních kategorií:

Zdraví a životní prostředí 

  • zahrnuje ukazatele jako dostupnost zdravotní péče, zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí

Materiální zabezpečení a vzdělání 

  • zahrnuje ukazatele jako zaměstnanost, ekonomická úroveň a vzdělání

Vztahy a služby 

  • zahrnuje ukazatele jako dostupnost služeb, doprava, bezpečnost a aktivita a pohyb občanů

Celkově Index kvality života v Dobříši hodnotí na 5,2 bodu, což je lehce nad průměrem.

V hlavních kategoriích si pak město nadprůměrně vede pouze v oblasti zdraví a životního prostředí, kde získalo 6,3 bodu. Materiální zabezpečení a vzdělání je hodnoceno 4,4 body a oblast vztahů a služeb 4,2 body.

Výsledky dalších jednotlivě hodnocených hlavních kategorií ukazují, že zlepšit by bylo třeba index praktických lékařů, nezaměstnanosti, finanční dostupnosti bydlení, kapacitu mateřských a základních škol nebo dopravní nehodovosti. Naopak výborně hodnocena je Dobříš v indexu hazardu a exekucí, hmotné nouze, silniční sítě, supermarketů, kvalitních středních škol, znečištění ovzduší, průměrné délky života nebo dojezdu do nemocnice. Průměrná je dostupnost lékáren, bankomatů, restaurací, index sounáležitosti, stěhování mladých nebo přírůstku obyvatelstva.

„Poskočit o 52 příček je pro nás skvělá zpráva. Postupně investujeme do infrastruktury a více podporujeme místní spolky. Denně na radnici řešíme mnoho drobných problémů, proto je zajímavé se čas od času podívat na naše snažení s odstupem. Nezávislé porovnání desítek parametrů s jinými městy je pro nás ukazatelem, že jsme v Dobříši na dobré cestě,“ dodává k porovnání kvality života v Dobříši s jinými městy v České republice starosta Pavel Svoboda.

Celkové hodnocení města Dobříš naleznete ZDE: 

MAPA Indexu kvality života v České republice

autor článku: redakce DA (zdroj: www.obcevdatech.cz)