Dnes je středa 5. srpen, svátek má Kristián.

Z našeho města

A co říkáte Manuálu k Motivačnímu a evidenčnímu systému (MESOH) Vy?

přidáno: 19. 08. 2019

Do dobříšských schránek nám během prázdnin dorazily slibované letáky k motivačnímu systému třídění odpadu. Po přečtení celého tohoto „manuálu“, nám však jako opozičním zastupitelům, vyvstalo hned několik otázek. Bohužel na ně dosud neznáme žádné odpovědi.

Ovšem nereagování, nekomunikace a řekli bychom doslova ignorace dotazů směřujících k paní starostce se stávají každodenní realitou. Otevřenost a slibovaná přístupnost pro všechny je tedy po volbách tatam... Pojďme ale zpět k aktuálnímu problému, který se týká opět odpadů. 

Jen málokomu z občanů Dobříše nepřišel do rukou slibovaný leták: Manuálu k Motivačnímu a evidenčnímu systému (MESOH). Četli jste ho, viděli jste ho, pochopili jste ho, je Vám vše jasné? Nám tedy bohužel ne... a proto máme pár otázek, které bychom rádi s Vaší pomoci zodpověděli.

Otázky k novému systému třídění:

1. Týká se změna systému svozu odpadů také bytových domů? Manuál  totiž zmiňuje pouze rodinné domy.

2. Jaká bude frekvence svozu netříděného odpadu?

3. Zůstane zachována platba za popelnici nebo se bude platit za osobu hlášenou v domě?

4. Jak bude platba za svoz odpadu vysoká a jakou mohu získat slevu za ekobody?

5. Kdo a jak bude kontrolovat kompostování (např. že slupky od brambora nedávám do popelnice ale do kompostéru) a připisovat za to osobě body?

6. Jak se budou třídit plasty, kartony a plechovky když budou v jednom pytli?

7. Jak se budou dělit získané body na členy domácnosti a určovat slevy?

8. K získání EKO bodu BS je třeba se zavázat až k 5 způsobům snižování produkce odpadu? Žádný z 5-ti způsobů však konkrétně v manuálu popsán není?

Uvědomujeme si, že každé nové vedení města chce dělat věci po svém, jinak a lépe než všichni ostatní před nimi. Dokonce jsme i věřili, že změna kterou si občané tak jasně zvolili, bude nakonec ku prospěchu. Dnes však jako opozice z různých politických stran jednohlasně konstatujeme, že takhle je něco špatně...

Předvolební sliby PRO DOBŘÍŠ se nějak nedaří plnit

Velmi atraktivní slib z programu vládnoucího hnutí Prosazujeme otevřenou diskuzi, jednáme s lidmi otevřeně. Občané mají právo zapojovat se do rozhodování o městě. K tomu jim poskytneme veškeré podklady.…“  naplněn nejen v případě odpadů rozhodně nebyl.

Žádné informace o tom, jak pokračuje příprava motivačního systému, žádná osvěta… ničeho  bližšího jsme se od vedení města od kulatého stolu (dá-li se vůbec toto setkání nazývat kulatým stolem) nedozvěděli. Žádné průběžné informace poskytnuty nebyly. Naopak opět jsme obdrželi hotovou věc, resp. pokyny, které máme plnit. Vracíme se tak tímto o 40 let zpět??? Vždyť paní starostka byla tak aktivní v komunikaci jako řadová občanka, tak kde je její kuráž dnes? 

A pozor... MESOH už je prakticky zaváděn (včetně čipování popelnic), a to aniž by zastupitelstvo města schválilo novou vyhlášku a veškeré kroky, které radnice koná, vychází pouze ze smlouvy uzavřené radou města. 

Pod nový motivační a evidenční systém se opozice nepodepisuje

Dovolujeme si zdůraznit, že Manuál k Motivačnímu a evidenčnímu systému (MESOH) je společnou akcí koaličních partnerů PRO DOBŘÍŠ, ODS a KDU-ČSL, opozice s tímto systémem nesouhlasí a v této věci také předložila zcela odlišný ucelený návrh řešení svozu odpadu. Ten však nebyl na jednání zastupitelstva žádným z koaličních zastupitelů podpořen a tak ani nebyl schválen.

A co na dění okolo odpadů a komunikaci s občany říkáte Vy? Měli byste zájem o veřejnou diskuzi vedenou z našich stran? Představíme Vám jednoduchý systém nakládání s odpady, který má stejný cíl - snížení množství směsného odpadu, který připravil opoziční zastupitel Tomáš Helebrant.

autor článku: Opoziční zastupitelé města Dobříš