Dnes je středa 12. prosinec, svátek má Simona.

Z našeho města
Menubox
Restbox

Nová fotokniha o Dobříši se křtila vodkou přímo před radnicí

přidáno: 20. 12. 2017

Dlouho očekávaná nová kniha o našem městě je na světě! Fotokniha DOBŘÍŠ V PROMĚNÁCH REÁLNÉHO SOCIALISMU z pera autora Petra Kadlece byla v pátek 15. prosince slavnostně pokřtěna přímo před dobříšskou radnicí. Od tohoto týdne ji můžete zakoupit i vy a stihnout tak udělat radost ještě pod stromečkem.

Knihu Dobříš v proměnách reálného socialismu prvně představil její autor minulý pátek při příležitosti akce Vánoční přání. Zde byla také právě Petrem Kadlecem a starostou města Dobříše Stanislavem Vackem v doprovodu jeho vnoučka pokřtěna.

Proč se na křest knihy nepoužilo klasické šampaňské, jsme se zeptali přímo autora: „Už sám název knihy napovídá, že v ní čtenář nalezne fotografie a vyprávění z doby, kdy vládli Rusové. No, a tak čím jiným křtít takovou knihu, než vodkou.“

Kniha volně navazující na poslední kapitolu publikace Dobříš v proměnách obsahuje a více rozvádí dobu na přelomu 70. – 80. let. Místy v knize v rámci vyprávění a dokreslení konkrétního místa naleznete i černobílé fotografie z doby 50. – 60. let. 

Procházka po Dobříši s malým klukem za socialismu

Uvnitř nové knihy o Dobříši nenaleznete žádné dlouhé historické popisky, monotónní vyprávění, ani složitě vysvětlované situace doby socialismu. Dobříšáci, kterým se již kniha dostala do rukou, ji čtou doslova jedním dechem a s příjemnou nostalgickou náladou, která je přenese do vzpomínek, ji pak zavírají.

Celá kniha je vytvořená z pohledu malého kluka: „Na všechno se dívám jako malý chlapec. Procházím městem v době, kdy jsem chodil do mateřské školy a navštěvuji místa, kam jsme tenkrát chodili s dětmi, rodiči nebo babičkou. Jsou tu místa, kam se chodilo běhat a hrát, ale hlavně místa, která jsem v té době nejvíce jako dítě vnímal. Hodně se tak v knize objevují tehdejší závody rukavic, protože tam pracovala polovina příbuzenstva a s dětstvím jsme je tak měli všichni neodmyslitelně spojené,“ upřesňuje autor knihy. Na konci knihy tak nenajdete fotku pana Petra Kadlece ze současnosti, ale uvidíte ho zde vyfotografovaného v mateřské škole v roce 1983. 

Co Vás, Petře, vedlo k sestavení nové knihy?

Vždycky je to o zájmu lidí a o tom co si přejí. Po vydání první publikace Dobříš v proměnách, se mě hodně lidí ptalo: Kdy bude nová kniha? Jaké v ní budou fotky? Co v ní bude napsáno? Pravdou je, že jsem se do její tvorby pustil už před osmi lety. Původně měla být kniha obsáhlejší i s černobílými fotografiemi, ale to jsem nakonec nechal třeba na nějaké pokračování.

Nesedět na zahrádce u piva, možná by kniha ani nebyla …

Fotografie jsem opravdu sbíral osm let a v jednu chvíli už jsem myslel, že ani nevznikne, protože jsem na ní ztratil náladu. Přesně v tu dobu jsem jednoho dne seděl na zahrádce hospody a popíjel pivo. Z ničeho nic za mnou přišel úplně cizí pán a ptal se: „Tak co? Kdy už konečně bude ten další Dobříš v proměnách?“ No a to mě opět nakoplo a řekl jsem si, že ji dám do konce roku dohromady. Díky tomu, že se jedná o fotografickou knihu, její finální poskládání a korektury trvaly jen 2 měsíce.

Která fotografie z knihy je pro samotného autora nejvzácnější?

Pro mě má samozřejmě kouzlo každá z těch fotek a doma v počítači jich ještě zůstalo dalších padesát, které se tam nevešly nebo nehodily. Nejhezčí pro mě ale asi bylo, když se povedlo sehnat fotku ze stavby kina. Tyhle fotografie se vůbec nepodařilo dochovat a v knize tak vidíte snímky z původně vyvolaných filmů, které se podařilo objevit.

Máte v plánu tvořit a psát další publikace o Dobříši?

V plánu mám každý rok vydat jednu takovou knihu, přičemž tato je vlastně první s cyklu tří fotoknih. Druhá by měla být spojená s Kronikou doktora Heinze a ta třetí by měla být opět takovou procházkou po městě s doktorem Prusíkem. Samozřejmě je to vize a uvidím, jestli ji zrealizuji.

Knihu DOBŘÍŠ V POZNÁNÍ REÁLNÉHO SOCIALISMU můžete zakoupit, jak říká autor: za baťovskou cenu 199 Kč. K dostání je v Informačním centru Dobříš, v knihkupectví v Dobříši u paní Houbalové na Mírovém náměstí a v Městské knihovně Dobříš.

Více informací nejen o knihách Petra Kadlece naleznete také na jeho blogu: KNIHY KADLEC 

autor článku: Redakce DA a Petr Kadlec