Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

hudební festival Dobříš

Je to tu skvělé, říkají první klienti nového denního stacionáře v Dobříši

přidáno: 20. 01. 2023

Domov s pečovatelskou službou města Dobříše otevřel nový denní stacionář pro zdravotně handicapované a seniory za téměř 10,5 mil. Kč. Zrekonstruované a moderně vybavené prostory nabízejí klientům možnost trávit čas aktivně i odpočinkem, k dispozici je jim také zimní zahrada s relaxační zónou, aktivizační pracovnice a nabídka dalších služeb, ze kterých jsou klienti nadšení.

Výstavba nového Denního stacionáře Kratochvíle v budově s Pečovatelskou službou města Dobříše na Dukelském náměstí byla zahájena v květnu loňského roku. Dobříšský denní stacionář zahájil svou činnost v lednu letošního roku a jeho první klienti jsou s ním nadmíru spokojeni.

„Je to tu skvělé. Co bych dělala doma, tady je to krásné, nové, vždycky se tu sejdeme, něco děláme, povídáme si. Doma bych byla sama a jen přemýšlela, co mě bolí,říká s úsměvem jedna z prvních klientech nového denního stacionáře v Dobříši. 

Jiná paní si zase chváli aktivity a služby, které jim denní stacionář nabízí: „Já se vždy těším na to, co budeme vyrábět, o čem si budeme číst nebo co uvidíme tady na tom velkém plátně. A paní pečovatelky jsou na nás tady tak hodné.“

Služba denního stacionáře v Dobříši do této doby jednoznačně chyběla. Díky vybudování a otevření takové služby, nemusí nyní osoby se sníženou soběstačností dojíždět do vzdálených míst, což je časově, finančně i organizačně výhodné.

Včerejšího oficiálního přestřihnutí pásky nového Denního stacionáře Kratochvíle se účastnili zástupci vedení města, ředitelka Pečovatelské služby města Dobříše, projektanti i zástupci zhotovitele celé stavby

Co vše se v rámci stavebních úprav v domě dobříšské pečovatelské služby realizovalo upřesňuje za město Dobříš, jakožto zástupce investora projektu, místostarosta Tomáš Vokurka: „V rámci projektu došlo k úpravě části přízemí budovy s pečovatelskou službou, tak aby zde vznikly nové prostory. Vytvořena byla denní místnost, odpočinková místnost, kuchyňka, sociální zařízení s toaletami a další technické místnosti. Kompletně nové jsou rozvody elektřiny, topení, podlahy a další vybavení. Vznikla i zbrusu nová prádelna vybavená pračkami a mandlem. Součástí projektu je také relaxační zóna v atriu budovy.“

Jak denní stacionář Kratochvíle funguje, upřesnila při jeho slavnostním otevření ředitelka Pečovatelské služby města Dobříše Dagmar Mášová: „Služba denního stacionáře v Dobříši je zaměřena na cílovou skupinu osob od 26 let. Jedná se o osoby se sníženou soběstačností v základních životních schopnostech a dovednostech z důvodu zdravotního postižení, věku či chronického onemocnění neinfekčního charakteru, včetně neurodegenerativních poruch, vaskulárních onemocnění či Alzheimerovy nemoci.

Ve stacionáři jsou poskytovány tyto základní služby:

  • pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu
  • pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu
  • poskytnutí stravy
  • výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
  • zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
  • sociálně terapeutické činnosti
  • pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí

Klientům denního stacionáře jsou v průběhu pobytu nabízeny i další základní služby:

  • výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
  • sociálně terapeutické činnosti ve formě aktivizačního programu, kondiční cvičení, trénování paměti v dopoledních i odpoledních blocích

Za tuto novou službu v Dobříši je vděčná také paní Jechová: „Denní stacionář začala moje maminka navštěvovat od začátku letošního roku, kdy byl otevřen. Zde má možnost strávit příjemné dopoledne ve společnosti svých vrstevníků a se zajímavým programem. Velmi si vážím podpory a vstřícnosti ze strany všech pečovatelek a pečovatelů, kteří věnují svůj čas a úsilí pro zpestření a zpříjemnění dnů všech svých klientů."

„Klienti mají možnost na úhradu služby použít příspěvek na péči. O tento příspěvek je nutné žádat na Úřadu práce a dle potřebné míry pomoci v běžných denních činnostech je přidělena adekvátní výše příspěvku,“ dodává ředitelka Pečovatelské služby města Dobříše a dále upřesňuje, jak je denní stacionář v Dobříši vybaven pro praktické využití klientů: „Většina programu se odehrává v centrálním prostoru stacionáře – denní místnosti, která je vybavena stoly se židlemi, 2 polohovacími křesly, ve kterých mohou klienti odpočívat, projektorem a projekčním plátnem. Součástí denní místnosti je také pracovní kout oddělený od hlavního prostoru knihovnou a vybavený stolem se dvěma pracovními místy a bude dovybavena dvěma počítači. Denní místnost je propojená s moderně zařízenou kuchyní, kde budou klienti v rámci aktivizace společně péct a připravovat si drobné občerstvení. Dále se zde servírují dovážené obědy.“

Na denní místnost navazuje přístavba s relaxační zónou, která je s venkovním prostorem spojená bezbariérovým nájezdem. Přístavba je prosklenou stěnou opticky propojena s venkovním prostorem ve vnitrobloku budovy, kde jsou záhony s květinami a strom. Ve stacionáři je k dispozici šatna, bezbariérové WC a koupelna pro klienty, dále odpočinková místnost se třemi lůžky a bezbariérovým sociálním zařízením oddělená od hlavních prostor chodbou. Samozřejmě je zde vybudováno i zázemí pro personál (kancelář, sociální zařízení, sklad).

„Pečovatelská služba města Dobříše bude v rámci denního stacionáře nabízet sociálně terapeutické a aktivizační činnosti. V dopoledním i odpoledním bloku budeme s klienty realizovat výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, sociální terapeutické činnosti, trénování paměti.  V rámci upevnění návyku, tréninku a nácviku všech těchto aktivit se budou využívat různé aktivizační pomůcky, výtvarné činnosti, ruční práce a různé další kreativní aktivity, společné pečení a vaření, čtení, trénink paměti, muzikoterapie, společné zpívání, pohybová terapie, ale i promítání filmů. Rádi do práce s klienty zapojíme i dobrovolníky, Kapacita ještě není na 100% obsazená, stále přijímáme nové klienty“ dodává ředitelka Pečovatelské služby města Dobříše.

Město Dobříš do projektu denního stacionáře investovalo celkem 10 402 749 vč. DPH. Na výše uvedené stavební práce pak byla poskytnuta dotace ze 7. výzvy MAS Brdy–Vltava: IROP – Sociální Infrastruktura II, ve výši 3 137 850 Kč.

autor článku: Denisa Havlíčková