Dnes je úterý 28. červen, svátek má Lubomír.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Hasiči z Dobříšska nacvičovali zásah na nejvyšší budově v regionu

přidáno: 16. 08. 2021

Minulou středu 11. srpna proběhlo v Dobříši cvičení jednotek požární ochrany. Námětem taktického cvičení byl požár v osmém patře nejvyšší budovy ve městě.

Cvičení požáru výškové budovy v Dobříši se zúčastnilo celkem pět jednotek hasičů. Profesionální hasiči z Dobříše, dobrovolní hasiči z Dobříše, Staré Huti a Nového Knína, které s výškovou technikou doplnili profesionální hasiči z Příbrami.

Námětem taktického cvičení byl simulovaný požár čtrnáctipatrového domu v centru města

V 9:00 hod. byl na tísňovou linku středočeských hasičů oznámen požár v osmém patře výškové budovy v Dobříši. Jednomu obyvateli věžáku se podařilo před požárem uniknout na balkon, kde zůstal uvězněný a odkud si zavolal o pomoc. Takový byl námět taktického cvičení jednotek požární ochrany.

Z požárního hlediska se jedná o stavbu s vysokým požárním nebezpečím. Na každém patře budovy se nachází devět bytových jednotek, přičemž budova není vybavena evakuačními výtahy a nachází se v ní pouze jedno nechráněné únikové schodiště.

Cvičení hasičů bylo rozděleno na dvě části

V první části hasiči provedli rozvinutí vodních proudů do osmého patra a souběžně záchranu osoby z balkonu za pomoci automobilového žebříku AZ 30.

V druhé části cvičení byly vodní proudy dotaženy až na střechu objektu, aby byly prověřeny tlakové poměry na nejvyšším místě budovy. Při té příležitosti byly vyzkoušeny všechny požárně bezpečnostní zařízení pro dopravu vody, kterými je budova vybavena – nástěnný hydrant, suchovod, požární potrubí se samostatnými čerpadly od podzemní požární nádrže.

Při cvičení bylo rovněž procvičeno hašení za pomocí automobilového žebříku.

Na průběhu cvičení se podílela také Městská policie Dobříš a Policie ČR, která celý zásah monitorovala z výšky prostřednictvím dronu.

autor článku: npor. Ing. Radek Dopirák - velitel stanice Dobříš, územní odbor Příbram