Dnes je středa 20. červen, svátek má Květa,
je Světový den uprchlíků.

zamekdobris.cz/cs/
Menubox
Restbox

Fontána u pošty je po 17 letech opět spuštěna

přidáno: 19. 05. 2017

Dlouhá léta byla fontána u budovy pošty na Komenského náměstí v Dobříši bez vody. Dnes však byl její provoz obnoven a okamžitě tak k sobě přilákala nejen procházející děti. Krásný pohled na tryskající vodu si teď budeme moci užívat každý den, tak jako tomu bylo v minulosti.

Jedinou fontánu v Dobříši se rozhodlo vedení města opět zprovoznit a rozhodně tím udělalo všem lidem velkou radost. Dobříšští pamětníci by si možná vzpomněli, že na tomto místě dříve stávala budova tzv. staré pošty, která zde byla až do roku 1987. V tomto roce pak byla stavba zbořena a v jejím místě byl vybudován dnešní vodotrysk.

Zdroj foto: Dobříš v proměnách, s. 117

O tehdejší chod fontány se až do roku 2000 staral pan Kafka z Dobříše v rámci své dobrovolné činnosti. Pan Kafka tehdy pracoval pro SPT Telecom, kterému patřila nejen dnešní budova pošty, ale právě také vodotrysky. S jeho odchodem však pak i na dlouhých 17 let zmizela i voda z fontány.

 „V první řadě bylo nutné opravit venkovní obklad, který byl v katastrofickém stavu. Dále musely být vybrány nové dlaždice, jelikož původní už se dnes nevyrábí. Obnoveny byly také vrchní desky s hlazeným kamínkem a na vnitřní část byla aplikována stěrka z neprofilační malty. Nanesen byl také nátěr proti mechu a proti plísním,“ řekl nám pan Jakub Jarůšek z firmy Dokas, která zajišťovala opravu a údržbu okolní zeleně.

O samotné zprovoznění tekoucí vody a elektrický pohon se postarala VHS Dobříš, která i nadále bude zajišťovat její další chod. Tryskající vodu si budete moci užívat každý den od 6:00 do 22:00 hod.

„Voda ve fontáně funguje v uzavřeném okruhu, do kterého se jednou napustí voda a ta v něm pouze cirkuluje tak, aby se neplýtvalo,“ upřesnil Ing. Tomáš Kolařík z VHS Dobříš.

Také vás napadá otázka, zda budou ve fontáně v budoucnu živé ryby? Podle slov vedení VHS Dobříš o takovém záměru zatím uvažováno není. Nicméně, i když ve fontáně neuvidíme ryby, už dnešní den dokazuje, že okolo ní i v ní živo bude. Naše děti si ji  užívají už celé dnešní odpoledne naplno .

autor článku: Denisa Havlíčková