Dnes je čtvrtek 7. prosinec, svátek má Ambrož,
je Mezinárodní den civilního letectví.

hudební festival Dobříš

Ekolog Mojmír Vlašín: Dobříš, zlobíš!

přidáno: 24. 01. 2023

Deník Právo vydal v minulém týdnu článek ekologa, zoologa, aktivisty a politika Mojmíra Vlašína ze Strany zelených. Jeho příspěvek, který reaguje na výsledek dobříšského referenda, vyvolal v Dobříši opět vlnu diskuzí. Na základě žádostí od našich čtenářů, s povolením autora i redakce deníku Právo vám ho nyní přinášíme.

Jaroslav Foldyna (dříve ČSSD, nyní SPD) napsal v Ústeckém deníku v roce 2003: „Ekologové pak zneužívají možnosti se k problémům vyjadřovat, kterou jim zákonodárci dali, a stávají se z nich ekoteroristé.“ Tato věštecká slova hrdiny, jenž vítal ruské motorkáře, propagátory Putinova absolutismu se začíná naplňovat. Však taky byl navržen za to na Zelenou perlu, která mu unikla jen o vlásek.

O co jde? Občané středočeské Dobříše totiž zvolili v referendu zachování charakteru menšího města v zeleni a dali přednost ochraně přírody a kvality života před rozvojem stavebních parce.

Nastavili limit dalšímu rozšiřování města na úkor okolních luk, polí a lesů. Dlouhodobě tak ochránili před zástavbou nejen městské pozemky v Brodcích, vstupní bráně do okolních lesů na území přírodního parku Hřebeny, ale také přírodní krajinou kolem Dobříše, která prozatím nebyla určena k zástavbě dle platného územního plánu.

Dobříš je patrně prvním městem v zemi, které si prostřednictvím volby občanů v referendu nastavilo limity svého růstu. Je tedy načase prohlásit celé město Dobříš za vyloučenou lokalitu, protože je promořená ekoteroristy, kteří zjevně zneužívají svoje občanská práva, zákony i Ústavu, aby vyjádřili svůj názor.

Ale kdo za tím stojí? V referendu hlasovalo téměř 55 % voličů, což je o 20 % více, než požaduje zákon. Co je ale nejhorší: referendum je platné a jeho výsledky závazné. Myslím, že guru Foldyna by se měl nad tím zamyslet, navrhnout dát celé město do karantény, jak se to dělalo v první fázi pandemie covidu. Já bych to nepodceňoval! Je totiž možné, že tato choroba (totiž vyjadřovat vlastní názor a nastavovat limity) je infekční a brzy zachvátí další města. No to by bylo nadělení.

Moudře se k tomu vyjádřil už v roce 2001 Martin Říman – bývalý ministr dopravy za ODS: „Omezení vlastnického práva prostřednictvím územního plánu je totiž rakovinou, jejíž metastázy mají těžko rozpoznatelné, o to ničivější následky.“

Nevěříte? Tak si přečtěte slova Heleny Kahounové, zmocněnkyně zvrhlého přípravného výboru referenda v Dobříši: „Děkujeme všem spoluobčanům a sousedům, kteří se referenda zúčastnili, ať již hlasovali jakkoliv. (…) Máme velkou radost, že občané hlasovali pozitivně pro omezení zástavby Brodků a pro zachování okolní přírody.“

Považte, proti dalšímu rozšiřování města do okolní krajiny hlasovalo téměř 68 % těch, co se referenda zúčastnili, a to navzdory moudrým výzvám místní ODS (nejsilnější v zastupitelstvu), aby hlasovali proti, a navzdory vlídnému nabádání místní ANO (druhá nejsilnější), aby referendum ignorovali.

Dobříš je město s krásou okolní přírodou, avšak ta se přece stává krásou až v kontrastu se skladovými a továrními halami, supermarkety a parkovišti. Dobříš toto zlobivé město, si podřízla větev a přiškrtila životodárný rozvoj. Stane se z ní zatuchlá díra. Tak jako měli všichni v oblastech postižených covidem povinnost nosit roušky, zavedl bych povinnost všem, kteří projevili názor v referendu nosit roubík. Jen tak uchráníme naši republiku před morem občanské společnosti.

 

Článek vyšel 18. ledna 2023 v deníku Právo

autor článku: Mojmír Vlašín - ekolog