Dnes je úterý 17. květen, svátek má Aneta,
je Mezinárodní den proti homofobii.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Dobříšští hasiči uspěli v soutěži ve vyprošťování u dopravních nehod

přidáno: 14. 09. 2021

Ve čtvrtek 9. září uspořádal Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje ve spolupráci se svým sportovním klubem na letišti v Tlustici Velkou cenu Hořovic, která je zároveň krajskou soutěží ve vyprošťování u dopravních nehod.

Letošní ročník byl v pořadí už šestým, který se zde pořádá. Během slavnostního zahájení přivítal ředitel HZS Středočeského kraje brig. gen. Ing. Miloslav Svatoš všechny soutěžící. Pozvání na tuto akci přijali také hejtmanka Středočeského kraje Mgr. Petra Pecková, starosta obce Hořovice Dr. Ing. Jiří Peřina a starostka obce Tlustice Mgr. Helena Kaššová.

Jako tradičně se soutěže zúčastnilo devět týmů HZS Středočeského kraje – za každý územní odbor jeden a dva hosté – HZS podniku Škoda Auto a Aero Vodochody. Zároveň v rámci klání proběhl nesoutěžní pokus jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Rudná, která bude reprezentovat HZS Středočeského kraje na celorepublikové soutěži ve vyprošťování u dopravních nehod, které proběhne poslední zářiovou sobotu v Praze.

Každý tým je sestaven ze čtyř osob, z nichž jeden musí být zařazen na pozici zdravotníka a další na pozici velitele. Během pokusu, na který mají soutěžní týmy 20 minut, hodnotí sbor rozhodčích správný postup při vyprošťování, a to z hlediska tří odvětví – taktika, technika a předlékařská péče.

Rozhodčí za oblast taktiky hodnotí především provedení samotného pokusu a způsob, jakým probíhá velení na fiktivním místě zásahu. Rozhodčí z oblasti techniky hodnotí volbu a správnost použití vyprošťovacího zařízení, pomocné techniky a nástrojů. V oblasti předlékařské péče, jak už název sám napovídá, se hodnotí samotná práce s fiktivně zraněným figurantem. Za každou tuto oblast mají soutěžící možnost dostat odpovídající počet bodů. Na celkovém pořadí tak nezáleží pouze rychlost samotného pokusu, ale i správnost jeho provedení.

Územní odbor Příbram v soutěži reprezentovalo družstvo profesionálních hasičů z Dobříše

Za Dobříš vyrazil na soutěž tým ve složení Roman Žalud, Jan Kadlec, Robert Radics Tomáš Borovka. Soutěž probíhá tak, že družstvo dopředu nezná scénář dopravní nehody a při přípravě situace je izolováno mimo soutěžní prostor. Jakmile je dopravní nehoda přichystána, hasiči jsou vpuštěni na místo a musí adekvátně vyhodnotit situaci a provést bezpečné vyproštění osoby z vozidla. V letošním ročníku nemělo dobříšské družstvo vůbec jednoduchou situaci, neboť se jednalo o dopravní nehodu dvou osobních automobilů. Jedno vozidlo, ve kterém se nacházela zraněná osoba bylo v pozici na boku a druhé vozidlo bylo zapříčené o první vozidlo, o které se opíralo. Přístup byl navíc ztížen přítomností betonovými svodidly. Hasiči museli zajistit místo nehody, provést protipožární opatření, stabilizovat vozidla proti pohybu, provést prvotní předlékařské úkony a následně museli pomocí hydraulických nůžek provést odstřižení střechy. Následně střechu rozřízli pomocí přímočaré pily tak, aby ji poté mohli odklopit a získat tak přístup k vyproštění zraněné osoby. Celá záchranná akce trvala dobříšským hasičům necelých 19 minut. Ve vysoké konkurenci ostatních soutěžních družstev Středočeského kraje byl výkon hasičů z Dobříše hodnocen rozhodčími jako druhý nejlepší v kraji.

Stanice Dobříš zasahuje průměrně u 90 dopravních nehod za rok. Častým místem dopravních nehod bývá dálnice D4, na které střeží úsek dlouhý 23 km. I proto byl na stanici pořízen rychlý zásahový automobil, který byl do výjezdu zařazen v lednu 2018. Toto zásahové vozidlo bylo ze 75 % financováno dary od Svazku obcí Dobříšska a Novoknínska a od podnikatelských subjektů regionu Dobříšska a Příbramska.

autor článku: npor. Ing. Radek Dopirák - velitel stanice Dobříš, územní odbor Příbram a web HZS SČK