Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Dobříšské pivní slavnosti se líbily. Nevyšlo jen počasí. Kdy budou další?

přidáno: 30. 08. 2020

První ročník Dobříšských pivních slavností přilákal stovky návštěvníků a pivo tady opravdu teklo proudem. Lidé se bavili, muzikanti hráli a pípy nestíhaly, jak se točilo jedno pivo za druhým až do chvíle, než přišla pravá letní bouřka…

V pátek 28. srpna 2020 odpoledne se náměstí Komenského v Dobříši zaplnilo k prasknutí. Přesto, že se člověk musel chvílemi (hlavně mezi stánky) prodírat davem „tělo na tělo“, nesetkali jste se tady s nikým, komu by to vadilo. Všichni se skvěle bavili, ochutnávali piva, poslouchali živou hudbu a užívali si jednu z nejpovedenějších akcí tohoto roku.

První ročník Dobříšských pivních slavností přivítal celkem devět minipivovarů: Pivovar Podlesí, Jince, Nový Rybník, Hostomice, Kytín, pivovar Chříč, Březnici a Rudnou u Prahy. Každý z nich pak přivezl minimálně tři své nejlepší produkty.

A které pivo chutnalo lidem nejvíce?

„To se tak nedá říct, to musíme nejdřív všechny poctivě ochutnat, jo? Pak to musíme probrat, zvážit, vyhodnotit. To je náročný proces dneska tady…,“ prozradila nám jedna parta návštěvníků dobříšských slavností.

Na pivních slavnostech bodoval i stánek s vínem, jídlo a hudba

Slavnosti nabídly nejen pivo, ale velmi vytížený byl také stánek u Heather Crowher, která přivezla kromě skvělého vína také klasický český burčák. Mimo to si lidé k pivu zakusovali škvarkové tyče, klasické burgery nebo hot dogy. A to pravé celé akci pak dodala živá hudba v podání Doors To The Citadel a Swing bandu Dobříš.

První ročník Dobříšských pivních slavností překazila vodní smršť

Pivní slavnosti byly skvěle rozjeté a úklidová četa Dokasu by měla pravděpodobně v sobotu ráno dost práce, kdyby nepřišla nečekaná letní bouřka. Silný vítr s deštěm v podstatě v minutě rozhodli o ukončení akce.

Návštěvníci se rychle schovávali pod stromy a do stánků, kde pomáhali držet přístřešky před silným větrem. U majitelů stánků se schovávali před deštěm a zároveň byli dostatečně blízko svému oblíbenému „zlatavému moku“. Nicméně příval deště dal opravdu slavnostem pro tento rok červenou a postupně se akce musela ukončit. Poslední kapela Zdání klame, která měla zahrát na závěr slavností, se však nevzdala a skvěle zareagovala, když se ještě během bouřky, přesunula do pivnice Kuklík, kde zahrála, tak jak bylo v plánu.

Pivní slavnosti byla trefa do černého. Kdy budou další?

Hlavním iniciátorem pivních slavností byl místostarosta města Dobříše Tomáš Vokurka. Jak ho napadlo uspořádat zrovna pivní slavnosti?

Mrzelo mě, že kvůli korona-viru se lidé nemohli pobavit v rámci tradičních "Májovek". Tak jsem přemýšlel, jakým vhodným formátem slvanosti nahradit. A protože mám sám pivo v oblivě, a vím, že v širším okolí je řada minipivovarů, myšlenka na pivní festival byla brzy na světě. Jsem moc rád, že kolegové z vedení města se k tomuto návrhu a konceptu postavili od začátku pozitivně a děkuji nejen jim, ale také pracovnicím městského Íčka, které odvedly na přípravách a organizaci akce velké penzum práce. 

Jak se Vám celá akce až do jejího nečekaného konce líbila?

Jedním slovem skvělé. Pestrá nabídka výborných piv, dobré jídlo, pozitivní atmosféra, dobrá muzika a hlavně fůra lidí i kamarádů, se kterými jsem si mohl příjemně popovídat. Jsem s průběhem moc spokojený, i když konec kvůli průtrži mračen přišel dříve, než bychom si všichni přáli. 

Pár lidí před akcí kritizovalo termín konání. Jak to vidíte Vy?

Vím, že se správným termínem nelze trefit do vkusu a možností všech. Vždycky se najde někdo, komu se to, jak se říká, nehodí. Myslím, že poslední prázdninový víkend je fajn, většina lidí má již dovolené za sebou a mohou tento termín vnímat i třeba jako pomyslnou rozlučku s létem. Pátek jsme zvolili primárně proto, že jsme věděli, že v sobotu večer je dlouhodobě naplánaván koncert veleznámé kapely "Tři sestry" v Novém Kníně a nechtěli jsme, aby se akce křížily. A hodně lidí mi řeklo, že páteční odpoledne a večer je skvělý, protože jim nenabourá víkend, který chtějí trávit vlastním programem s rodinou.

Můžeme se těšit na druhý ročník Dobříšských pivních slavností?

Určitě ano. Akce má prakticky jen pozitivní ohlasy a já věřím, že jsme prvním úspěšným ročníkem založili novou příjemnou tradici. Vlastně už teď se těším na další poslední pátek v srpnu :-). 

Když jste viděl tu obrovskou návštěvnost a skvělou atmosféru, budete uvažovat například o změně místa, kam by se vešlo ještě více lidí a třeba i minipivovarů?

Komenského náměstí je z mnoha důvodů tím nejlepším místem v centru, kde mohou podobné slavnosti proběhnout, takže o změně minimálně pro další ročník neuvažujeme. Myslím, že třeba jeden, dva stánky by se ještě vešly a konec konců, bez vážnějších problémů se vešli i všichni návštěvníci. To samozřejmě neznamená, že bychom nepřemýšleli o dalších vylepšeních, které by akci ještě více zpříjemnili. Teď si jen přát, ať v příštím roce počasí vyjde o trochu lépe. 

FOTO z Dobříšských pivních slavností od Karolíny Šejnové naleznete na oficiální facebookové stránce města Dobříš. 

autor článku: redakce DA (foto: Karolína Šejnová, zdroj: FB Město Dobříš - oficiální stránka)