Dnes je středa 21. duben, svátek má Alexandra.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Dobříš chce omezit provozní dobu nočních podniků. Dostane Eureka výjimku?

přidáno: 11. 11. 2020

Na zítřejší zasedání Zastupitelstva města Dobříše je mimo jiné v programu bod týkající se obecně závazné vyhlášky o omezení provozní doby hostinských provozoven. Plánovaná změna se však nelíbí některým obyvatelům města. Ti se zastávají hlavně oblíbeného klubu Eureka. Co říká k celé věci sám majitel dobříšského baru a starosta města?

Na návrh ohledně omezení provozní doby hostinských provozoven v Dobříši upozornil veřejnost pan Josef Dvořák, který ve městě provozuje svou firmu Taxislužba Dobříš Dvořák. On sám řešil hlavně provoz nočního baru Eureka.

„Je to POSLEDNÍ noční klub na Dobříši a okolí. Město chce nyní u takovýchto zařízení udělat provozní dobu pouze do 2:00 hod. do rána s tím, že Eureka by snad měla mít výjimku do 4:00 hod.,“ uvádí pan Josef Dvořák, který redakci Dobříšsko aktuálně požádal, aby k tomuto tématu sepsala článek.

Otázka omezení nočního života a tím pádem podnikatelské činnosti některých restauračních zařízení, barů a dalších služeb vyvolala hlavně na sociálních sítích velkou diskuzi. Zatímco v předchozích letech se obyvatelům města nelíbil nepořádek, který dělali hlavně lidé navštěvující nonstop otevřené bary v centru města, dnes se naopak spíše zastávají podnikatelů, kteří jsou nyní už tak dost omezeni. Dobříšákům i lidem z okolí se jedná hlavně o klub Eureka.

Co říká k celé věci majitel baru Eureka Milan Pechar?

„Jsme bar, pro který je stěžejní fungování v pozdních nočních hodinách, a hlavně o víkendech. Vždy jsme se maximálně snažili dodržet městem nařízenou zavírací dobu. Ve 4:00 hod. ráno jsme tak všem našim hostům oznámili, že zavíráme a museli je v podstatě vyhodit na ulici. Roztančeným a rozjařeným lidem jsme ukončili jejich mnohdy jedinou víkendovou zábavu. Ne všem se to samozřejmě líbilo, a ne jednou jsme byli pod palbou nepříjemných nadávek. Díky spolupráci místních taxikářů, jsme maximálně do hodiny od uzavření baru, zajistili pořádek a klid jak před naším barem, tak i v jeho okolí. Což si myslím, že ve chvíli, kdy vám z hospody vyjde 80 bavících se lidí, už rychleji ani nejde,“ říká k dosavadnímu fungování baru Eureka jeho majitel.  

„Právě vzhledem k tomu, že nám lidé velmi často vyčítají, chtějí se ještě bavit a užít si tance, bych byl moc rád, kdyby vedení města ještě jednou zvážilo svůj současný návrh. Věřím, že pokud by mohla být posunuta otevírací doba do 5:00 hod. do rána, lidé by se mohli ještě v klidu pobavit a pak postupně odjet do svých domovů a ti otrlejší třeba i za další zábavou,“ uvádí Milan Pechar důvody, které bude zítra také řešit se zastupiteli.  

Jak moc hrozí úplné uzavření nočního klubu Eureka?

„Už současná doba je pro nás samozřejmě kritická, tak jako pro všechny z našeho oboru. Nicméně, já si nechci stěžovat, na to nemám právo. Jsem optimistický a pokud nám zastupitelstvo města vyjde vstříc, věřím, že Eureka tady bude dalších 10 let. Současný nouzový stav a čas který mám, využívám maximálně k tomu, abych celé své podnikání někam posunul. Eureka byla místem, kam jezdívali lidé z Příbram, Berouna, Sedlčan, z Prahy a dalších měst. Mnohokrát jsme vítali známé hvězdy showbyznysu a já věřím, že to vše opět bude. Připravuji nyní opravdu skvělé akce a fakt se moc těším, až si je užijeme. Třeba přijde na drink i pan starosta,“ dodává optimisticky majitel už 10 let fungujícího a oblíbeného baru Eureka v Dobříši.

Eureka je posledním místem pro noční zábavu v Dobříši i okolí

Zejména mladí lidé žijící ve městech se chtějí bavit, a ne jinak je tomu i v Dobříši. Jak vyplývá z komentářů na největší facebookové skupině našeho regionu Dobříšsko, většina lidí je pro podporu tohoto klubu. Plánované omezení města se nelíbí ani těm, kteří takové kluby, bary a hospody nenavštěvují.

Některé z komentářů na skupině Dobříšsko:

„Nechodíme do takových podniků, ale svoboda podnikání by měla platit vždy a všude. Obávám se, že bez státu a vůbec státní samosprávy by nám bylo všem lépe. Smutné kam doba "pokročila“," uvedla jedna z čtenářek příspěvku, na níž následně reagovala další: „Když vidím, jak se někteří lidé chovají, tak nějaká forma vyšší moci je potřeba, ale je fakt, že to už je někdy přes čáru. Myslím, že tohle je snaha řešit problémy, které určitě nevznikají v tomto podniku. Takže by to chtělo analyzovat problém znovu a lépe."

Reakci do diskuze přidala i současná zastupitelka města Dobříš Markéta Čermáková: „Tak v Eurece jsem na rozdíl od svých dětí nebyla, aspoň myslím, ale úplné omezení života pro třeba omezenou skupinu lidí podporovat nechci. Samozřejmě za předpokladu, že dění zůstane uvnitř podniku, a že obyvatelé okolních bytů budou mít zajištěný noční klid. Vyhlášku podpořím.“

Mezi komentáři zazněla i prosba: „Neberte nám prosím poslední zábavu! Do Prahy daleko.“

„Tak to je už opravdu moc. Zásadně s tím nesouhlasím!! Lidi maj mít právo podnikat a bavit se kdy chtěj. K tomu je klub určenej a majitel je solidní a je za tím kus práce. Kam se bude chodit tancovat? Za nás bylo milion diskoték, a pak Prachanda do rána a dneska je co? Dobříšáci nenechte to zakázat, vždyť to bude, co se nočního života na Dobříši týče, úplně mrtvý. Tohle je opravdu návrat do totalismu," zlobila se jiná z komentujících, která však nebyla sama. Podobných komentářů najdeme pod příspěvkem většinu.

Josef Dvořák pak k výše uvedeným komentářům také řekl: „Uvědomme si, že lidé budou chtít jít na večeři někde na Dobříši a pak se jít někam bavit. Ale ono nebude kam. Tak raději pojedou na jídlo i za zábavou do Prahy. Peníze utratí tam, místo aby je dali na Dobříši v restauraci a poté třeba v klubu."

Konec baru Eureka může ovlivnit i další firmy

„Eureku by to ukončilo a další firmy by to více či méně omezilo také. U taxi minimálně 25 a více procent. Třeba já bych musel dvěma lidem říct, že už je bohužel nepotřebuji. Mám navázané školící a zábavná centra, penziony, chalupy na pronájem a jiné zařízení. Lidé se chtějí bavit. Myslím, že kdyby mohla být Eureka otevřena do 5:00 hod. do rána, lidé by se společensky unavili a jeli by rovnou domů,“ dodává k celé věci pan Josef Dvořák.

K celé věci a plánovanému omezení provozní doby hostinských zařízení v Dobříši jsme požádali o vyjádření také vedení města.

Proč město Dobříš plánuje omezit otevírací dobu restauračních zařízení, zvláště pak nočních klubů, barů a dalších hospod?

„V současné době je povolen provoz restauračních zařízení na Dobříši od pondělí do pátku v čase od 6:00 do 2:00hod. V sobotu, v neděli a ve státní svátek může být otevřeno až do 4:00 hod. Po dlouhé debatě a zvažování různých pro a proti jsme se v radě města rozhodli posunout otevírací dobu až od 8:00 hod. ráno. Důvodem je, že ty současné dvě hodiny mezi 4:00 a 6:00 hod. ranní někteří spoluobčané „někde“ přežili a pak pokračovali od 6:00 hod. v jiném podniku. Myslím si, že není dobrou vizitkou města potkávat v centru od brzkého rána při cestě do práce či do školy opilé spoluobčany,“ říká starosta Dobříše Pavel Svoboda a dál dodává: „Máme v plánu změnit vlastně jen otvírací dobu v neděli a ve státní svátky. Kdy by mohlo být otevřeno namísto do 4:00 hod. jen do 2:00 hod. do rána.“

Starosta města Dobříše dále upřesnil, že prodlužování otevírací doby za 4:00 hod. ranní nemělo v radě města žádnou podporu. Vzhledem k veřejné diskuzi je však možné, že se zastupitelé o výjimce pro Eureku ještě budou bavit. Rada města by však ve městě chtěla zachovat rovné podmínky a udělování výjimek vidí jako problematické.

„V podobě, kterou jsem uvedl je vyhláška předložena zastupitelstvu. Občané se k tématu mohou vyjádřit již tento čtvrtek při veřejném projednání, které bude probíhat částečně formou videokonference. Následně pak o podmínkách budou hlasovat zastupitelé," řekl závěrem starosta města Pavel Svoboda.   

autor článku: redakce DA