Dnes je středa 21. duben, svátek má Alexandra.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Betonové panely u hotelu Heinz zmizí už zítra a proluka bude opět průchozí!

přidáno: 05. 01. 2021

Město Dobříš a jeho obyvatele trápí neprůchodnost proluky u hotelu Heinz už od roku 2017. Nevzhledná betonová hradba, která bránila průchodu veřejnosti z centra města směrem ke čtrnáctipatráku a byla místní ostudou však konečně zmizí.

Proluku u hotelu Heinz na Mírovém náměstí v Dobříši nechal v březnu 2017 uzavřít majitel tohoto pozemku pan Havelka. Ten tak reagoval na dlouholeté soudní spory o využití prostoru mezi ním a městem. Svého času tak byla na betonových panelech umístěna výstražná cedulka s obrázkem přeškrtnutého chodce a nápisem – tady je Trautenberkovo. Uzavření proluky vyvolalo tedy okamžité reakce veřejnosti, mnoho komentářů a velkou kritiku tehdejšího vedení města, které se s vlastníkem pozemku nedokázalo domluvit. 

Ať už se to tedy lidem líbí nebo ne, na svém pozemku si pan Havelka může v rámci zákona dělat co chce.Jakékoliv kontroly a doporučení ze strany samosprávy by mohly působit jako omezování vlastnických práv, stejně jako v případě, že bychom někomu nařizovali nebo doporučovali, aby si uklidil na dvorku, na zahradě nebo doma v kuchyni,“ dodala tehdy jako příklad paní Ing. Alena Harmanová z odboru výstavby a životního prostředí dobříšského úřadu.   

Trvalo to, ale k dohodě nakonec došlo…

Současné vedení města nikdy nezpochybňovalo nárok pana Havelky na jeho soukromý majetek. Snažilo se však v zájmu města, aby tento kout byl alespoň trochu kulturně upraven. S panem Havelkou jednala v roce 2018 také tehdejší starostka paní Jana Vlnasová, ale ani tehdy k dohodě nedošlo.

Pozemek si nakonec v červnu 2019 pronajala dobříšská firma BIOS s.r.o., která podle vyjádření jejího jednatele Petra Sevalda z červencového vydání Dobříšských listů, měla s tímto prostorem jistý záměr. Vzhledem ke složitosti jednání ale nakonec vedení společnosti nabídlo možnost pronájmu pozemku ve výši nákladů BIOSu samotnému městu.

Dobříšská betonová zeď u hotelu Heinz zmizí už zítra ráno

V novoročním vyjádření starosty Pavla Svobody na oficiálním facebookovém profilu města Dobříše jsme se již mohli dočíst, že na konci roku 2020 došlo mezi panem Havelkou a městem konečně k dohodě: „Na konci prosince došlo k podpisu smlouvy s majitelem proluky u hotelu Heinz. Město si tento soukromý prostor pronajalo na 3 roky. Dojde tak konečně k odklizení panelů a úklidu této části centra. Na jaře zde přibudou lavičky a zeleň.“

Podle aktuálních informací od pana starosty dojde k odklizení betonových panelů už zítra ráno. Jejich odvoz zajistí pracovníci Vodohospodářské společnosti Dobříš, kteří je využijí ke zpevnění cest k vrtům. 

„Odklízení panelů začne zítra v 7:30 hod. ráno a následně bude postupně čištěn celý prostor proluky. Bude otevřena brána od čtrnáctipatráku, aby místo bylo opět plně průchozí. V proluce chceme nechat instalovat dřevěné lavičky a na jaře bychom rádi toto místo zkulturnili i nějakou vhodnou zelení,“ řekl k budoucnosti proluky starosta Pavel Svoboda, který je rád, že na začátku roku mohlo město oznámit tak pozitivní zprávu a doufá, že radost budou mít i občané.

autor článku: redakce DA