Dnes je čtvrtek 19. září, svátek má Oleg.

Sport
Menubox
Restbox

Další ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT opět v Dobříši

přidáno: 09. 08. 2018

Svátek sportování se psy proběhne o prodlouženém víkendu 17. -19. srpna letos v Dobříši už podeváté (celkově jde již o třináctý ročník této akce). Závodníci i diváci si již zvykli, že na Dobříši mají unikátní možnost vidět na jednom místě řadu sportů se psy v podání těch nejlepších dvojic z České republiky i ze zahraničí. Jako každý rok bude k vidění řada novinek a diváci si budou moci kromě sledování výkonů spoustu věcí i vyzkoušet „na vlastní kůži“.

Mezinárodní šampionát ve sportovní kynologii CACIT je tím, kolem čeho se celý kynologický festival točí. Závod je výjimečný tím, že se zde setkávají a soupeří ty nejlepší dvojice z České republiky, zahraniční závodníci i „obyčejní pejskaři“, kteří třeba až v letošním roce složili svou první zkoušku IPO2 a poprvé zažijí atmosféru velkého závodu. Svou otevřeností pro všechny je opravdu unikátní. Letos proběhne jeho již třináctý ročník a diváci i závodníci se opět mohou těšit na víkend plný pohody a špičkových výkonů. Závod bude probíhat po dobu celého víkendu na travnatém fotbalovém hřišti MFK Dobříš.

Přijede rozhodčí i ze zahraničí

Po pěti letech budeme moci opět přivítat Pierra Wahlströma ze Švédska, který bude posuzovat obrany. Při svém prvním vystoupení zanechal hluboký dojem a myslím, že je jedním z nejlepších rozhodčích na obrany na světě. Jeho posudky účastníkům určitě přinesou spoustu nových podnětů pro další trénink. Na stopách a poslušnostech budou Pierrovi zdatně sekundovat dva z nastupující generace špičkových českých rozhodčích, Martin Matoušek (stopy) a Miroslav Ryneš (poslušnost). Kvalitní obrana závisí také na práci figurantů a tu letos budou provádět Jaroslav Vyhnal (první část) a David Hanel (kontrolní výkon). Takže hřiště je nalajnované, karty rozdány a zbývá už jen přijet a užít si to. Určitě bude na co se dívat.

Další disciplíny

V Dobříši se postupně začal původní závod ve sportovní kynologii rozrůstat o další sporty a takto ze šampionátu CACIT vznikl Festival psích sportů CACIT Dobříš. Struktura závodů se postupně měnila a myslím si, že letos všechny čeká velice zajímavá sestava. V sobotu se na školním hřišti 1. ZŠ Dobříš uskuteční závody v obedience, poté proběhnou závody v hoopers, novém sportu na bázi agility pro psí plemena s menší skokovou dispozicí. Tento sport si zde budou moci vyzkoušet i úplní začátečníci a příchozí veřejnost. Nedělní den přinese na CACIT premiéru. Závod v dogbiatlonu. Opět jde o nový sport, který je kombinací canicrossu a střelby. Tento sport si velice rychle získává na popularitě a jsme velice rádi, že zavítal i na CACIT. Závod proběhne v zámeckém parku a opět si tento sport bude moci vyzkoušet příchozí veřejnost – a to i bez psa, pouze jako samostatný běžec. Druhý nedělní sport již bude tradiční, a to závod a zkoušky v agility, které proběhnou na školním hřišti 1. ZŠ Dobříš. Paleta akcí je natolik rozsáhlá, že pro vyčerpávající a aktuální informace doporučuji návštěvu webových stránek akce.

Nedělní Doprovodný program DogShow

V neděli odpoledne, po skončení závodu CACIT, proběhne na stadionu MFK Dobříš tradiční DOGSHOW. A ta bude letos ve znamení profesionálů: Své kvality ukáží odborníci z Ostrahy Letiště Praha – psovodi se strážními psy předvedou ukázky obran a dorazí i hasiči z Letiště Praha se svou technikou.

Co dalšího pro diváky?

Diváci, kromě sledování výkonů v jednotlivých sportech, budou moci zaplnit své žaludky výborným cateringem a nakoupit spoustu kynologických potřeb, oblečení i dalších zajímavostí. Pro zájemce je připravena možnost vyzkoušet si některé ze sportů „na vlastní kůži“. V sobotu bude možné si vyzkoušet hoopers, v neděli pak dogbiatlon. Vychovaní psi návštěvníků jsou samozřejmě v celém areálu vítáni.

A co děti?

Budou si mít kde hrát? Ano, budou. Po loňském velkém úspěchu pro ně opět spolek Pesoklub, který provozuje psí útulek na Dobříši, připravuje dětské odpoledne „O psech a se psy“. V sobotu odpoledne pro ně bude připravena na hřišti s umělou trávou řada závodů a soutěží. Sladká odměna pro každého a ceny pro nejlepší jsou připraveny. Pokud některé z dětí nebude mít vlastního čtyřnohého parťáka, budou pro ně k zapůjčení připraveni klienti dobříšského útulku i s odborným doprovodem. Program pro děti se psy i bez je připraven i u dalších sportů. Možnost si vyzkoušet hoopers, dogbiatlon. Vše pod odborným vedením. V jednání s partnerem akce, společností Renault je provoz dětského koutku, kam by si kynologie chtiví rodiče mohli odložit své malé ratolesti na pohrání si a věnovat se sledování závodu.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem partnerům akce. Bez jejich pomoci by se festival nikdy nemohl uskutečnit. Jde o Město Dobříš, které závod dlouhodobě podporuje již celých devět let, dále pak o společnosti Royal Canin, Renault a HST. V neposlední řadě patří dík také vám všem, kteří našemu závodu věnujete svou přízeň, ať již jako účastníci nebo diváci. Těšíme se na vás opět v srpnu na Dobříši.

autor článku: Simona Kratochvílová | ředitelka závodu CACIT Dobříš 2018