Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

dobrisskoaktualne.cz/sport

Josef Vitásek byl dobříšská fotbalová legenda... Děkujeme a vzpomínáme...

přidáno: 28. 03. 2020

MFK Dobříš a široká veřejnost právě 28. března vzpomíná na Josefa Vitáska, který by oslavil dnes své 90. narozeniny.

Pan Josef Vitásek už jako  školák miloval fotbal a především "fotbalovou branku" takže ho  jeho starší bratr František v roce 1944 přihlásil do žákovského mužstva SK Dobříš. V roce 1947 už chytal za dorost, a když v roce 1948 tragicky zahynul brankář Hostomic, byl zapůjčen do tohoto mužstva.  Zde chytal jak za dorost tak i za muže. Po této pro něj úspěšné brankařské škole, kdy si zachytal i za dorostenecký výběr Podbrdské župy v předzápase mezistátního utkání Českoslovenka s Francií v Praze na Letné a vrátil se v roce 1950 na Dobříš, kde se v brance střídal s bratrem Františkem. Po vojenské službě, kdy chytal za PDA Orlová se i přes nabídky vrátil na Dobříš, která hrála v té době I. A třídu a později v 60. letech i Župní přebor, což byla třetí nejvyšší soutěž. V tomto období patřil Josef Vitásek mezi nejlepší brankaře a byl několikrát vybrán do výběru Středočechů k mezinárodním zápasům. Dokonce nastoupil v brance Československého národního mužstva v přípravném utkání hraném během soustředění v Příbrami.

Josef Vitásek odchytal 1 150 fotbalových zápasů a k tomu ještě 800 v hokejové brance.

S aktivní činností skončil po úrazu levé ruky v roce 1976. V roce 1968 začal i s trénováním "A" mužstva Dobříše s přestávkami  17 let, kdy pomáhal zachrańovat Dobříš od sestupu do I. B třídy a následně byl u postupů do Krajského přeboru a v roce 1988 do Divize. K trénování se vrátil na Dobříš ještě v roce 1998, kdy trénoval "B" muže a trenérskou kariéru zakončil symbolicky v den svých 70. narozenin.

Jako trenér se angažoval i v mládežnických výběrech Středočeského kraje a České republiky, byl i instruktorem při školení trenérů. V roce 1995 byl v Paláci kultury v Praze vyznamenán ČMFS prestižní cenou Dr. Václava Jíry "Rytíř fotbalu 1995".

V závěru své životní pouti si splnil ještě jeden společný sen, který připravoval se svým bratrem Františkem, a to knihu o dobříšském fotbale, která nakonec vyšla při oslavách "80 let fotbalu na Dobříši". 

Fotbal zkrátka provázel Josefa Vitáska a jeho rodinu po celý jeho život a vůbec ho nemrzelo, že nesbíral ocenění na slavných stadiónech a v mužstvech velkých jmen. Radost z dobrých výsledků, přízně fanoušků a sportovní přátelství mu bylo vším a proto si zaslouží tuto vzpomínku.

autor článku: Jan Soukup