Dnes je čtvrtek 4. březen, svátek má Stela.

dobrisskoaktualne.cz/sport

Blíží se 100 let dobříšské kopané

přidáno: 16. 11. 2020

MFK Dobříš je klub, který funguje už více jak 98 let. Pravidelně se účastní krajských soutěží a v posledních sezónách i v divizní soutěži. Dobříšský fotbal vždy stavěl na vlastních odchovancích, a proto zažíval období úspěchů, ale i porážek a zklamání. Měl, ale i štěstí, že při něm stálo dost nadšenců a přátel, kteří mu pomohli vždy znovu na nohy, což platí dodnes.

Ke 100. výročí dobříšského fotbalu se chystá kniha

Jen něco přes rok bude trvat, než dojde v roce 2022 ke stému výročí dobříšské kopané.

Pan Jan Soukup chystá k této příležitosti vydání knihy. Prosíme čtenáře pokud, mají nějaké dokumenty (fotografie apod.) nebo zajímavé informace, aby se ozvali na mail: soukup.honza@centrum.cz.

Z historie MFK Dobříš

SK Dobříš byl založen 5. června roku 1922 v restauraci U Bílého Lva v budově sokolovny. První zápas, který dobříšští fotbalisté hráli, byl sehrán v Pičíně, a to s místním AFK Horymír Pičín, který Dobříš vyhrál 4:0.

Brzy po založení si dobříšský klub určil i své klubové barvy – černou a bílou.  Hrávalo se na malém školním hřišti u 1. ZŠ Dobříš, kde dnes vede komunikace ke sportovnímu areálu v Lipkách. V roce 1925 byl za městem směrem na Příbram, vedle bývalého ČSAD zakoupen pozemek a bylo započato pozvolné budování fotbalového hřiště. Začalo se na něm hrát až o několik let později a definitivní podobu s kabinami a oplocením získalo hřiště až v roce 1933, kdy byl jako mecenáš získán dobříšský sládek Ladislav Mattlach. V tomto období „A“ mužstvo hrávalo pouze přátelská utkání, klub měl i rezervu a zájezdovou jedenáctku. V roce 1938 sekretář klubu drogista Vladimír Bubínek přišel s návrhem přihlásit „A“ mužstvo do mistrovské soutěže a po dlouhých poradách klub vstoupil do Podbrdské župy fotbalové. Rok 1939 byl tragický nejen pro dobříšský fotbal, ale i pro celý český národ. Během okupace opustila mužstvo celá řada hráčů a funkcionářů z důvodu židovského původu. Soutěže se nehrály, protože do fotbalu moc chutí nebylo. Dobříšský fotbal se začal postupně zvedat od roku 1941, v rámci možností měla zelenou i mládež.

V poválečných letech se dobříšský fotbal pohyboval díky nepochopitelným reorganizacím soutěží od okresu až po I. A třídu a došlo i ke změně názvu klubu v roce 1949 z SK Dobříš na Sokol Dobříš. Až konečně v roce 1952 postoupilo „A“ mužstvo do Krajského přeboru a v témže roce se opět změnil název klubu na Sokol RZ Dobříš.

První fotbalový trenér klubu

V roce 1953 získal klub prvního opravdového trenéra, bývalého hráče SK Slávie Praha Dr. Cvetlera. Po nařízení z vyšších míst se opět změnil název klubu na Jiskra Dobříš.

V dalších sezónách se dobříšský fotbal pravidelně pohyboval v nejvyšších krajských soutěžích a v roce 1958 se přestěhoval na nový stadión do sportovního areálu v Lipkách. Opět se změnil název: zrušila se Jiskra Dobříš a klub se vrátil k názvu Sokol Dobříš.

Rok 1960 znamenal pro dobříšský fotbal historický postup

Dobříš tehdy postoupil do třetí nejvyšší republikové soutěže krajského přeboru. Tato soutěž byla hrána ve všech krajích, divize byly zrušeny a vítěz postupoval přímo do 2. ligy. V následných sezónách se hrál na stadiónu v Lipkách parádní fotbal, pravidelné byly 2000 až 4000 návštěvy a za Dobříš nastupovali i bývalí ligový hráči jako Vlastimil Preis ze Sparty, Kladeňáci Josef Majer a Antonín Šolc nebo Karel Kotyšan z Čelákovic. Památná jsou i přátelská utkání s prvoligovou Duklou Praha v čele s Josefem Masopustem.

V roce 1963 klub opět změnil název na RZ Dobříš. V šedesátých letech Dobříš pravidelně nastupovala v Krajském přeboru. Největšími tehdejšími rivaly byli Spartak a Baník Příbram.

Sestup dobříšských fotbalistů a dlouhotrvající návrat do krajského přeboru

V roce 1970 však přišel sestup do I. A třídy. Návrat do krajského přeboru se podařil až v roce 1975, ale po jediné odehrané sezóně opět sestoupili do I. A třídy.

Rok 1977 se významně zapsal do historie klubu, protože byla vybudována travnatá plocha na místě hlavního škvárového hřiště. Zároveň měl klub i náhradní pískové hřiště, a název klubu se – opět – změnil na TJ RZ Dobříš.

Na návrat do krajského přeboru si Dobříš musela počkat dlouhých deset let – až do roku 1985. V předchozí sezóně se „A“ mužstvo zachraňovalo jarním finišem v I. A třídě. V tomto období se opět projevila kvalitní práce s mládeží a odchovanci: během tří sezón se v roce 1988 na Dobříši slavil postup do divize. Bohužel divizní soutěž „A“ mužstvo odehrálo v útlumu, a sestup byl pro klub i fanoušky obrovským zklamáním, které přetrvalo i v následujících letech. Vyvrcholilo v roce 1993 sestupem do I. A třídy.

Nejvyšší krajská soutěž opět na dobříšském stadionu a pak strmý pád

Tak na Dobříši opět začala éra budování nového mužstva, které vrátila nejvyšší krajskou soutěž na stadión v Lipkách. Postup se podařil v roce 1998 a pamětníci si mohou i připomenout při zápase s Černolicemi běžnou 2000 návštěvu z šedesátých let.

Nejvyšší krajská soutěž se na Dobříši hrála kvalitně pravidelně až do roku 2004, kdy skončilo „A“ mužstvo na čtvrtém místě tabulky, což byl nesporný úspěch. Postoupit do divize však bylo zřejmě málo prozíravé, nezkušený tým skončil poslední a následoval sestup. V další sezóně skončilo „A“ mužstvo v krajském přeboru na pátém místě tabulky, ale tehdejší vedení klubu se nepoučilo a v roce 2006 opět získalo administrativně postup do divize. Bohužel jsme opět soutěž nezvládli a po sestupu v roce 2007 začal strmý pád.

V roce 2008 se nepodařilo udržet ani krajský přebor a následoval sestup do I. A třídy. Vše vyvrcholilo v roce 2009 pro fanoušky a příznivce dobříšského fotbalu potupným sestupem do I. B třídy. Tam se nakonec zastavil pád dobříšského fotbalu, když se „A“ mužstvo zachránilo v předposledním zápase soutěže na jaře 2010, začala se opět navracet klubu trpělivá práce s mládeží a mohl začít návrat zpět do Krajského přeboru, který se podařil v roce 2013. Po třech sezónách v krajském přeboru výbor klubu přijal nabídku k postupu do divize z pátého místa.

Splnění sen dobříšských fotbalistů

V létě roku 2017 sehrál MFK Dobříš na domácím stadionu v Lipkách utkání, které vstoupilo do historie klubu, když v soutěžním utkání MOL Cupu před více jak 1600 diváky nastoupil proti ligovému FC Slovan Liberec a splnil se tak sen mnoha generací dobříšského fotbalu.

Areál MFK Dobříš

Členové MFK Dobříš ve spolupráci s městem, sponzory a širokou sportovní veřejností postupně zvelebují a vylepšují areál v Lipkách, v posledních letech se povedlo vybudovat na místě pískového hřiště plochu s povrchem UMT, automatickou závlahu hlavní travnaté plochy, rozšíření klubovny, občerstvení a toalet.

Nesmíme zapomenout na významnou akci, kterou byla oprava a rozšíření kabin již nedostačujících kabin z roku 1958, ale hlavně se snaží fanouškům poskytnout co nejvíce krásných zážitků z fotbalu ve všech fotbalových kategoriích, které MFK Dobříš má.

autor článku: Výbor MFK Dobříš (zdroj informací: www.mfkdobris.cz/2020/07/historie-mfk-dobris/)