Dnes je středa 8. únor, svátek má Milada.

http://dobrisskoaktualne.cz/sport

Sokolský běh republiky 2022 si užilo v Dobříši více než 100 běžců

přidáno: 31. 10. 2022

Heslo letošního Sokolského běhu republiky, “Jedinec nic, celek vše!”, bylo dodrženo do puntíku. Již 4. ročník obnovené sokolské tradice si užily tisíce běžců po celém Česku, i daleko za jeho hranicemi. K radosti z pohybu pomohlo na velké části území Česka příjemné slunečné počasí a nadšení všech, kteří se rozhodli oslavovat vznik republiky.

Hlavní závod konaný v Praze potvrdil velkou oblibu u sokolů i široké veřejnosti a na jeho start se 28. října postavilo celkem 522 závodníků. Závody v Dobříši odstartovaly v 10:00 hod. kategorie dětí. Na start se v zámeckém anglickém parku postavilo celkem 60 děvčat a chlapců. Ti absolvovali různě dlouhé tratě a podali senzační běžecké výkony. Nejen pro děti byl připraven také v Dobříši doprovodný sportovní program, o který se postarala Sportovní akademie Dobříš a HC Dobříš.

Velká chvíle a vyvrcholení společné oslavy republiky přišla po celé České republice ve 14:00 hod., kdy se ne start postavilo několik tisícovek běžců na 53 místech Česka, aby hromadně vyběhli. Ještě těsně před startem se proběhla online zdravice s ambasadory zapojenými do běhu v dalších lokalitách, například s Ivanou Večeřovou z Brna, Radkem Liškou z Terezína nebo Veronikou Preti z Kačice. 

O startovní výstřel se v Dobříši postaral za TJ Sokol Dobříš Michal Ciboch, který k závodu na místě řekl: „Mám velkou radost, že se závod podařilo opět uspořádat i u nás v Dobříši. Slavíme tak výročí republiky pohybem, který nám je nejen v Sokole, ale na Dobříši vůbec vlastní. Skvěle vyšlo i počasí a díky všem dobrovolníkům, kteří pomáhali s organizací vyšlo vše úplně nejlíp jak mohlo.“  Na trať hlavního závodu v dobříšském parku se pak vydalo okolo 50 dospělých běžců mezi nimiž byli sportovci z Dobříše i širokého okolí.

Speciální poděkování pak Michal Ciboch posílám všem, kteří se na programu Sokolského běhu republiky v Dobříši podíleli: „Sokolský běh republiky se stal letos velmi vydařenou akcí, kterou provázela skvělá atmosféra, všichni běžci podali obdivuhodné výkony. Úžasné a energické dětské závody, pestrý doplňkový program, prostě vše fajnové! Mé velké díky patří hlavně členům z TJ Sokol Dobříš, VHS Dobříš za čerstvou a osvěžující Vodovodu, Karolíně Šejnové z Dobříšsko aktuálně za úžasné fotky, za moderování Janu Lorencovi a za další pomoc Natálii Bakosové a Jindřišce Romba. Zapomenou nesmím ani na časomíru, o kterou se postaral tým 4Timing. Děkuji také řediteli zámku Dobříš Pavlu Krejcárkovi a správci zámeckého parku Václavu Vimmrovi. A všem závodníkům za účast.“

To, že je jednou z hodnot Sokola soudržnost, potvrdili běžci ze všech koutů světa, když v rámci své registrace přispěli více než 100 000 Kč děčínské sestře Valince, která bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Není pochyb, že tato velkorysá částka malé slečně pomůže s nákladnou léčbou a potřebnými rehabilitacemi. A aby to nebylo málo, na pražském závodě v ČEZ Energy zóně závodníci a veřejnost vysportovali na handbiku dalších 51 584 Kč. S tím ve finálové jízdě pomohli i předseda Odboru sportu České obce sokolské, Jan Haupt, a moderátorka Lucie Výborná. 

Tisíce běžců a stovky organizátorů spojili ve sváteční den síly, aby si připomněli tradici a zároveň ukázali, že dokážeme při sobě držet i v dnešní rychlé době. Většina míst, která se letos do oslavy pohybem zapojila, má po dnešním dni odběháno. Ale přeci jen se ještě bude slavit! Bratři a sestry z Washingtonu, San Francisca, Lisabonu a Curychu vyběhnou o víkendu 29. a 30. října. A pak si můžeme zase říct, za rok nazdar na startu!

Celý FOTOREPORT Karolíny Šejnové ze Sokolského běhu republiky v Dobříši najdete už brzy na facebookovém profilu Dobříšsko aktuálně, z. s. SLEDUJTE NÁS!

autor článku: redakce DA (www.behrepubliky.cz)