Dnes je pondělí 15. říjen, svátek má Tereza,
je Mezinárodní den bílé hole.

Rozhovory
Menubox
Restbox

KRAV MAGA KAPAP - sebeobrana, která Vás naučí, jak se bránit

přidáno: 05. 08. 2015

Bojíte se jít domů za tmy po ulici samy? Máte špatný pocit, že se nedokážete bránit? Změňte to! V Dobříši je centrum reálné sebeobrany, která Vám v tom pomůže. Jak dlouho Vám výcvik potrvá a co na Vás čeká?

V 50. letech minulého století vznikl v Izraeli pro potřeby výcviku v izraelské armádě systém nazývaný KRAV MAGA, což v překladu hebrejsky znamená boj zblízka a v češtině sebeobrana. Každý kdo projde izraelským výcvikem, získá titul instruktor sebeobrany. Po celém světě tedy existují instruktoři sebeobrany. I v České republice není jediná síť, která funguje, ale je zde více konkurencí.

KRAV MAGA – je o praxi, technikách a pohybech – Podívejte se na promo video reálné sebeobrany.

Jak příšla sebeobrana do Dobříše?

Dobříšský tým je napojen na Moshe Galiska, kterému je 60 let, jeho otec Haviv Galisko byl zakladatelem KAPAP. Systém KAPAP je zkratka Krav Panim el Panim, což znamená boj v tváří v tvář a je to systém, který se od 90. let až do dnešní doby zaměřuje především na boj proti střelným zbraním a pistolím. Moshe Galisko je třeba jedním vycvikářům izraelských tajných služeb.

Přinášíme Vám rozhovor se zakladatelem reálné sebeobrany KRAV MAGA KAPAP v Dobříši, s panem Michalem Janouškem. 

Michal Janoušek je zástupcem KRAV MAGY KAPAP pro Českou Republiku a Slovensko. Centrální místo je právě v Dobříši. Dále funguje sdružení ve 35 místech v ČR a má téměř 1000 cvičenců.

Jak jste se dostal k sebeobraně Vy?

Já jsem 15 let vojákem z povolání. Osm let jsem pracoval v Brně na vojenské akademii. Ve chvíli, kdy jsem se stěhoval z Brna, jsem se napojil na lidi z Jižní Moravy, kteří cvičili jezdit sebeobranu KAPAP do Bratislavy na Slovensko. V roce 2010 jsem byl certifikovaný na prvního mezinárodního instruktora. Mám nejvyšší stupeň a nyní mi byl udělen ještě nadstupeň Maester Teacher, který má pouze 6 lidí po celém světě. Jezdím samozřejmě učit i do zahraničí. Bojové umění cvičím 22 let a můj koníček se stal i mou prací.

Čím se odlišuje Krav Maga od jiných bojových sportů?

Je to reálná situace sebeobrany. Pohybových vzorců je zde opravdu mnoho. Nejsou tady dané přesné techniky prvků. V reálné sebeobraně se cviky neustále obnovují, mění se a přizpůsobují situacím.

Jaký je cíl se během lekcí naučit?

Nejdůležitější je ochránit sám sebe a nejideálněji i odrazit útok protivníka, tak aby už neměl šanci a my dokázali, co nejrychleji zmizet ze situace.

Kdo všechno může přijít na lekce sebeobrany?

Naše síť je primárně určena pro dospělé, ale trénujeme i děti. Postupně jsme v různých lokalitách rozjeli tréninky dospělých a postupně i v současnosti rozjíždíme tréninky dětí. Mimo jiné pořádáme také semináře pro veřejnost, které jsou vždy tématicky zaměřené. Organizujeme letní i zimní soustředění. Připravujeme střelecké kurzy a pravidelný výcvik máme na Střední vojenské škole v České Třebové.

Jak dlouho trvá než se dokážeme ubránit?

Je to velice individuální. Samozřejmě nemůžeme ihned chtít umět to, co vidíme na promo videech. Základ je podle mého první rok cvičení. Po prvním roce víme, jak se správně postavit a jaká je technika obrany. Ale pokud v tom chcete být opravdu dobrý tak je to studium tak na dva či tři roky.

Jaké máte další cíle?

Můj cíl je rozjet sebeobranu i na Moravě. Chtěl bych také vybudovat síť na Slovensku. Pomáhat mezinárodně a rozvíjet reálnou sebeobranu v zahraničí a reprezentovat tak i Českou republiku. 

KRAV MAGA funguje po celém světě a přímo KRAV MAGA KAPAP má kromě kontinentu  Austrálie zástupce po celém světě, celkem téměř 33 zemí.

autor článku: Kamila Paulová