Dnes je středa 8. únor, svátek má Milada.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Amatérská triatlonistka z Dobříše Klára Černá zabodovala na Havaji!

přidáno: 13. 12. 2021

Klára Černá má závodění jen jako koníček. U nás na Dobříšsku i jinde po republice ji můžete vídat na běžeckých tratích, stejně jako v duatlonových a triatlonových závodech. Nyní si splnila sen a úspěšně reprezentovala město Dobříš na mistrovství světa v terénním triatlonu Xterra na Havaji.

Začátkem prosince se na havajském ostrově Maui uskutečnilo po roční přestávce mistrovství světa v terénním triatlonu Xterra. Na jeho startu se objevili i přední čeští sportovci a mezi nimi take Klára Černá z Dobříše.

“Bylo mi velkou ctí se tohoto mistrovství světa účastnit. Na jeho start se kvalifikují triatleti z celého světa, a to na základě umístění na některém ze série závodů Xterra. Mně se povedlo získat kvalifikaci na základě 2. místa v kategorii 30 - 34 let na české sérii závodu Xterra v Prachaticích v červnu 2021,” říká Klára.

Dlouho dobu však závodníci nevěděli, zda se závod opravdu bude konat.

“Finální rozhodnutí padlo v září a já jsem měla dva měsíce na realizaci odjezdu. Nešlo odmítnout, vždyť Havaj je snem snad každého triatlonisty! Nicméně nejedná se o levnou záležitosti a já jsem si tento sen mohla splnit jen díky podpoře sponzorů, mezi nimiž bylo take město Dobříš. Mockrát tímto znovu děkuji zástupcům města, zejména pak panu starostovi a paní místostarostce, za veškerou jejich podporu,” říká Klára ke své účasti na mistrovství.

V pořadí 25. ročník světového šampionátu však provázelo extrémně deštivé počasí a z důvodu velkých vln tak bylo zrušeno plavání. Úvodní disciplínu tak nahradil tříkilometrový běh.

“Ačkoli bylo plavání z důvodu extrémně nepřiznivého počasí a velkých vln zrušeno, závodníci z celého světa se nakonec účastnili celého závodu jako duatlonu v distancích 3 km běh, 32 km kolo a 10 km běh. I když jedna nebezpečná disciplína byla zrušena, ani tak nebyl závod snadný. Ten den byl na Havaji extrémně deštivý a tak probíhal celý závod doslova na blátě. Plavání nepatří mezi mé silné disciplíny, přesto jsem byla zklamaná, ale i tak to pro mě byl velký zážitek, ze kterého jsem vyšla jako čtvrtá žena ve své kategorii. Obvykle bramborové místo nepotěší, ale na Mistrovství světa potěšilo velmi!” řekla ke své účasti na mistrovství světa na Havaji Klára.

Celkově si česká výprava vedla velmi dobře a po závodnících z USA a Francie byla třetí nejpočetnější výpravou na Havaji. Mezi amatérskými závodnicemi vyhrála Kateřina Ježková. Poprvé dokončil Xterru také handicapovaný český triatlonista Miroslav Motejzlík, který závodí s protézou levé nohy.

“Celé to byla skvělá zkušenost a ještě před rokem by mě ani nenapadlo, že se mistrovství světa zúčastním. Triatlonu se věnuji aktivněji se systematickým tréninkem teprve dva roky. Do té doby jsem jezdila hlavně na kole, účastnila jsem se místních cyklo ale i triatlonových závodů jako Dobříššký tvrďák nebo Brdonoš. Musím říct, že Dobříš a okolí nabízí opravdu ideální podmínky k tréninku. Takový běh v brdských lesích umožňuje něco nastoupat, projížďky na kole také v Brdech nebo okolí Kocáby jsou v mnohém náročńější, než havajské kopečky a plavání v rybníce i řece mám take za zády, jen to moře chybí. Na Dobříši by chtěl žít každý, nejen triatlonista!” dodává Klára Černá.

Reportáž ČT sport: Xterru na Havaji měnily obří vlny a trápil déšť, ale úspěšní olympionici vládli

autor článku: redakce DA