Dnes je čtvrtek 4. březen, svátek má Stela.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Příbram má téměř po sedmi letech fotbalového divizního rozhodčího

přidáno: 15. 08. 2019

S nedostatkem kvalitních fotbalových rozhodčí se potýká většina krajů a okresů v České republice. Příbram se ale od léta tohoto roku může pyšnit jedním divizním rozhodčím, kterého má po téměř sedmi letech.

Divizní soutěže začínají druhý srpnový víkend. My jsme si vyzpovídali Jakuba Doubravu, který je výše zmiňovaným rozhodčím, jenž nakoukne do vyšší soutěže, a bude tak aktuálně nejzkušenějším fotbalovým rozhodčím z Příbrami.

Jakube, od kolika let vykonáváte funkci rozhodčího?

Od 16ti let. Letos to bylo 7 let, co pískám.

Co Vás vedlo k tomu, stát se fotbalovým rozhodčím?

To když mě přestal bavit fotbal, který jsem hrál v Milíně. Jednu sezónu jsem kopal i v 1.FK Příbram. Trénovali mě dva rozhodčí, takže jsem se inspiroval u nich a v začátcích to pro mě byla velká výhoda.

Jaké byly ty začátky?

Tak jako každé začátky, i ty moje byly složité. Bylo mi teprve 16 let a kdo to nezažil si nedokáže představit, jaké to je vejít na hřiště a řídit utkání, kde je na vás 22 hráčů, plus fanoušci. Hned po jedné sezoně v okresní soutěži se mi podařilo dostat do soutěže krajské, a tam jsem působil 6 let, až do teď.

Jaká byla cesta z krajských soutěží výše, do té divizní?

Těžká. Od 16ti let nemám mimo letní a zimní pauzy ani jeden volný víkend. A vlastně i v zimě a v létě jsou tam přípravné zápasy, takže bych volné víkendy za posledních 7 let spočítal na prstech obou rukou. Dny, kdy se konají rodinné oslavy a jiné akce, já trávil na hřišti. Vzal jsem každé utkání, co mi bylo nabídnuto. V týdnu mimo víkendy jsem trénoval, alespoň 3x týdně. A to nemluvím o seminářích a vzdělávacích programech pro rozhodčí. A právě proto, že jsem toto vše absolvoval, mohl jsem vůbec o divizi přemýšlet.

Jak velký je to pro Vás úspěch?

Pro mě osobně je to veliký úspěch. Za tímto cílem jsem si šel od 16 let.

Jaké jsou Vaše další cíle?

V současné době je mým hlavním cílem aklimatizovat se v soutěži, kam jsem postoupil a řídit tyto soutěže minimálně na stejné úrovní, jako jsem je řídil v krajských soutěžích. Do budoucna je mým cílem určitě postup do profesionálních soutěží.

Můžete pískat i divizní týmy z okolí Příbrami?

Rozhodčí zpravidla neřídí utkání týmů ze svého okresu. U nás jsou nejbližšími divizními kluby Dobříš a Sedlčany. Na jejich utkání určitě delegován nebudu. Docházelo by tak ke zbytečným spekulacím. Muselo by se jednat pouze o vzájemná utkání dvou celků z okresu. tzv. derby. Tam by ta možnost byla.

Jak se díváte jako rozhodčí na video ve fotbale?

Možná se mnou nebude někdo souhlasit, ale já zastávám ten názor, že by video být nemělo a měl by rozhodovat lidský faktor, tak jak tomu bylo doposud. Maximálně jsem pro zavedení goline technology, která již v některých světových soutěžích funguje a umožňuje rozhodčím během několika málo sekund rozhodnout o tom, zda míč přešel či nepřešel brankovou čáru.

Jaké novinky zaznamenali rozhodčí za 7 let, co jako rozhodčí pracujete. Je tam nějaký posun – zdokonalování?

Novinek bylo za těch 7 let strašně moc, zejména co se týká změn v pravidlech fotbalu, které vycházejí více méně každý rok. Asi jako největší posun bych ale zmínil to, že v současné době vzniká stále více programů a projektů na podporu vzdělávání mladých rozhodčích, které finančně podporuje UEFA. Zúčastnil jsem se několika z nich a dovolím si říci, že mi to také zcela jistě pomohlo v mém postupu.

autor článku: Jitka Doubravová a Jakub Doubrava