Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Wellness centrum mi plní sny a dává životní hodnoty, říká Petr Kozohorský

přidáno: 14. 11. 2021

Podnikatel a také místostarosta ze Svatého Pole, Mgr. Bc. Petr Kozohorský, patří mezi velmi aktivní muže z našeho regionu. Do svého snu o vlastním wellness centru se pustil už jako student vysoké školy, a právě tato práce mu do života přinesla nové zkušenosti, možnosti a hlavně velkou pokoru k lidskému zdraví. Co vše zvládl za více než 15 let podnikání na vesnici a jaké jsou jeho další cíle? To i více se dozvíte v dnešním rozhovoru.

Petr Kozohorský byl jeden z prvních podnikatelů v České republice, který otevřel wellness centrum s řadou rehabilitačních a relaxačních služeb mimo město, což bylo před více než 15 lety doslova průkopnické. Říká se však: „Risk je zisk!“ a „Kdo se bojí, nesmí do lesa!“. Obě tato přísloví se Petrovi splnila do posledního písmenka. Jak ale sám přiznává, dnes už by měl z podobného kroku větší strach.

Do realizace svého snu o Wellness centru Svaté Pole, které bude poskytovat řadu služeb, se pustil Petr už v době studií. Vybudovat originální místo a vytvořit profesionální tým se mu povedlo hlavně díky jeho cílevědomosti, pracovitosti, preciznosti a v neposlední řadě díky rodině.

Petře, jak jste vlastně přišel na to, že si otevřete wellness centrum přímo u Vás doma?

Přišel jsem na to už když jsem studoval vysokou školu a přemýšlel jsem, co po jejím ukončení vlastně budu dělat. Na jedné přednášce, která mě úplně nezaujala, jsem si v novinách přečetl, že v Polsku aktuálně velmi dobře fungují solné jeskyně, klimatoterapie a fyzioterapie. K tomu všemu jsem měl velmi blízko, a tak jsem se začal zajímat nejprve o solné jeskyně a v návaznosti na to o masáže, fyzioterapie a rehabilitace.

S nápadem otevřít si vlastní wellness centrum jsem pak přišel domů a s rodiči jsme o tom diskutovali. Právě oni mě od začátku hodně podporovali nejen finančně. Společně jsme řešili, jak si to všechno představuju, co chci dělat, jak to chci dělat a tak dále. Tím, že rodiče už byli nějakým způsobem v podnikání zkušení, rovnou řekli, že když budu někde platit nájem, je to vždy velké riziko. Společně jsem se pak shodli na tom, že za podobnými službami si lidé rádi dojedou. Zvolili jsme proto nejlepší a nejúspornější možnou variantu a využili prostor přímo v našem rodinném statku.

Jak vzpomínáte na své začátky podnikání?

Na začátky vzpomínám opravdu moc rád… Bylo mi tehdy sotva 24 let a ani náhodou jsem neměl ponětí o tom, do čeho vlastně jdu. Dneska už bych byl opatrnější, bál bych se. Ale v mládí se člověk nebojí a vše jde tak nějak lépe a snáz. Do svého velkého snu jsem se pustil po hlavě a s velkou pomocí své rodiny jsem začal bourat a budovat. S řešením interiéru mi tehdy hodně pomáhala moje sestra, která má pro tyhle věci cit. Já přes den tehdy hlavně s tátou makal na přestavbě a po večerech jsem dopisoval diplomku. Mezitím jsem se zvládal i bavit a všechno šlo tak nějak spontánně a bylo i dost sil. I když to bylo fyzicky i psychicky náročné, šlo to a opravdu moc rád na to období vzpomínám. Zapojila se celá moje rodina a bylo to prostě úžasné.

Dokázal byste říci, co Vám podnikání v tomto oboru vzalo a co Vám naopak dalo?

Nechci, aby to vyznělo špatně, ale asi jsem jeden z těch šťastlivců, který necítí, že by mu podnikání něco vzalo. Mám svou práci rád.

Každopádně mi to ale dalo velkou pokoru k životu. Je to díky tomu, že dělám velmi často s handicapovanými dětmi a vidím, co všechno obnáší, když člověk není zdravý. Uvědomuji si, že řeči o tom, že zdraví je to nejdůležitější, opravdu nejsou jen suché fráze nebo obyčejná klišé. Samozřejmě i já často něco řeším a mám pocit, jak moc je to složité a těžké. Jenže v pátek mi pak přivezou do centra pět postižených dětí na rehabilitace a všechny problémy světa jsou v tu chvíli doslova nicotné a případné spory malicherné. Já a moji kolegové vidíme realitu tohoto života v praxi a všem můžu říct, že rčení o zdraví rozhodně nejsou jen slova.

Dnes za sebou máte 16 let fungování a zkušeností s vedením wellness centra. V současné době ale také Vy musíte čelit nepříjemným omezením, která způsobuje pandemie covid-19. Jak toto období zvládáte?

Aniž bych tušil, co přijde, jako asi nikdo z nás, podařilo se mi ještě před pandemií získat pro naše centrum statut zdravotnického zařízení. Tím pádem se nás covidová doba nedotkla v plném rozsahu jako jiná wellness centra. Některé naše služby jsme samozřejmě museli omezit nebo dočasně úplně vyřadit z nabídky, ale stále jsme fungovali tak na 50–60 %. Nemohli jsme například otevřít solnou jeskyni nebo provozovat oblíbené lekce jógy s paní MUDr. Maškovou, ale ostatní rehabilitační a fyzioterapeutické služby jsme mohli a můžeme dělat i v době lockdownu dál.

Tím, že jsme ale omezili plný provoz, jsem já osobně získal trochu volného času. Mohl jsem se tak víc věnovat rodině i sobě, což už se mi dlouho nepoštěstilo. Covidová doba mi vlastně hodně dala. Uvědomil jsem si, že bude dobré, když už trochu uberu. Prioritou je pro mě moje rodina, naše zdraví a dostatek volného času na odpočinek. Jen pak můžu zase fungovat naplno a pracovat pro ostatní.

Co vše obnášelo získání statutu zdravotnického zařízení?

Tak to byl proces, který byl hodně náročný. V podstatě jsme na tom strávili rok intenzivní práce. V první řadě je to spousta administrativy i stavebních úprav. Byla to celá řada kontrol, kterými jsme museli projít a v rámci kterých jsme museli splnit celou řadu kritérií. Bylo třeba získat potřebné vzdělání, doložit určité diplomy, potvrzené praxe, ale splnit i další technické požadavky jako bezbariérový přístup, dostatečný úložný prostor, velikost parkoviště a mnoho dalšího. Dneska jsem ale moc rád, že jsme do toho šli a podařilo se nám statut zdravotnického zařízení získat. Byla to taková další splněná meta mého podnikání.

O jaké služby je dnes u Vás největší zájem?

Aktuálně lidé nejvíce využívají naše rehabilitační a fyzioterapeutické služby. Celkem nově máme k dispozici tzv. rázovou vlnu, o kterou začíná být velký zájem a která pomáhá hlavně lidem s bolavými koleny.

Po úplném lockdownu se opět rozjelo také wellness a zájem je o relaxační balíčky.

Kterou z Vašich služeb byste doporučil většině lidí dnes, kdy mnozí z nás čelí pracovnímu tlaku, stresu a rychlé „online“ době?

Určitě masáže. Ty člověku pomohou v případě bolestí, ale i při únavě nebo preventivně. Samozřejmě je to hodně individuální, ale většinou i masáž trvající 30 minut může mít rychlé a dobré účinky. Není ani třeba chodit na takové masáže každý týden, bohatě postačí, a dle mého názoru je to ideální chodit, na masáž 1x až 2x za měsíc.

Wellness centrum Svaté Pole a Vy sám jste mezi lidmi známí také tím, že nikdy neodmítnete podpořit akce z našeho okolí. Co Vás k tomu vede?

To máte asi pravdu, protože se mi už několikrát stalo, že přišli studenti nebo i starší paní nebo pán, které jsem nikdy před tím neviděl, a řekli: „Dobrý den, Petře, my jsme k Vám přišli, protože Vy prý hodně dáváte.“ (smích).

Co mě k tomu vede? Mám z toho ohromně dobrý pocit a radost. Jeden rok jsem si to i počítal a opravdu to vychází, že za tu dobu rozdáme poukazy v hodnotě až 50 000 Kč. Sám dobře vím, jak moc těžké je sehnat věci a dary pro podobné akce. Když mám tu možnost, dělám to rád. Celkově mě pak vždycky potěší slyšet, že jsem ten, co dává.

Přestože říkáte, že Vás práce stále baví, určitě jsou chvíle, kdy nejde vše podle Vašich představ. Kde pak berete potřebnou sílu a motivaci jít dál?

Ano i takové chvíle jsou. To se pak snažím vždycky vymyslet něco nového. Vylepšit prostory wellness centra, rozjet novou proceduru, terapii nebo vyzkoušet nový přístup k našim klientům. A ono to vždycky trochu zafunguje a pak se člověk zase nastartuje.

Jak říkaly už naše babičky: „Nejlepší lék na všechno je práce!“ a toho já se držím.

Vymýšleli jsme a zkoušeli různé kurzy nordic walkingu, wellness balíčky, stále se snažíme jít s dobou a pořizujeme i nové vybavení. Jindy zase pracujeme víc na reklamě a zkvalitnění stávajících služeb. To všechno nám přivede někdy nové lidi, jindy zaujme naše stávající klienty nebo přivede zpět ty, co už k nám chodit přestali.

Mám takové svoje přísloví: „Čistota ve firmě a slušný přístup k lidem vždy zaručí, že to bude fungovat.“ Někdy je hůř a jindy zase líp a asi nám to tady nikdy nebude vydělávat žádné miliony, ale o to vůbec nejde.

Petře, už nějaký ten rok nejste jen úspěšný podnikatel, ale také otec od rodiny a v neposlední řadě místostarosta obce Svaté Pole. Jak zvládáte všechny tyto role skloubit dohromady a jak Vy sám relaxujete?

Jsou období, kdy je tohle všechno dohromady náročné. Za to, že ale vždycky všechno nějak zvládnu, musím v první řadě poděkovat své ženě. A zase použiji jedno přísloví, které říká, že "za každým úspěšným mužem stojí silná a milující žena". To ona mě podporuje v podnikání i "místostarostování" a dává mi dostatek prostoru pro práci. A já se to pak snažím jí i dětem vynahradit. Proto volíme společně raději častější a kratší výlety než dlouhé dovolené.

Obvykle přes den pracuji ve wellness centru, po práci jdu většinou na úřad a večer řeším další věci okolo obce nebo jiná akce. Velkou výhodou je ale fakt, že mám všechno v místě. Práci mám přímo doma a obecní úřad přes ulici. (smích)

Relaxuji hlavně pohybem. Donedávna byl u mě „number one“ hokej, který jsem hrál i závodně. Teď se snažím občas běhat, jít na kolo, ale nejčastěji se věnuju „tatínkovské relaxaci“ a se synem hraju fotbal, jezdíme na traktoru a tak.

A ještě poslední otázka. Petře, máte nějaký sen nebo cíl do nejbližší doby?

Jelikož jsem v tomto roce dostal nabídku přednášet na vysoké škole, trávím teď vždy jedno dopoledne v týdnu na ČVUT a přednáším o rehabilitacích v praxi. Tahle nabídka mě moc potěšila a splnila mi můj další sen. Mým současným cílem je tak předat studentům tou nejlepší možnou formou svoje zkušenosti a ukázat jim, jaká je realita. 

Co se týká mého osobního snu, mám jen jedno přání – mít zdravé děti a spokojenou rodinu. To je pro mě priorita. Nějaké daleké cesty do exotických krajin nebo majetek jsou vedlejší. Věřím, že takové věci by vlastně ani nemohly člověku přinést tu pravou radost a pocit štěstí.

 

Wellness Centrum

 

autor článku: redakce DA