Dnes je středa 18. květen, svátek má Nataša,
je Mezinárodní den muzeí.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Veronika Liotard: Tvořit i relaxovat umíme dnes už přes online kurzy

přidáno: 08. 04. 2021

Koordinátorka Rodinného centra Dobříšek Mgr. Veronika Liotard vidí i v této náročné době benefity. Hlavní je podle ní se odhodlat, začít tvořit, zkoušet a nebát se.

Hlavní koordinátorka programu a služeb Rodinného centra Dobříšek Veronika Liotard je původně specialistkou na marketing a copywriting. Žila už v několika zemích, ve Skotsku pak potkala svého manžela, kterého si vzala ve Francii a na ostrově Malta přivedla na svět své dva syny. Dnes působí hlavně jako koordinátorka dobříšského rodinného centra, lektorka angličtiny a češtiny pro cizince a věnuje si i dalším mnoha aktivitám. 

Veronika Liotard je zvyklá se přizpůsobit dané situaci a neustále se učit, zkoušet nové věci a hledat nové cesty. Možná i proto dokázala Rodinné centrum Dobříšek v této těžké době udržet nad vodou a z nepříjemné situace vykřesat maximum pozitivního.

RC Dobříšek se velmi rychle přizpůsobilo současné situaci a začalo nabízet kurzy, přednášky, ale i další aktivity online. Po jak dlouhé době od vypuknutí pandemie jste se rozhodli, že se vydáte online cestou a co vše jste proto museli udělat?

Nevím, zda jsme se přizpůsobili rychle, stejně jako všechny ostatní nás situace na jaře loňského roku paralyzovala. Když jsme se opět nadechli v létě během příměstských táborů a v září se spuštěním nového semestru a nových zajímavých kroužků, tak jsme byli překvapeni opět se zhoršujícího vývoje situace. Ale tentokrát jsme se rozhodli bojovat způsobem nám vlastním - vytvářením aktivit pro děti, které touto situací velmi trpí. Pomohl nám upgrade našeho rezervačního systému, který nám umožnil vysílat online, takže jsme měli cestu poměrně jednoduchou. Nevýhodou je, že za online vysílání platíme za každou minutu, což zvyšuje náklady na online kroužky. Každopádně se soustředíme také na venkovní aktivity, aby děti byly více venku, proto máme za sebou již několik venkovních her, které bylo možné provozovat i za 5. stupně PES.

Jak dlouho trvalo nastavení nového systému přihlašování, příprava online kurzů keramiky pro děti a dalších přednášek?

Nejtěžší asi bylo to odhodlání. Přemluvit lektory, že i online svět je v tuto chvíli přínosem. Všichni vnímáme, že času před obrazovkou u dětí je hodně, ale jiná cesta nebyla. Po několika nesmělých pokusech jsme zjistili, že online lze být i při vyrábění keramiky, což bylo nesmírně fajn! Děti si tvořily z hlíny a přenesly si realitu z obrazovky do svých domovů. Měli jsme ohromnou radost a na žádost jedné z maminek jsme udělali i kurz pro dospělé, který je relaxací po náročném dni. Kombinace hnětení hlíny, příjemného povídání, tvorby vlastníma rukama, ale i vínka, které jsme si některé otevřely, to bylo a je pohlazení po duši. Od té doby již víme, že i online svět může být přínosem a snažíme se do něj převést vše, o co je zájem.

Jak velký evidujete zájem o tuto formu?

Poměrně nízký, ale zvyšuje se. Vzhledem k tomu, že je nejistá a všichni chceme žít co nejvíce normálně, jsou i online kroužky, kurzy a aktivity brány v milost. A již nyní víme, že i tato komplikovaná doba nás posune dál a umožní nám rozšířit naše služby i v době běžného fungování centra. Plánujeme například možnost účasti na kroužcích v online formě, pokud se účastník nemůže z různých důvodů účastnit osobně (karanténa, nemoc, dovolená), ale přitom by chtěl.

Co Vám jako týmu pracovníků rodinného centra tato nová situace dala?

Mně osobně velmi pomohlo se zaměřit na udržení centra v chodu a hledat realizovatelné aktivity, takže nemám čas řešit politiku i problémy, které by mi pravděpodobně kradly životní elán a energii. Společně jako tým se zaměřujeme na to, co můžeme dělat a jak můžeme situaci ovlivnit. Jsme rádi, že můžeme dětem i dospělým rozjasnit den našimi aktivitami. A nesmím zapomenout, že nyní už všichni umíme fungovat čistě online v režimu a s počítači se kamarádí už i ti nejzarytější odpůrci techniky, což je také super benefit.

Prozradíte nám něco k novým kurzům pro seniory, rodiny a teenagery?

Mnoho nových kurzů je realizováno za finanční podpory města Dobříš, za což jsme moc rádi. V tuto chvíli je nabízíme pouze online, ale doufám, že v druhém semestru už bude možné je spustit podle plánu přímo v centru.

K dispozici jsou například Předporodní kurzy za cenu 40 Kč/hod. Dále nabízíme kurzy pro seniory, pro které jsou možností, jak si zpestřit náročné období plné obav a nemožnosti setkávání se s rodinou a přáteli. K dispozici jsou celkem tři různé kurzy Práce na počítači pro seniory za symbolickou cenu 35 Kč/hodina. K dispozici je také individuální online poradenství pro seniory. V rámci vzdělávání a relaxace nabízíme také online kurz Malování pro seniory pod názvem Výtvarné umění napříč technikami ve dvou různých termínech.

Kompletní nabídka kurzů je k dispozici stránkách na www.dobrisek.cz či na telefonu 608 906 559. Ráda bych poprosila touto formou čtenáře, zda by předali informaci o kurzech svým babičkám a dědečkům, kterým pomůžeme s prací na počítači a v online světě.

autor článku: redakce DA