Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Tomáš Kolařík z VHS Dobříš: Mysleme na budoucnost naší pitné vody

přidáno: 22. 03. 2022

Víte, že 22. březen je světovým dnem vody? Právě dnešní den nám připomíná obrovský význam vody, a tak jsme se při této příležitosti zeptali jednatele Vodohospodářské společnosti Dobříš Ing. Tomáše Kolaříka jaké novinky z vodohospodářství nás čekají.

Tomáši, jak vnímáte současnou situaci s vodou na Dobříši?

Minulé dva roky byly srážkově velmi příznivé, ale letošní zima, nám vodohospodářům, na optimismu příliš nepřidala. Srážkově byla podprůměrná a ani začátek roku nebyl pro vodu příliš příznivý. Aktuálně se tedy běžnou údržbou vodohospodářského zařízení začínáme připravovat na přicházející teplé období tak, abychom byli schopni v dubnu aktivovat všechny zdroje, které většinou musíme využít naplno.

Jak se vodohospodáři připravují na případná hrozící suchá období?

Jedinou možností, která by přinesla na Dobříšsko více vody v době sucha, je výstavba vodovodního přivaděče, který by propojil celý náš region.

V rámci vodohospodářského svazku obcí Pokocábí jednáme o možném postupu předprojektových prací.  Samozřejmě je tato možnost ještě velmi vzdálená, a tak musíme neustále pracovat na údržbě stávajících vodních zdrojů.

V zabezpečení dostatečného množství vody pro Dobříš hraje zásadní roli projekt obnovy vodojemu Svatá Anna. Troufám si proto říci, že právě on bude nejdůležitější výzvou pro nové zastupitele. Aktuální stav se rapidně zhoršuje a jedná se o jeden z nejdůležitějších vodohospodářských objektů, díky němuž můžeme zajišťovat plynulé zásobování pitnou vodou. V současné době projednáváme technické možnosti rekonstrukce a případné navýšení jeho kapacity.

Můžeme se těšit od Vodohospodářské společnosti Dobříš na nějaké novinky pro zákazníky?

Ano, našim zákazníkům se snažíme vyjít vstříc, jak nejlépe umíme. Dnes lidé stále více preferují online vyřizování svých požadavků. Proto náš čekají především softwarové změny. V současné době připravujeme zákaznický portál, jehož spuštění plánujeme nejpozději 1. ledna 2023. Zákaznický portál přinese odběratelům neustálý přehled a informace o jejich odběrném místě – např. o spotřebě, odečtech, fakturách za vodné a stočné. V rámci zkvalitňování našich služeb dále připravujeme možnost záloh na vodné a stočné.  Zálohy zákazníkům zajistí rozložení svých plateb tak, aby je čtvrtletní či pololetní fakturace finančně.

autor článku: Ing. Blanka Marvanová