Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Ředitel zámku Dobříš: Oranžerie je náš druhý zámek

přidáno: 25. 10. 2019

Čilý ruch panuje každý den ve francouzském parku u zámku Dobříš a v přilehlé oranžerii, kde už druhým rokem probíhá rozsáhlá revitalizace podpořená z projektů Evropské unie programu IROP – Revitalizace vybraných památek. Jaký je průběh této dosud největší modernizace historické památky a kdy se do parku konečně podívají návštěvníci, sdělil pro Dobříšsko aktuálně ředitel zámku Dobříš Pavel Krejcárek.

Podle původního plánu měla být revitalizace francouzského parku a oranžérie dokončena do roku 2020. Ministerstvo vám ale termín prodloužilo, jak to tedy nyní s modernizací vypadá?

Troufám si říct, že jdeme do finiše. Opravy parku už mají opravdu hmatatelné rozměry. Nyní máme říjen, kolaudace by mohla proběhnout v květnu a termín otevření držíme na zhruba červenec či srpen příštího roku. S tímto termínem pracujeme i při spolupráci s budoucími svatebčany zámku Dobříš, kteří pochopitelně mají velký zájem o využití zahrady.

Na čem se momentálně v parku pracuje?

Nejintenzivněji na závlahovém systému. To je záležitost, kterou jsme v parku i mimo projekt IROP plánovali osm let, ze samotné dotace jde tedy na obnovu závlahy možná jedna dvacetina. Je ale pěkné mít reálnou představu, že už za rok nebudeme v parku pouštět vodu návštěvníkům na hlavu, že nebudeme zbytečně kropit pískové cesty a tak dále. Nový závlahový systém bude maximálně efektivní a oproti stávajícímu také mnohem jednodušší. Dále už jsou v parku hotové téměř všechny opěrné stěny, které se momentálně osazují finálními korunami. Někde je to cihla, někde původní kámen, takže to vypadá moc pěkně. Brzy nás čeká také instalace zábradlí, které už máme zrenovované, nazlacené a připravené na umístění. Věcí samou o sobě je stavba, která probíhá v oranžerii. Dokončují se interiéry, veškerá vnitřní vestavba bude úplně nová, od nádherných pískovcových podlah na dvorcích oranžérie po střechu. Téměř hotové už máme například pódium v pravé části oranžerie, které bude sloužit při kulturních programech.

Máte už konkrétnější informace k programu, který v oranžerii bude?

Ladíme to, ale hrubé obrysy na stole máme. Můžu například prozradit, že v největší lodi oranžerie, z pohledu od zámku vpravo, přepažujeme původní skleník, a v té menší části ponecháme pro veřejnost skleník jako takový. Návštěvník si prohlédne ukázky zeleně včetně vzácné dvě stě let staré růže a získá informace o zdejších rostlinách a zeleni v přilehlém anglickém parku. Na zimu sem přesuneme také palmy z nádvoří zámku. Do oranžerie se nově bude vcházet bočním vchodem z francouzského parku, který jsme dosud nevyužívali, a pravděpodobně také z anglického parku. Zatím ale vymýšlíme logické zapracování tohoto vchodu do jednotného systému provozu, protože program v oranžerii bude placený. Nad využitím zbylého prostoru vedeme intenzivní jednání s rodinou Colloredo-Mannsfeld, ale je velký předpoklad, že zde vznikne výstavní prostor či muzeum kombinující nové expozice a expozici o historii parku, oranžerie potažmo o historii rodu Colloredo- Mannsfeld. Ve druhé polovině oranžerie je v podstatě jasné, že návštěvníkům nabídneme ukázky kamenosochařské práce v podání samotných sochařů. Druhou část té levé části možná obsáhneme tematicky zbrusu novým interaktivním Museem vody.

Jak velkou část z celkové revitalizace francouzského parku zaujímá samotná oranžerie?

Nejde to vyčíslit přesně, ale řekl bych, že zhruba dvě třetiny. Občas s nadsázkou říkám, že oranžerie je náš druhý zámek. Velkou akcí bude poslední fáze celé revitalizace, a to realizace nové iluzivní malby na severní stěně oranžerie. To je jediná položka, kterou určitě nezvládneme udělat do otevření parku, termín máme posunutý do roku 2022. Stále ještě nemáme vysoutěženou firmu, která malbu bude realizovat.

Obyvatele Dobříše bude nejspíš zajímat, jestli se za oranžerii do anglického parku vrátí voliéry s hendikepovanými zvířátky?

Určitě ano, voliéry budou po velké rekonstrukci, a snad také v polovině příštího roku by se do parku měli znovu vrátit i zvířátka ze záchranné stanice v Hrachově.

Probíhá momentálně v parku nějaká výsadba?

Může to vypadat, jako že zahradníci něco sází, ale to je pouze likvidace buxusu ve spodní části zahrady a oddrnovávání, které souvisí s  pracemi na závlahovém systému. Do budoucna totiž uvažujeme o nahrazení buxusu jinou monokulturou. Celá spodní část parku by měla dostat úplně novou tvář, byť se stále budeme držet původních plánů z 18. století podle architekta Tourreta. Samotnou výsadbu nových keřů a stromů u opěrných stěn ve francouzského parku má na starosti jedna firma, která vzejde z výběrového řízení.

Prozraďte, na co se vy sám nejvíc těšíte?

Až bude po kolaudaci a večer si všichni spokojeně sedneme při dobrém víně (smích). Revitalizace je nesmírně dlouhá a náročná cesta, ale je to zároveň cesta plná zážitků a nových poznání a zkušeností. Pořád se ještě moc těším i na to, co nás v rámci revitalizace čeká.

Blíží se předvánoční období, které je na zámku každoročně spojen s adventními koncerty. Na co byste z letošního programu pozval?

Zanedlouho zahájíme předprodeje tradičních koncertů, mezi které patří dvojkoncert Příbramské filharmonie s programem Česká mše vánoční, koncert města Dobříš, benefiční koncert Nadačního fondu Zdeňky Žádníkové nebo další koncerty na obnovu varhan v dobříšském kostele. Rád bych také všechny čtenáře pozval na druhý ročník Vánočního jarmarku na nádvoří zámku pod záštitou paní Livie Colloredo Mannsfeld. Uskuteční se v sobotu 7. prosince a oproti loňskému jarmarku chystáme letos více prodejců a zajímavý program.

autor článku: Michaela Fialová Rozšafná