Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

MRAMOR DOBŘÍŠ: Kus exotiky v Dobříši

přidáno: 11. 02. 2022

Právě tak si připadáte ve chvíli, kdy vstoupíte do provozovny firmy Mramor Dobříš na rohu hlavní silnice u rybníka Papež...

Hned po vstupu do showroomu Mramor Dobířš vás po levici přivítá Buddha, nasajete atmosféru luxusního mramoru a dostane se vám profesionálního přístupu od zdejších zaměstnanců. Proč se majitel někdejší firmy na výkup katalyzátorů z aut rozhodl rozjet byznys s luxusním materiálem ze Španělska? Co si v Mramoru Dobříš můžete nechat vyrobit a proč svůj sortiment rozšířili o prodej tropických rostlin? V rozhovoru pro Dobříšsko aktuálně objasnila Tereza Plecitá, dcera majitele firmy Mramor Dobříš Martina Janoše.

Co Vás vedlo k založení firmy, která k nám dováží originální španělský mramor?

Můj táta chtěl kromě výkupu katalyzátorů, čištění DPF filtrů, půjčovny nářadí a vozidel investovat do něčeho nového. Jelikož miluje oblast Středozemí, hlavně Španělsko, nechal se uchvátit unikátními mramorovými materiály. Proto jsme se stali přímými dovozci španělského mramoru, žuly, techlamu, což je umělý kámen o minimální tloušťce, a onyxu.

Onyxová stěna se dá krásně prosvítit, pamatuji si ji z vily Tugendhat. To je ale všechno velmi luxusní zboží, nebo ne?

Onyx je luxusní materiál, který lze prosvítit a vytváří tak unikátní strukturu. Tento materiál používáme třeba jako obložení recepcí v hotelech. Kromě toho se onyx používá jako dekorace do interiéru, například jako obraz či lampička. I když je onyx luxusní materiál, snažíme se nabízet materiály, které jsou dostupné pro všechny, kteří by měli zájem o přírodní materiály. Naším mottem je "Mramor pro každého."

Co všechno z těchto materiálů vyrábíte?

Všechno možné, na co si jen vzpomenete. Převážnou část naší výroby tvoří kuchyňské linky, obklady, fasády, podlahy, hodně děláme i designové květináče, konferenční stolky a mnoho dalšího.

Kdo jsou vaši zákazníci?

Dělali jsme několik zakázek v Dobříši, nejlépe fungujeme v Praze, ale oslovují nás i zákazníci z dalších koutů republiky. Pro představu, naší prací jsou například nové mramorové koupelny a sociální zařízení v dobříšské Restauraci Na Prachandě. Co se týče zakázek, vždy záleží na požadavku a cenových možnostech daného zákazníka. Podle rozměrů a představy o materiálu uděláme každému zákazníkovi cenovou kalkulaci na míru. Dokážeme vyhovět jakémukoliv přání, kromě prodeje samotného nabízíme kompletní služby spojené s instalací mramoru od návrhu po samotnou realizaci. Veškeré informace o našich službách a cenách najdete na webu www.mramordobris.cz.

Jak dlouho na Dobříši fungujete?

Mramor Dobříš funguje cca 2 roky. Trvalo delší dobu, než jsme všechno zařídili pro provoz našich showroomů. I přesto se nám to povedlo a naši zákazníci si mohou ve venkovním showroomu prohlédnout většinu materiálů, které nabízíme. Kromě toho jsme schopni pro naše zákazníky dovést materiál, který si vyberou sami od našeho dodavatele.

Můžete po roce fungování vyhodnotit, jak velký risk jste podstoupili?

Každé podnikání v sobě zahrnuje velké riziko, i přesto si myslím, že se nám daří. Měli jsme pomalejší rozjezd, než jsme se dostali do podvědomí lidí, ale momentálně máme dost zakázek na několik měsíců dopředu. Bylo též velice těžké rozjíždět podnikání v době první vlny koronavirové epidemie. Každopádně jsme se přes tuto situaci dostali a fungujeme nadále. Pro naše zákazníky nabízíme především výrobu kuchyňských desek, obklady a dlažby, venkovní a vnitřní parapety, stoly a stolky a další designové prvky. Obklady či podlahy se snažíme dělat tak, aby spáry mezi jednotlivými deskami byly co nejmenší, což je estetické a praktické pro úklid. Obklady koupelen provádíme převážně z techlamu, který dovážíme ve větších formátech o milimetrových tloušťkách.

Jaké máte benefity oproti konkurenci?

Jednoznačnou devizou je rychlost. Oproti jiným firmám máme totiž většinu materiálu skladem. U konkurenčních firem musí zákazníci čekat dva tři měsíce, než jim materiál dovezou. My jsme schopni zhotovit kompletní kuchyňskou linku do dvou týdnů od zaměření.

Jak prakticky funguje dovoz mramoru ze Španělska?

V první řadě na místo osobně jezdíme a materiály si sami vybíráme podle toho, co se nám líbí. Přímo ve Španělsku spolupracujeme s firmou Levantina, která do Španělska dováží i další typy mramoru přímo z oblasti těžby, například z Indie nebo z Číny, a zajišťují i těžbu materiálů ve Španělsku. Vybraný materiál si následně necháme dovést, což trvá zhruba jeden měsíc. Dále materiály opracováváme a řežeme na speciálních strojích. Též našim zákazníkům nabízíme kompletní instalaci našich zhotovených produktů.

Kolik máte zaměstnanců?

Šest, všechno jsou zaměstnanci na plný úvazek. Já vyřizuji veškerou komunikaci se Španělskem, jiná zaměstnankyně komunikuje se zákazníky. Dále jsou lidé, kteří řežou materiály a kteří instalují zakázky.

Tatínek je ředitel firmy?

Tatínek je majitel, ale rád se sám podílí na všech instalacích, chce mít všechno pod kontrolou.

Kolik zakázek jste zatím realizovali?

Přesné číslo nevím, ale je to v řádu desítek.

Je něco, co Vás na podnikání v této oblasti zklamalo, máte nějakou negativní zkušenost?

Popravdě řečeno je to komunikace se zákazníky. Někteří bohužel mají zcela nereálné požadavky a představy o ceně. Na druhou stranu takových zákazníků není moc a jsme velice rádi, že si dnes dost lidí vybere radši přírodní kameny než imitace.

Vymýšlejí si kuriózní požadavky?

Dá se to tak říct. Párkrát jsme byli velmi překvapení - třeba když po nás jeden zákazník chtěl udělat do kuchyňské desky drážky na vyhřívání. Topení v kuchyňské lince jsme do té doby nikdy neviděli.

Letos na jaře jste nabídku firmy rozšířili o prodej tropických rostlin. K tomu jste se také dostali skrze cesty do Španělska?

Vlastně ano. Líbila se nám krása exotických rostlin, které jsou běžné v této středozemní oblasti a rozhodli jsme se rozšířit náš sortiment. V nabídce máme olivovníky a citrusy různých velikostí a různého stáří, mnoho druhů a velikostí kaktusů, palmy, strelície, fíkusy, cykasy nebo juky. To jsou moc zajímavé rostliny, protože vydrží až do teploty minus dvacet tři stupňů, takže se dobře hodí pro pěstování v našich klimatických podmínkách. K rostlinám nabízíme také mramorové či žulové květináče vlastní výroby. To se hezky spojilo, protože jsme po navezení rostlin ze Španělska do Čech zjistili, že na českém trhu nejsou firmy, které květináče o tak velkých rozměrech vyrábí. Navíc se vyznačují vysokou odolností. Kromě mramorových květináčů nabízíme též keramické a svítící květináče různých rozměrů a velikostí. Najdete u nás také zahradní dekorace, venkovní lampy, fontány sošky a další.

Poskytujete i nějaké poradenství, jak takové rostliny, zvyklé na jiné podnebí, v našich podmínkách pěstovat?

Vedle prodeje poskytujeme kompletní profesionální servis pro pěstování rostlin. Mimo jiné zákazníkům nabízíme, že jim rostliny sami zasadíme do země a takzvaně je zimujeme. Vyrábíme speciální skleníky, které obsahují topné kabely, díky nimž zůstane rostlina v podmínkách, jaké potřebuje. Daná rostlinka má u sebe speciální zařízení, které kontroluje její životní podmínky. Když potřebuje zahřát, přidáme teplotu na teplotním kabelu. Kromě teploty kontrolujeme rovněž vlhkost a teplotu půdy a vzduchu.

 

Mramor Dobříš

adresa: Partyzána Svobody 940, Dobříš

tel.: +420 311 232 232

e-mail: info@mramordobris.cz

web: www.mramordobris.cz

Showroom Dobříš – otevírací doba:

  • pondělí - pátek: 9:00-12:00 a 13:00-18:00
  • sobota: 9:00-12:00
  • neděle: zavřeno

autor článku: Michaela Fialová Rozšafná