Dnes je čtvrtek 8. červen, svátek má Medard,
je Mezinárodní den oceánů.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Rozhovor Michaely Fialové Rozšafné s majitelkou dobříšské kavárny Puntík

přidáno: 19. 06. 2020

Ještě než se nám narodila dcera, říkala jsem si, že do podniků, ve kterých se schází parta maminek či tatínků s dětmi, já fakt chodit nebudu... Jak naivní ☺. Když bylo dcerce asi tři čtvrtě roku a už ji velmi zajímalo dění kolem, poprvé jsme navštívily dobříšskou kavárnu Puntík. Měla jsem chuť na dobré kafe, které jsem si ale nechtěla vzít „to go“ a narychlo jej usrknout při ježdění s kočárkem. No a moje představy a přesvědčení vzaly rychle za své.

Milá obsluha v Puntíku dbá na to, abyste si vypili kávu teplou. K ní vám naservíruje výborný dortík. Ale hlavně, děti se v této kavárně netrápí, netahají za dekorace či květiny, aby vyjádřily, jaká je to nuda. Pro malé kavárníky je v Puntíku k dispozici rozměrný dětský koutek plný hraček od kuchyňky, luxusních autíček přes hlavolamy až po Montessori hračky, které baví děti i dospělé. 

O tom, jak a proč vznikla v Dobříši kavárna, ve které pečují o děti stejně tak jako o dospělé, jsem si povídala se zakladatelkou kavárny Puntík Juliánou Takšony.

Máte ráda puntíky?

Puntíky miluji. I když si něco koupím, má to na sobě často puntíky. Kolikrát to ani není záměr. 

Proto jste zvolila název vaší kavárny Puntík?

Název si vybral nás. Když se před lety objevila na ultrazvuku první tečka našeho vysněného děťátka, byl tam vlastně jenom puntík. Nějak to v nás zůstalo a výběr byl jasný. 

Šlo založení kavárny ruku v ruce s narozením vaší dcerky?

S manželem jsme se přestěhovali do Dobříše v roce 2012, pro nás to bylo ideální místo pro rodinu. V době založení kavárny Puntík bylo dceři dva a půl roku. Když jsme se tu s dcerkou v kočárku procházeli, nebylo ve městě místo, kam s malým dítětem jít. Tím myslím do podniku typu kavárna či bistro, kde si dáte dobrou kávu, dortík, můžete trochu posedět s kamarádkou, a přitom se tam zabaví i děti. 

To byla vaše hlavní motivace pro založení kavárny?

V minulosti jsem už v několika kavárnách pracovala, naučila jsem se dělat výborné klasické cappuccino (smích). Myšlenka, že bych jednou mohla mít kavárnu vlastní, se mnou byla vlastně pořád. Jakožto pracující maminka jsem chtěla vytvořit místo, kde si můžete dát pracovní schůzku, a nikoho nepohorší, že na ni vezmete i malé dítě, protože nemáte hlídání. 

Cílová skupina kavárny Puntík jsou tedy výhradně rodiče s dětmi?

Puntík nemá cílovou skupinu. Jsme kavárna pro všechny. Je to naše motto a taky přání. Díky velkému dětskému koutku si tady vypijete dokonce teplou kávu, což se málokteré mamince na mateřské dovolené podaří (smích). Ale jinak je to kavárna pro každého a rozhodně k nám chodí i dospěláci bez dětí. Puntík je místo, kde si každý najde to své.

Jaká byla cesta od myšlenky k realizaci kavárny? Předpokládám, že začala hledáním vhodného prostoru…

Dá se říct, že si prostor našel mě. Od začátku se mi tady líbila velká okna, často jsme chodili kolem a občas i do dětské herny, která v prostorách byla před Puntíkem. Nejednou jsem mému manželovi řekla, že by se mi líbilo mít tady kavárnu. A když byl prostor k pronájmu, neváhala jsem a šla hned do toho. Začátek byl náročný, ale všechno jsme zvládli vybudovat za jedenáct dní (smích).

Naplnil splněný sen vaše očekávání?

Očekávání jsou veliká a všechna nejdou naplnit hned, ale postupem času je to lepší a lepší. Určitě se mi splnil sen, žiju hlavně pro milovanou rodinu, naši kavárničku a práci fotografky.

To zní zajímavě, co fotíte? 

Věnuji se umělecké fotografii, fotím zejména svatby a rodiny. Moje práce a kavárna se často hezky prolínají – kafe s dortem je pěkný fotogenický objekt (smích).

Co je pro vás hlavní prioritou či zásadou při provozování kavárny s dětskou herničkou?

Jistota, bezpečí a pohoda. Puntík je rodinná kavárnička, kde se máte cítit jako doma. Dbáme na to, aby se u nás dospělí, ale i děti cítili příjemně. Snažíme se o vytvoření co nejpříjemnějšího a čistého prostředí, chceme, aby děti věděly, na co se u nás můžou těšit a s čím si budou hrát. V týdnu dopoledne tady máme i naši hlídací tetu, která se o děti postará, což je pro rodiče úlevné.

Máte ještě nějaké další zásady?

Jedna z nejdůležitějších zásad je, že chceme, aby zdejší hračky děti rozvíjely. Máme moc rádi dřevěné a edukativní předměty. Do detailu jsou domyšlené třeba i barvy a nápisy na zdi, které dětem nenásilnou formou fixují nové informace – naše dcera se díky nim například začala učit abecedu.

To je všechno z vaší hlavy, nebo na podobě prostoru kavárny spolupracujete s odborníky?

Dělám si sama veškerý design podniku, baví mě to. Od začátku jsem měla jasno, že prostor pro děti a pro dospělé musí být jemně oddělený. Dětský koutek je barevný, zatímco kavárna je v moderním designu. Mezi nimi jsou dřevěné zábrany, ve kterých jsou ale průzory ve tvaru různě velkých puntíků (smích). Rodiče jsou tu pořád s dětmi, zároveň si od nich ale chvilku odpočinou. A děti mají své rodiče neustále po ruce. To, jak bude Puntík vypadat, se neustále rýsuje a mění. Myslím si, že s designem kavárny nebudu nikdy u konce. 

Podle toho, co máte sama ráda, vybíráte i občerstvení, které zákazníkům Puntíku nabízíte…

Víceméně ano, snažíme se všechno přizpůsobovat stylu svému, ale samozřejmě i stylu a oblibě hostů. Spousta lidí k nám například chodí na mrkvový dort, i když já osobně ho úplně nemusím (smích). Ale snažíme se jít v tom, co máme rádi, a určitým způsobem nás to ovlivňuje ve výběru nabídky. Že u nás nenajdete lízátka, bonbony nebo párky v rohlíku, které pak děti vyžadují a rodiče jsou akorát frustrovaní, že jim je musí koupit, je u nás samozřejmost. Nejen proto, že to nemáme rádi, ale i proto, že jako rodiče musíme taky občas odolávat nástrahám. Naším záměrem je, že si k nám najdou cestu lidé, kteří si chtějí odpočinout, pokecat s přáteli, dát si dobré kafíčko. 

Co si u vás zákazníci mohou dát vyjma kávy se zákuskem?

Preferujeme kvalitní a čerstvé suroviny včetně ovoce a zeleniny. I dorty, byť nejde o super zdravou věc, nabízíme kvalitní a čerstvé. Dodává nám je paní Pohlreichová z Malé pekárny v Praze a jsou opravdu skvělé. Podobně kvalitní a neošizené máme taky dortíky od místní vypečené Zuzy nebo cukrářky Markéty. Nově si u nás pochutnáte také na výborné italské zmrzlině. Chceme tady mít dobré produkty a jde mi o to, z jakých potravin a jakým způsobem se dělají. Když si u nás dáte domácí limonádu, je z čerstvého ovoce a domácích sirupů. 

Mátovo-citrónová limonáda chutná výtečně.

Protože je v ní čerstvá máta a citrón, nic víc. Můžete si objednat i fresh, smoothie a bude to vždy z čerstvého ovoce a zeleniny. Na druhou stranu tady máme jen takovou nabídku, kterou si z hlediska prostoru i lidí můžeme dovolit. 

Když jste před dvěma lety kavárnu Puntík otevírali, příliš podobných podniků v Dobříši nefungovalo, zatímco momentálně jsou na vzestupu. Pociťujete nárůst konkurence?

Vůbec ne, konkurence je zdravá, pokud vás někdo vysloveně nekopíruje. Zákazníci už jsou na nás zvyklí a mají to u nás rádi. Je pravda, že se nám klientela obměňuje a pořád je o nás větší zájem, což nám dává energií pokračovat dál. Vždy je co zlepšovat a když není, vždy se něco najde (smích). 

Kavárna Puntík

autor článku: Michaela Fialová Rozšafná