Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Eva Viktorinová: Být realitní makléřkou znamená neustále se vzdělávat

přidáno: 06. 10. 2022

Realitní kancelář RE/MAX Power působí v Dobříši a okolí přes 14 let. Koncem roku 2013 pozici ředitelky kanceláře převzala Ing. Eva Viktorinová, kterou vyzpovídáme v tomto rozhovoru. Eva nastoupila do pobočky RE/MAX Power v roce 2009 a jak sama říká, pro realitní trh se neskutečně nadchla. „Své realitní vzdělání si neustále doplňuji, trh i zákony se mění a není možné zůstat stát na místě,“ říká realitní makléřka.

Jak to vypadá s realitním trhem v Dobříši a okolí? Ceny realit stále rostou, nacházíte ještě kupující nebo trh začíná stagnovat?

Stagnaci pociťujeme. Realitní segment se však nikdy nezastaví a v průběhu let je poptávka více méně stejná. Co se však liší jsou ceny. To znamená, že nakupovat a prodávat se bude pořád, ale za kolik? To je otázka.

Co bys poradila lidem při výběru realitního makléře?

Hlavně, aby se nebáli. Realitní kancelář je tu od toho, aby pomohla a postarala se o všechny dokumenty, právní stránku i byrokracii s úřady. Kvalitní realitní kancelář umí klientovi ušetřit čas a hlavně plno starostí, které se s prodejem nebo nákupem nemovitosti „na vlastní pěst“ pojí. Hazardování a riskování při prodeji nebo nákupu majetku v řádu milionů není na místě. A při výběru konkrétního realitního makléře hodně záleží na osobních sympatiích. Vyberte si makléře, který vám „sedí“ i lidsky.

Co tě na tvojí práci nejvíc baví?

Nejvíc? Nejvíc mě baví to, že každý den dělám něco jiného. Jezdím na schůzky za klienty, obhlížím nemovitosti, ale taky dělám kancelářskou práci, která moc akční není, ale je to důležitá součást. Baví mě pomáhat novým kolegům růst, vzdělávat se, učit je, co jsem si už prošlapala sama. Také zkouším realitního zprostředkovatele (pozn. státní zkouška, kterou je třeba splnit, pokud chcete dělat v tomto oboru) a zde jsem se také hodně našla. V neposlední řadě moje funkce RTL (pozn. regionálního team leadra na centrále), kde pomáhám celé naše odvětví táhnout kupředu. A stále se vzdělávám. V mojí profesi není možné stagnovat. Pokud bych se zasekla na místě, mohla bych tím ohrozit nejen svoji reputaci, ale hlavně správný prodej nebo nákup nemovitosti.

Je něco, co se opravdu nepovedlo nebo bys teď dělala jinak?

Tak celkově člověk se stále učí a někdy se nějaký přešlap prostě stane. Musela jsem si stanovit i nějaký čas na rodinu, syn mi vyrostl ani nevím jak. Svého času si vážím a musím si už vybírat s kým budu spolupracovat, jak s klienty, tak novými kolegy. Nevezmu jako kolegu každého, zaučit ho mě stojí spoustu času, a proto nechci, aby nový makléř jen něco zkoušel. A musíme si i lidsky „sednout“.

Jaké vlastnosti a dovednosti by realitní makléř měl mít?

Musí být samostatný. Realitní makléř si svůj pracovní den kombinuje sám. Měla by ho bavit práce s lidmi. Měl by se chtít stále vzdělávat a učit se novým věcem. A hlavně by měl opravdu chtít, nejen něco zkoušet. Pokud chce a maká, já ho k úspěchu dovedu. Tahle práce je skvělá pro lidi, kteří nechtějí chodit do práce „od osmi do čtyř“, každý den je jiný. Někdy se od rána do večera nezastavíš, ale zase další den si můžeš udělat volnější. Díky takové flexibilitě neprošvihneš synův fotbalový zápas ani taneční vystoupení své dcery. Zároveň by realitní makléř měl být empatický, k prodeji nebo nákupu nemovitosti nedochází jen při veselých a šťastných situacích. Ale často se nemovitosti prodávají z důvodu pozůstalosti nebo zadlužení.

Získala jsi za svou práci nějaké ocenění?

Byla jsem zvolena nejlepším realitním makléřem RE/MAX Power Dobříš v letech 2012, 2015 - 2018; 2012, 2015 - 2021 nej makléř Dobříše; od roku 2017 se umisťuji mezi 8 % nejlepších makléřů ČR a získávám díky tomu mezinárodní ocenění 100 % Club. A za celoživotní práci v RE/MAXu jsem získala mezinárodní ocenění Top club Platinum.

Máš nějakou radu pro začínající makléře?

Ať se nebojí. Nový makléř bude mít za sebou celý tým profíků, kteří mu v začátku pomohou. A musí chtít. Ze začátku to bude dřina a hodně práce i odříkání. Ale ten pocit za dobře odvedenou práci, je nejvíc.

Jaká byla tvoje nejdražší prodaná nemovitost?

Asi něco kolem 10 - 15 milionů Kč, nespecializuji se na segment luxusních či komerčních nemovitostí, ráda dělám s běžnými rodinami - stejnými lidmi, jako jsem já sama.

Jak je to s pronájmy bytů a domů? Je po nich poptávka?

Ano teď se zvýšila velmi a ceny se pohybují opravdu po covidu zase velmi vysoko. Myslím, že tento trend bude pokračovat, protože mnoho lidí bude muset svou nemovitost prodat a jít do nájmu, tak jak je to běžné i ve světě.

Za jak dlouho se nemovitost v Dobříši a okolí zhruba prodá? Jsou to dny nebo třeba měsíce?

Ještě do nedávna to byly dny a ještě jsme ze zájemců museli vybírat. Nabídka nemovitostí v Dobříši a okolí v poslední době trochu narostla, už je z čeho vybírat a tak se i doba prodeje bude prodlužovat do řádu měsíců.

V roce 2020 vstoupil do platnosti zákon o realitním zprostředkování. To znamená, že práce realitního makléře se stala vázanou živností. Jak tuto změnu vnímáš?

To je velmi dobře. Díky tomuto zákonu se zkvalitní trh. Sama to vidím u zkoušek realitních makléřů (pozn. Eva je zkoušející). Znalosti jsou důležité a bez nich to opravdu nejde. Mnozí si ani neuvědomují, jak velké škody by svou neznalostí nebo absolutně laickým přístupem mohli napáchat.

 

RE/MAX Power Dobříš

adresa:

Ing. Eva Viktorinová

autor článku: redakce DA