Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Proč mění Autodoprava Profous své sídlo a jaké to je mít rodinnou firmu?

přidáno: 08. 04. 2020

Autodoprava Profous, která se od roku 2006 specializuje na přepravu materiálů a jejich likvidaci po několika letech mění své sídlo. Tato rodinná firma se úspěšně rozvíjí a svým zákazníkům chce poskytovat maximálně spolehlivou službu. Co stojí za dosavadním úspěchem a proč se nyní stěhují z centra Dobříše?

Ve svých začátcích tato firma nabízela především služby s využitím sklápěcích kontejnerů s nosností do 4 tun. Následně svou oblast nákladní dopravy rozšířila o poskytování lehkých, zemních, mechanizovaných prací a dnes už má ve své nabídce i prodej sypkých materiálů.

Nová firma Grenepp, s.r.o., která je na trhu od roku 2015 jen navazuje na úspěšně působící firmu Autodoprava Profous, která se zabývala právě přepravou matriálu.

Proč se majitelé rozhodli pro rozšíření firmy?

„K rozvoji firmy nás inspirovali samotní zákazníci, když se stále častěji dotazovali na další služby, které jsme v nabídce původně neměli. Přišlo nám pak vlastně logické, abychom začali nabízet i materiál, který normálně vozíme,“ říká majitel firmy Luboš Profous.

Co vše si tedy u Vás můžeme pořídit?

„Nabízíme dovoz nejrůznějšího materiálu, jako jsou štěrky, písky, drtě, zeminy nebo dřevo. Postaráme se také o odvoz a likvidaci například suti ze stavby. Prodáváme zmíněné štěrky, písek, kačírky, zeminu a mulčovací kůru. Provádíme veškeré zemní a výkopové práce a nabízíme i úpravu terénu, bagrování, hloubení základů rodinných domů, jímek nebo bazénů,“ jmenuje nabídku firmy ochotně paní Profousová.

Jste menší rodinná firma. Prozraďte nám, jak fungujete? Kdo a co dělá?

"Já pracuji s auty, technikou a materiálem. Manželka dělá to horší. Řeší všechny papíry a má na starost řízení dispečinku," přiznává se smíchem pan Profous. 

"A ještě nám k tomu pomáhají naše děti, protože s námi tráví všechny prázdniny v práci," doplňuje jeho žena.

Nosíte si někdy práci domů?

"Tomu samozřejmě nezabráníme a často si práci domů přineseme," říká s úsměvem Lenka Profousová a dodává: "Ale zakázali jsme si večery trávit prací, ty se snažíme mít opravdu normálně rodinné."

Na co ve Vaší firmě nejvíce dbáte?

„Na zákazníka. Možná to bude znít jako klišé, ale to on nám dává práci a my si každého bez výjimky velmi vážíme. Vždycky se snažíme vyjít vstříc požadavkům daného klienta a chceme poskytovat každodenně spolehlivou službu. Věříme, že pak se k nám lidé budou i rádi vracet,“ shodují se manželé.

V současné době se firma nachází sice v průmyslové zóně města Dobříš, ale v blízkosti obytných budov, což limituje další rozšiřování společnosti a využití pozemku. Místo je využíváno spíše jen k uskladnění sypkých materiálů, které jsou v samostatných boxech.

Je tedy hlavním důvodem přesídlení Vaší firmy právě omezený prostor a potřeba většího místa?

„Je to tak. Počet míst pro uložení materiálu a nízká výška uskladňovacích boxů pro sypký materiál nás vlastně limituje a nemůžeme ani zajistit dostatečné zásoby pro naše zákazníky. Dalším důvodem je pak nemožnost rozšíření dalších produktů a služeb,“ vysvětluje Luboš Profous důvody, které ho vedli ke změně místa firmy a popisuje výhody z toho plynoucí pro jeho zákazníky.

„Ve finále pak investice do vlastního pozemku znatelně ovlivní konečnou cenu pro zákazníka. Ve chvíli kdy nám odpadají náklady spojené s nájmem a můžeme až o 20% rozšířit využitou plochu pro naskladnění sypkého materiálu, snižujeme konečné ceny. Čím více jsme schopni odebrat, tím lepší ceny dostaneme od našich dodavatelů a tím lepší ceny jsme pak schopni nabídnout i našim zákazníkům. S čímž souvisí i fakt, že chceme nabízet služby kompletní, aby zákazník nemusel platit více dílčích provizí a tím pádem zbytečně neutrácel.“

Pokud vezmeme v potaz, že z malé firmy Autodoprava Profous jsme se stali společností Grenepp a nyní dále expandujete, pohybujete se v oblasti podnikání už 12 let. Vaše vize jsou jasné a my Vám držíme palce v dalším úspěšném rozvoji, nicméně mám ještě poslední otázku. Za dobu Vašeho podnikání jste si jistě prošli tím dobrým i špatným. V našem malém regionu je více takových rodinných podniků, kterým se daří více či méně.

Je něco, co byste jako zkušení podnikatelé, kteří dokázali skloubit pracovní a rodinný život, poradili ostatním?  

"Jsme spolu s manželem opravdu 24 hodin denně a musím říct, že fungujeme. Dokonce se na sebe pořád i těšíme. Vím, že je to pro někoho asi nepředstavitelné," říká s usměvem paní Profousová a prozrazuje tajemství jejich vyrovnané spolupráce, vtahu i rodinného života: "Při společné práci a osobním životě je potřeba si dát alespoň menší hranice. Nám se to vyplácí, ale ne vždycky je to lehké, většinou je to dost těžké. Člověk musí chtít, pak jde všechno. Když nás něco štve nebo nám něco vadí, je potřeba si to říct. Nikdy ale nesmíme zapomínat jednat spolu slušně, upřímně a s pokorou."

Stěhování firmy do nových prostor probíhá právě v těchto dnech a majitelé tak mají o velikonočních svátcích plné ruce práce s přemístěním techniky i materiálu. Autodoprava Profous, tedy společnost Grenepp pro vás BUDE OTEVŘENA už po Velikonocích (od úterý 14. dubna 2020) NA NOVÉM MÍSTĚ nacházejícím se mezi Dobříší a Starou Hutí v ulici Pod Hřbitovem, kde dříve sídlilo zahradnictví. 

GRENEPP, s. r. o.

autor článku: redakce DA a manželé Profousovi